KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

3 Moravy, 1 Mosela a 1 Cava - 10.03.2009

11. března 2009 v 15:36 | Tom |  vypito

Po krátké domluvě jsme uskutečnili PVP (Pražské Vilkové Posezení). Záměr byl jasný - bez jakýchkoli určujících mantinelů měl každý přinést lahev vína, kteréžto dáme dohromady, popijeme a popovídáme.
Sešli jsme se v Praze v menší sestavě pěti nepražských pijců a skladba vín vznikla takováto:

Rulandské bílé 2002 archivní - VS Valtice a.s.
Irsai Oliver PS 2006 - Tomáš Krist, Milotice
Rulandské šedé PS 2008 - Víno Hradil, Čejkovice
Riesling Spätlese 2007 - Moselland eG Winzergenossenschaft, Bernkastel-Kues
Freixenet Cordon Negro Brut


(zvětšit) - detail etiket zde


Rulandské bílé 2002 archivní - VS Valtice a.s. (alk. 11,5% / zbyt.cukr 4,8 g/l / kys. 6,8 g/l, extrakt 22,1 g/l) - obec Valtice, trať Hintertály
Příjemná nasládlá vůně, lehce medové tóny s neurčitou kořenitostí, v chuti však bez kyselinky, po delší době jemná hořčina, krátká dochuť, víno bylo úplně bez těla. Cena cca 130,- CZK.

Irsai Oliver PS 2006 - Vinařství Tomáš Krist, Milotice (12,5% / 7,3 / 5,5 / 20,5) - obec Ratíškovice, trať Vinohrádky
Vůně mi přišla jakoby "uměle" navoněná, těžší nasládlost, téměř žádné muškátové znaky, spíše "tramínová" kořenitost, chuť je navíc úplně zvrhlá, chutná jako hořká voda. Poněvadž má tato lahev nálepku stříbrné medaile z MUVINY Prešov 2007, předpokládám, že to bude chyba lahve - v téhle kondici by nemohlo uspět, snad :) Cena cca 160,- CZK.

Rulandské šedé PS 2008 - Víno Lukáš Hradil, Čejkovice (psal jsem o něm zde) (12,6% / 12 / 7,2)
Víno bylo 2 měsíce v barrique a stále je stejně zajímavé jako dříve. Pro mne převládali gumoví medvídci a propolis, pro někoho to byly kvasící hrušky ve starém dřevěném sklepě. Cena 150,- CZK.

Riesling Spätlese 2007 - Moselland eG Winzergenossenschaft, Bernkastel-Kues (8,5%)
Jedná se o řadu DIVINUM, která se vyznačuje vyšším cukrem. Nutno však podotknout, že v tomto víně je dost příjemně doplňován svěží kyselinkou a moselskou mineralitou, a neztratil se ani na "přehlídce ryzlinků" ve Skleničkově Lhotě. Za 120,- CZK v Hypernově považuju za výborný nákup.


Po kratší pauze s vyhodnocováním výše uvedených čtyř vín jsme večer zakončili španělskými bublinkami Freixenet Cordon Negro Brut, DO Cava. Psali o něm např. Jižní svah zde a Vinný pavouk zde.
Na mne působil ve vůni hodně ovocně, hrušky s jablky, na někoho spíše do červeného grepu. Je to hodně svěží, lehké pití (alk. 11,5%), jen bublinky mi přišly trochu více "agresivní". S cenou v řetězcích do 250,- CZK dobrá volba.Jak lze odborně hodnotit kvalitu bublinek "cavy" je možno vidět zde :)

douška: OIVky na bublinky nejsou ideální, ale nic jinýho po ruce fakt nebylo...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vinograf | E-mail | Web | 12. března 2009 v 8:53 | Reagovat

Zvláštní s tím Kristem. Měl jsem od něj za poslední rok Frankovku 05 a Hibernal a obojí rozjetý. Že by se snažil málo sířit a vymykalo se  mu to nějak z rukou?

2 p.j. | 12. března 2009 v 9:00 | Reagovat

ty archivní řady z Valtic jsou v podstatě archivované jakostky - a o tom to je. Od toho se nedá čekat plnost přívlastků, dlouhotrvající chuť. Jsou to taková spíš neutrálnější lehčí vína na půl cesty mezi globalprůmyslem a zároveň i něčím, co je typické pro Moravu, s příjemnou stopou lahvového zrání. Víc se od toho čekat nedá. Doporučuji neporovnávat s mladými pozdními sběry a výběry. Já je mám pro jejich uměřenost docela rád.

Ten Krist, se trochu obávám, že možná nebyla vadná lahev. Já na každém veletrhu něco málo od Krista ochutnám, a vesměs to vypadá takhle: technologicky navoněné a nějak neharmonicky v chuti rozhozené včetně často ne moc příjemné hořčiny. přesto medaile prší. asi nemusím všechno pochopit :-)

3 Tom | E-mail | Web | 12. března 2009 v 9:08 | Reagovat

p.j.: s archivem z VS Valtice mám zkušenost ještě s CS 1999, pitý byl letos, a to víno nemělo na to vydržet téměř 10 let. Asi bych v označení "archivní" viděl u téhle řady spíše marketing...

Tento názor na Krista jsem již slyšel z vícero stran a ani mne už neláká se o něm nějak hodně přesvědčovat. Asi budu aplikovat pasivní rezistenci :)

4 Evas | E-mail | 12. března 2009 v 9:14 | Reagovat

Souhlasím s p.j. ohledně Krista. Mám stejnou zkušenost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama