KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Bodegas Viña Vilano, Pedrosa de Duero (ESP) - Viña Vilano Verdejo 2006, D.O. Rueda

14. března 2009 v 12:12 | Tom |  vypito
pito 11/2008

Z D.O. Rueda (mapa španělských oblastí zde, mapa D.O. Rueda zde) jsem zatím pil jen několik vín, avšak všechna se mi dosti líbila. Označení D.O. získala tato oblast v roce 1980, v současné době se skládá ze 72 vinařských obcí ve třech "podoblastech" - Valladolid, Segovia a Avila.
Hlavním "znakem" oblasti je bílá odrůda Verdejo, která zabírá 80% viničních ploch osázených bílými odrůdami (ještě jsou pěstovány Viura, Sauvignon a Palomino). Její původ se dokladuje již od 11. století a vína z této odrůdy jsou pro mne velmi zajímavá. Bývají hodně plná, typickými znaky ve vůni i chuti jsou fíky, různé bylinky, medovost, minerálnost, to vše však doplněné zajímavou kořenitostí a hlavně bytelnou kyselinkou, která jakoby "sladší" vůni doplňuje a charakter vína mění.


Půda je v této oblasti převážně tmavá kamenitá hnědozem, bohatá na vápník a hořčík, ve vyšších místech parcel je vápencové podloží.
Většina viniční plochy se nachází v rozmezí 700-800 m n.m. na plošších výšinách. Zima je zde chladná a dlouhá, následuje krátké jaro s občasnými mrazíky a léto je velmi horké a suché. Tyto atributy zapřičiňují, že se réva snaží zakořenit co nejvíce do hloubky - údajně o dost hlouběji než je v Evropě běžné.

Foto vinic zde a zde. Kvalitativní přehled ročníků v D.O. Rueda je zde.
Bodegas Viña Vilano bylo založeno v roce 1957 rodiči a prarodiči dnešních majitelů (foto). Sídlí v malé vesničce Pedrosa de Duero v provincii Burgos. Zaměřují se spíše na výrobu červených vín, v současné době mají vysázeno 300 ha odrůdy Tempranillo (zde nazývané Tinta Fina či Tinta del País). V nedávné době zmodernizovali celý provoz, postavili nové prostory pro vyzrávání vína (foto). Ostatně celé vinařství působí moderním dojmem, jak je vidět i z tohoto posteru.

Viña Vilano Verdejo 2006 (foto lahve zde) se mi velmi zamlouvalo. Víno má vše z typických odrůdových znaků, jak jsem popisoval v úvodu, navíc se objevují stopy ananasu, citrusů, z koření mi to připomínalo fenykl. Dlouhá dochuť krásně doznívá v puse. Celkově je to těžší, plnější víno, které si však umím představit pít déle. Lze jej koupit za 211,- CZK, což považuji za přiměřenou cenu. Ročník 2006 má zlatý pohár z Víno & Destiláty 2007, ročník 2007 zlato z loňska.

Ještě zajímavost - slovo verdejo znamená zelený a ve vinařství dle toho uzpůsobili i plastový špunt, který se mezi jinými uzávěry docela vymyká :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama