KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Bodega EL ESTECO - Michel Torino (ARG) - vína řady DON DAVID

5. března 2009 v 21:40 | Tom |  vypito
pito 02/2009
Bodega EL ESTECO je u nás celkem rozšířený argentinský výrobce, jehož vína dováží břeclavská firma VINICOLA s.r.o. a prodává je do více řetězců. Vinařství (foto), založené již roku 1892, se nachází na severu Argentiny v oblasti Salta (mapa argentinských oblastí, mapa oblasti Salta), ve které má vinice v Cafayate Valley (400 ha zde a dalších 300 ha v Calchaqui Valley). Toto údolí je ve výšce kolem 1.700 m n.m., tedy jedno z nejvýše položených vůbec, a nabízí tak specifické podmínky pro pěstování révy. Průměrná zdejší roční teplota je 23 °C, zimní minimum -2 °C a maximum 22 °C, letní minimum 10 °C a maximum 36 °C. Roční úhrn srážek do 150 mm spolu s nízkou vlhkostí vzduchu, podpořený dostatkem slunce, kamenitopísčitou dobřepropustnou půdou, zásobovanou vodou z horských potoků, to vše dává vynikající podmínky pro výrobu plných intenzivních vín. Navíc jsou to podmínky velmi vhodné pro "organické" sklizně, kdy nevzniká tlak různých chorob na révu a chemické ošetřování révy je omezeno na minimum. Z tohoto vinařství se jedná o řadu CUMA Organic, na kterou se také chystám.Průměrné stáří révy je 30 let, nejstarší pak pochází z roku 1946. Hrozny jsou sklízeny ručně a pečlivě vybírány, všechny jsou dle údajů vinařství do 15 minut po sklizení ve výrobních prostorách.

Na trhu lze najít vícero řad vín, já jsem zatím měl možnost přechutnat 7 vín řady DON DAVID, kdy jsme s kamarádem udělali domácí degustaci. Vína jsou všechno reservy z nejlepších hroznů. Pojmenování vzniklo na počest zakladetele vinařství, Davida Michela. Zrání probíhá v amerických i francouzských dubových sudech.

Barva všech červených vín byla téměř totožná, sytě rudá, neprůhledná. Foto lahve zde.

Chardonnay reserve 2006 - alk. 14% - těžká vůně po tropickém ovoci, znatelný sud, hrušky, v plné chuti opět hrušky a další ovoce, doplněné kořenitostí, a vše "obalené" sudem, celé to náramně drží kyselinka, velmi zajímavé víno (ne na delší pití), v dochuti mi zůstávají nějaké ovocné bonbony (kyselejší zelený bonpar)

Syrah reserve 2006 - alk. 14% - ve vůni trocha živočišných tónů, kůže, černorybízový džus, v chuti pak převládá ovocitost, bobule černého rybízu, znatelná tříslovina, celkový dojem vína je hodně šťavnatý, dlouhá dochuť

Cabernet Sauvignon reserve 2004 - alk. 14% - ve vůni typická kabernetovost, doplněná čokoládou a stopou tabáku, po vymíchání více kořenitosti, vyzrálejší projev s malou tříslovinou (ročník? stáří?), čímž se mi jevilo víno méně zajímavé, na konci náznak chemické vůně (lepidla)

Cabernet Sauvignon reserve 2005 - alk. 13,9% - ve vůni něco ze živočišných tónů (jako u Syrah), navíc s kabernetovostí, to samé v chuti, zralé višně, koření, celkově jemné uhlazené víno, krásné

Cabernet Sauvignon reserve 2006 - alk. 13,9% - drsnější projev, znatelná tříslovina, ještě by zřejmě mělo ležet

Malbec reserve 2005 - alk. 13,9% - nádherná plná živočišná vůně, tabákové tóny, v těžké, přesto živé, chuti také živočišnost, kořenitost, vyvážená tříslovina, dochuť je možná trochu jednodušší, celkově ale velmi zajímavé

Malbec reserve 2006 - alk. 13,9% - v porovnání s ročníkem 2005 více tříslovin a možná o něco méně plné
Po přechutnání těchto sedmi vín jsme vybrali TOP 3: Syrah 2006, Cabernet Sauvignon 2005 a Malbec 2005. No a po dalším porovnání a debatě jsme zvolili vínem, které nás nejvíce oslovilo, Malbec reserve 2005. Pro mne nádherné víno, navíc cenově rozumně dostupné (v řetězcích je myslím vidět v rozmezí 250 - 300,- CZK). Možná jej ale nahrazuje již ročník 2006.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vinograf | E-mail | Web | 6. března 2009 v 0:41 | Reagovat

Fajn tip na Malbec, díky! Mám moc rád jejich pepřovou charakteristiku a animální úlety.

2 Tom | E-mail | Web | 6. března 2009 v 8:42 | Reagovat

Vinograf: no, dosti by mne zajímal Tvůj názor na tohle víno. Jestli ho seženeš a popiješ, dej vědět. Mělo by být třeba v Globusu i Tescu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama