KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Březen 2009

Trocha "exotiky" z Tenerife (ESP)

30. března 2009 v 13:24 | Tom |  vypito
pito 03/2009

Rodiče mého kamaráda dovezli z dovolené na Kanárských ostrovech dvě lahve vína, pocházející z ostrova Tenerife (mapa). Jedno bílé v modré lahvi, druhé červené v půllitrové lahvi se zavoskovaným korkem - obojí tedy na místní poměry netradičně "zabalené". Poněvadž jsme víno z Kanárů ani jeden doposud nepili a nemohoucnost dohledat na webu pořádné informace způsobilo, že jsme při otevírání lahví byli velmi zvědaví na jejich obsah.

Souostroví Kanárských ostrovů sice patří Španělsku, ale nachází se dosti jižněji, až u jihu Maroka pod 30° s.š. Tenerife je se svou rozlohou 2.046 km2 největším zdejším ostrovem. Severní část je o něco "chladnější" a více zde prší, jižní část je vyprahlejší a teplejší. Počasí je zde bez větších výkyvů, s průměrnými denními teplotami 20-25 °C a nočními 14-20 °C. Na ostrově je i nejvyšší hora celého Španělska Pico de Teide s 3.717 m n.m. Žije zde necelý milion obyvatel.

Degustace vín z Vinařství Lukáš Hlinecký, Čejkovice - 25.03.2009

27. března 2009 v 10:04 | Tom |  akce
Degustace malého čejkovického vinaře Lukáše Hlineckého se konala v pražském Viničním altánu v Havlíčkových sadech. Přítomen byl vysoký pan vinař a jeho téměř o půl metru menší manželka, oba na mne působily sympatickým dojmem, tudíž jsem se snažil vnímat je a jejich vína, ne vždypřítomný okolní ruch :)

Dvě Frankovky, dva názory

24. března 2009 v 10:55 | Tom |  vypito
pito 03/2009

Se spolupijcem TK jsme se setkali nad dvěmi Frankovkami, po jejichž vypití jsme se shodli, že obě patří mezi špičku této odrůdy, co jsme zatím pili, i když každá je ÚPLNĚ jiná. A to přesto, že obě byly ze stejného ročníku a stejného zatřídění. Frankovka, pozdní sběr 2005, suché ze Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice, a Frankovka, pozdní sběr 2005, suché z bořetického rodinného vinařství Jedlička & Novák.

Dvě rozdílné degustace v jeden den - Vinum Bonum a Riesling & Co. - 18.03.2009

19. března 2009 v 18:02 | Tom |  akce
Akce odpolední: degustace vín, která byla nově zařazena do nabídky firmy Vinum Bonum s.r.o. v zajímavém prostředí pětihvězdičkového Hotelu Palace, konkrétně saloncích Emma a Enrico. Po uvítání s majitelem firmy, panem Mackem, který nám poskytl seznam 56 nabízených vín, sklenku a tužku, jsme se spolupijcem PK začali nabízená vína přechutnávat. Tamní servis fungoval skvěle, všechny lahve byly vystavěny na dlouhých stolech, dobře temperované, žádná tlačenice, tlumený hovor, prostě ideální podmínky :)

Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice - Chardonnay, pozdní sběr 2007

17. března 2009 v 6:13 | Tom |  vypito
pito 03/2009

O společnosti Vinselekt Michlovský, založené roku 1993, toho jde na webu najít dost a dost. Sídlo má v Rakvicích, avšak pole působnosti, co se týče vinic a výroby vína, má na spoustě míst v různých podoblastech, jejich nabídka vín je tak velmi široká. Jedná se o jednoho z největších hráčů na tuzemském trhu, produkce čítá spousty různých řad vín, i v řetězcích je vidět mnoho jejich lahví, které se vinětami liší dle daného marketu a výrobce lze dohledat jen podle uvedeného IČO.
V polovině loňského roku jsem byl na jejich degustaci a tam ochutnal jeden z nejlepších tuzemských pinotů - Rulandské modré, výběr z hroznů 2005 - řada Premier. Tehdy stálo 400,- CZK a chtěl jsem nějaké kusy zakoupit, leč po pár mailech s p. Majerem z vinařství a následném odmlčení se z jejich strany k odkupu nedošlo. Důvod byl podle mne jednoduchý - s víny řady Premier přišly následně na trh před Vánoci a cena byla rázem kolem 1.000,- CZK, což je již zaměřeno na jinou skupinu kupců, než jsem já :) Foto i popsaná chyba v zatřídění vína je k vidění zde u p.j.

Bodegas Viña Vilano, Pedrosa de Duero (ESP) - Viña Vilano Verdejo 2006, D.O. Rueda

14. března 2009 v 12:12 | Tom |  vypito
pito 11/2008

Z D.O. Rueda (mapa španělských oblastí zde, mapa D.O. Rueda zde) jsem zatím pil jen několik vín, avšak všechna se mi dosti líbila. Označení D.O. získala tato oblast v roce 1980, v současné době se skládá ze 72 vinařských obcí ve třech "podoblastech" - Valladolid, Segovia a Avila.
Hlavním "znakem" oblasti je bílá odrůda Verdejo, která zabírá 80% viničních ploch osázených bílými odrůdami (ještě jsou pěstovány Viura, Sauvignon a Palomino). Její původ se dokladuje již od 11. století a vína z této odrůdy jsou pro mne velmi zajímavá. Bývají hodně plná, typickými znaky ve vůni i chuti jsou fíky, různé bylinky, medovost, minerálnost, to vše však doplněné zajímavou kořenitostí a hlavně bytelnou kyselinkou, která jakoby "sladší" vůni doplňuje a charakter vína mění.

Château Laroque 1999 Saint-Emilion Grand Cru Classé, Bordeaux (FRA)

12. března 2009 v 6:13 | Tom |  vypito
pito 03/2009

Château Laroque v Bordeaux (mapa) byl začleněn do Grand Cru Classé (foto) roku 1996. Vlastníkem je Famille Beaumartin se sídlem v Saint-Christophe-des-Bardes. Château (foto) pochází z 12. století, v době Ludvíka XIV. byl přestavěn a získal přezdívku "Petit Versailles". Celkovou rozlohou 83 ha viniční plochy patří k nevětším v Saint-Emilion, z toho nyní plodících je 53 ha. Většina vinic s průměrným stařím révy 35 let je rozložena terasovitě na několika svazích s různými druhy půdy.
Odrůdové složení je 87% Merlot, který pěstují na jílovo-vápencových půdách, 11% Cabernet Franc a 2% Cabernet Sauvignon, pěstované na kamenitých plochách.

3 Moravy, 1 Mosela a 1 Cava - 10.03.2009

11. března 2009 v 15:36 | Tom |  vypito

Po krátké domluvě jsme uskutečnili PVP (Pražské Vilkové Posezení). Záměr byl jasný - bez jakýchkoli určujících mantinelů měl každý přinést lahev vína, kteréžto dáme dohromady, popijeme a popovídáme.
Sešli jsme se v Praze v menší sestavě pěti nepražských pijců a skladba vín vznikla takováto:

Rulandské bílé 2002 archivní - VS Valtice a.s.
Irsai Oliver PS 2006 - Tomáš Krist, Milotice
Rulandské šedé PS 2008 - Víno Hradil, Čejkovice
Riesling Spätlese 2007 - Moselland eG Winzergenossenschaft, Bernkastel-Kues
Freixenet Cordon Negro Brut


(zvětšit) - detail etiket zde


Přehlídka českých vín, Slaný - 07.03.2009

9. března 2009 v 13:10 | Tom |  akce

Na den mého svátku jsem si naplánoval výlet do Slaného, kde se konal 5. ročník Přehlídky českých vín.
Akce se konala ve vinárně Ungelt na Masarykově náměstí a pořádalo ji Vinařství Petr Rychtařík, Slaný - Kvíc. Ku prozkoumání vystavených 150 vzorků bylo zapotřebí zaplatit 190,- CZK vstupné + 5,- katalog + 50,- záloha na sklenku.

Časové rozpětí bylo 10-20h, já byl účasten 13-17h a až do mého odchodu byly k dispozici všechny vzorky z katalogu. Když se lahev dolila, po chvíli byla doplněna další plnou.

Ochutnat bylo možno 94 bílých, 3 rosé a 48 červených vín, 3 medoviny, 1 vinný a 1 jablečný mošt.

Bodega EL ESTECO - Michel Torino (ARG) - vína řady DON DAVID

5. března 2009 v 21:40 | Tom |  vypito
pito 02/2009
Bodega EL ESTECO je u nás celkem rozšířený argentinský výrobce, jehož vína dováží břeclavská firma VINICOLA s.r.o. a prodává je do více řetězců. Vinařství (foto), založené již roku 1892, se nachází na severu Argentiny v oblasti Salta (mapa argentinských oblastí, mapa oblasti Salta), ve které má vinice v Cafayate Valley (400 ha zde a dalších 300 ha v Calchaqui Valley). Toto údolí je ve výšce kolem 1.700 m n.m., tedy jedno z nejvýše položených vůbec, a nabízí tak specifické podmínky pro pěstování révy. Průměrná zdejší roční teplota je 23 °C, zimní minimum -2 °C a maximum 22 °C, letní minimum 10 °C a maximum 36 °C. Roční úhrn srážek do 150 mm spolu s nízkou vlhkostí vzduchu, podpořený dostatkem slunce, kamenitopísčitou dobřepropustnou půdou, zásobovanou vodou z horských potoků, to vše dává vynikající podmínky pro výrobu plných intenzivních vín. Navíc jsou to podmínky velmi vhodné pro "organické" sklizně, kdy nevzniká tlak různých chorob na révu a chemické ošetřování révy je omezeno na minimum. Z tohoto vinařství se jedná o řadu CUMA Organic, na kterou se také chystám.


Putování ze sklepa do sklepa, Velké Bílovice

5. března 2009 v 13:20 | Tom |  akce
Blíží se termín 4. ročníku velkobílovického Putování ze sklepa do sklepa - bude v sobotu 04.04.2009. Na tuto akci se hodně těším, neboť jsem byl účastníkem loňského třetího ročníku, ze kterého jsem byl zcela nadšen. Počasí vloni vyšlo skvěle, obyvatelstvo města (cca 3.500 tisíce) bylo návštěvníky téměř zdvojnásobeno, přesto oproti mým počátečním obavám nebylo nikde přespříliš nacpáno a k nehnutí. Jak jsem vypozoroval, spousty návštěvníků, které možná nezajímalo primárně víno jako objekt zkoumání, ale víno jako alkoholický nápoj, se nacpalo do části s malými sklípky a tam po celý den (p)opíjeli. Ve zbytku obce, potažmo u pro mne zajímavých vinařů, bylo tudíž docela snesitelně.


Víno Hradil, Čejkovice

4. března 2009 v 16:56 | Tom |  vinaři
V půlce letošního února jsem navštívil s kamarádem malého čejkovického vinaře Ing. Lukáše Hradila. S jeho víny jsem před touto návštěvou neměl vůbec žádnou zkušenost a o tomto vinaři jsem nevěděl také vůbec nic. Vlastně ani nevím, proč padla moje volba zrovna na něho. Zřejmě po přečtení popisu vinařství a jeho vinařské "filozofie" na jeho webu. A také to, že jako jeden z mála výrobců pěstuje odrůdu Rubinet a vyrábí z ní vína (nemilá událost s touto odrůdou dále v textu).


El Coto de Rioja S.A., Oyón (ESP) - Coto de Imaz, Gran Reserva 1996, DOC Rioja

2. března 2009 v 12:53 | Tom |  vypito
pito 10/2008


Vína španělského vinařství El Coto de Rioja mám velmi rád. Tento výrobce patří do skupiny Barón de Ley, stejně jako Finca Museum z minulého článku. Vinařství El Coto (v překladu "obora"), se známým logo zdobícím šestnácterákem (pokud jsem to dobře spočítal), je přední výrobce tichých vín v oblasti Rioja, pokládané za jeden z nejkvalitnějších španělských vinných regionů - mapa španělských regionů zde, mapa oblasti Rioja zde.
(větší foto zde)