KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Château Laroque 1999 Saint-Emilion Grand Cru Classé, Bordeaux (FRA)

12. března 2009 v 6:13 | Tom |  vypito
pito 03/2009

Château Laroque v Bordeaux (mapa) byl začleněn do Grand Cru Classé (foto) roku 1996. Vlastníkem je Famille Beaumartin se sídlem v Saint-Christophe-des-Bardes. Château (foto) pochází z 12. století, v době Ludvíka XIV. byl přestavěn a získal přezdívku "Petit Versailles". Celkovou rozlohou 83 ha viniční plochy patří k nevětším v Saint-Emilion, z toho nyní plodících je 53 ha. Většina vinic s průměrným stařím révy 35 let je rozložena terasovitě na několika svazích s různými druhy půdy.
Odrůdové složení je 87% Merlot, který pěstují na jílovo-vápencových půdách, 11% Cabernet Franc a 2% Cabernet Sauvignon, pěstované na kamenitých plochách.


Hrozny různých odrůd, i hrozny z různých parcel, kvasí a školí se odděleně v moderních prostorách. Víno zraje v dubových sudech (polovina z nich je každým rokem měněna), lahvování probíhá 20-22 měsíců po sklizni. Roční produkce čítá 100-150 tisíc lahví.

U ročníku 1999 výrobce udává "to be enjoy now", tož jsem se do lahve podíval :) Foto lahve zde, etiketa zde, zadní etiketa zde, záklopka zde.
Hodnocení vína bych rozdělil na dvě části:
1) do hodiny po otevření - obrovsky intenzivní vůně, spousty šťavnatých višní, rybíz, čokoláda, perník - pardubický :), po vymíchání se přidala kůže a zemitost, má to ve vůni přesně "to" navíc, co mám rád, chuť je středně plná, méně ovoce oproti vůni, bytelná tříslovina (možná až moc drsná), která přehlušuje vše ostatní
2) po hodině a déle - velká změna, ve vůni ustoupilo ovoce a prim hraje ta kůže a zemitost (moc zajímavé), v plné chuti také tyto těžší tóny a tříslovina se dost zaoblila a zapracovala do celkového vyznění vína

Ve fázi 1) se mi víno celkem líbilo, ve fázi 2) se velmi líbilo :) Poněvadž nemám tento typ vín tolik přepitý, nedokážu sám pro sebe odhadnout, jak dlouho by mělo cenu jej nechávat ještě ležet - tím spíš, jak se hodně měnilo. V první fázi bych tipoval ne, po druhé fázi bych ho klidně ještě chvíli nechal.
S ohledem na cenu, která se pohybuje kolem 1.000,- CZK, bych si však toto víno nekoupil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama