KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Finca Museum S.L., Cigales (ESP) – Museum Real Reserva 2003, DO Cigales

24. února 2009 v 17:26 | Tom |  vypito
pito 02/2009


Historie výrobce Finca Museum nesahá příliš let zpět. V roce 1997 se společnost Barón de Ley rozhodla rozšířit svoji působnost i mimo oblast Rioja.
Byla to zrovna doba, kdy se menší DO regiony stávaly ve světě známějšími, konkrétně DO Cigales bylo proslavené jejich špičkovými rosé víny. Po důkladných průzkumech a studiích vybrali pro tento krok oblast nad městem Cigales a dle jejich slov "objevili doposud skrytý klenot na španělské vinařské scéně".

(větší foto zde)


Po zakoupení pozemků, avšak před dokončením všech plánů, se rozhodli v nově vzniklém vinařství Finca Museum (pozemek před stavbou a pozemek po stavbě) vyrobit "nultý" ročník ze sklizně 1999. Hrozny byly zpracovány v jiném vinařství a následné zrání probíhalo ve starém klášterním objektu Barón de Ley (foto). Toto první víno, tedy Museum 1999, bylo natolik dobré, aby v této tradici výrobce pokračoval - byla by to jistě velmi zajímavá sběratelská záležitost :)

(větší foto zde)

DO Cigales (mapa), rozkládající se severně od města Valladolid, vzniklo roku 1991 a v současnosti obsahuje na 36 výrobců s celkovou rozlohou vinic 2.600 ha. Finca Museum vlastní 65 ha vinic a další hrozny vykupuje od smluvním pěstitelů (celkem zpracovává hrozny z 240 ha). Průměrný výnos v DO Cigales je 4 - 5 t / ha - foto sklizně zde. Nejpěstovanější odrůdou je Tempranillo, zde spíše nazývané Tinto Fino či Tinta del País. Fotky - vinice_1, vinice_2, vinice_3.

Víno Museum Real Reserva 2003 získalo stříbrnou medaili na Concours Mondial de Bruxelles 2008. O ročníku 2002 psal Jižní svah zde. Lahev je na čelní straně opatřená docela efektní kovovou etiketou, zadní strana obsahuje již standardní etiketu s popisem jak ve španělštině, tak v angličtině. Jedná se o 100% Tempranillo, na lahvi označené regionálně Tinta del País. Vše doplňuje kvalitní korek délky 44 mm (na této fotce ještě ukrytý).

Hrozny pochází z vybraných vinic, jejichž stáří se pohybuje přes 70 roků. Tyto vinice se nachází v nejvyšší části, která je zhruba 800 m n.m., kde výnos bývá od 1 do 2,5 t / ha. Oficiální hodnocení ročníku 2003 v DO Cigales je "Excellent". Školení vína probíhalo v nerezových tancích o objemu 15.000 litrů (foto). Víno zrálo 24 měsíců v nových francouzských dubových sudech (foto), které byly od 5 různých dodavatelů z důvodu získání větší komplexnosti charakteru vína. Po nalahvování proběhlo ještě 18 měsíců dlouhé vyzrávání.
Barva vína je tmavě červená s hnědavým závojem, krásná opojná vůně, jakou mají pro mne tradiční španělské reservy, vyzrálé ovoce (hlavně višně), zajímavá těžší kořenitost, dřevo (sud je dobře zakomponovaný), jemná kouřovinka, na pozadí vůně vykukuje snad trocha animálních tónů. Chuť je hodně plná, těžká, s výraznějším alkoholem (neruší), v dochuti spousta ovoce, uhlazené třísloviny, dosti zajímavé víno. Moc v něm nevidím další potenciál zrání, podle mne by jen více vystupoval alkohol. Se spolupijcem "TK" jsme se shodli, že se celkově jedná o velmi vydařené víno.
Lze zakoupit od dovozce Global Wines, nebo jsem jej viděl i v Tescu, s cenami něco pod 500,- CZK.
(větší foto zde)
Ještě zajímavost:
všiml jsem si podobnosti, spíše až tvarové totožnosti, loga vinařství Finca Museum
a tuzemského vinařství Vinselekt Michlovský.


Je to náhoda? Nebo kdo koho kopíroval?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sklenička | E-mail | Web | 24. února 2009 v 21:54 | Reagovat

hehehe, a jak to teda bylo? Kdo vypustil to logo do světa jako první? Ne že by se k tomu tvaru nedalo dojít samostatně, nejspíš je nápad odvozený od Leonarda da Vinci, ale ta podoba je nápadná... Kdo byl první?

2 Tom | E-mail | Web | 24. února 2009 v 23:14 | Reagovat

Nu trochu jsem to probádal. Sice žádné důkazy nejsou, ale je trochu jasnější, kdo s tím přišel dříve. Toto logo má Finca Museum již na prvním víně, tedy ročník 1999.

Na vínech Vinselektu Michlovský jsem toto logo nalezl až od ročníku 2003, na dřívějších vínech byla standardně (mimo vinět pro řetězce) takováto loga - http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=138255&plan=cs. Zajímavé, tohle už teď není nikde vidět, že?

U Úřadu průmyslového vlastnictví je k nalezení ještě toto - http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=79747&plan=cs a toto - http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=96792&plan=cs.

Tož Španělé těžko od p.Michlovského kopírovali :) Ale jestli je to naopak, těžko říct...

3 Martin S. / Vinnypavouk | E-mail | Web | 25. února 2009 v 7:17 | Reagovat

he, na toto vino cekam po lonske degustaci globalwines az ho doma otevru :-) spanelsky reservy muzu! jen ja jsem si tenkrat rekl, ze ho zkusim az tak za rok, proto me zminka o potencialu zrani trochu prekvapila... no ale jak bude klid, otevru a pak muzeme porovnat :)

s tim logem to je skvely postreh, nidky jsem si toho tahle primo nevsiml :)

4 Tom | E-mail | Web | 25. února 2009 v 9:04 | Reagovat

3 - Vinnypavouk: Martine, to jsem rád, žes na španělský reservy, neb já je tedy hodně můžu :) A plánuju si je sem postupně zapisovat. Budu rád, když dáš pak vědět, jak se Ti jevilo tohle víno. S tím dalším zráním - já nevím, ale už se mi třísloviny jevily takový mdlejší, trochu se ztrácející. Sice je víno hodně plný, tělnatý, ale podle mne by se postupem času jen víc zvýrazňoval alkohol, který už teď je trošku víc. Ale zase - může to být konkrétní lahví, proto uvítám, když dáš pak vědět Tvou zkušenost.

5 J.Č. | Web | 25. února 2009 v 14:27 | Reagovat

Gratuluji k blogu a hned s investigativním zápiskem :o) Doufám, že si nenaběhneš jako já s vinětou od Eyrie Vineyards :o) http://www.ovine.cz/show2.php?id_polozky=6&id_kap=3955

6 Tom | E-mail | Web | 25. února 2009 v 16:12 | Reagovat

J.Č.: tak jsem se prokousal zmíněným odkazem a všema komentářema, a byl to tedy záhul. Já se vždycky podivuju, že někdo najednou vypálí takový "hysterický" komentář a pak se to více a více zvrhává jinam, od konkrétního vína a dojmů. No když si to tu chci psát primárně pro sebe, snad se mi to nestane :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama