KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Dvě rozdílné degustace v jeden den - Vinum Bonum a Riesling & Co. - 18.03.2009

19. března 2009 v 18:02 | Tom |  akce
Akce odpolední: degustace vín, která byla nově zařazena do nabídky firmy Vinum Bonum s.r.o. v zajímavém prostředí pětihvězdičkového Hotelu Palace, konkrétně saloncích Emma a Enrico. Po uvítání s majitelem firmy, panem Mackem, který nám poskytl seznam 56 nabízených vín, sklenku a tužku, jsme se spolupijcem PK začali nabízená vína přechutnávat. Tamní servis fungoval skvěle, všechny lahve byly vystavěny na dlouhých stolech, dobře temperované, žádná tlačenice, tlumený hovor, prostě ideální podmínky :)


Nabídka této firmy je skutečně široká, většinou se jedná o tuzemská vína, která zásadně nejsou dodávána do řetězců, doplňkově mají v nabídce i zahraničí. Z nabídnutých 56 vzorků jsem jich ochutnal 21 (12 bílých a 9 červených). Některá vína mne zklamala trochu, některá víc, ale dost vín se líbilo velmi.
Z nich třeba zemský Ryzlink rýnský 2007 Mělnického vinařství Kraus z trati Klamovka, ve vůni směs květinek a minerálů, suchá minerální chuť, avšak cena je už dost vysoká (290,- CZK). Další "rýňák" se mi líbil ještě více - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007 od Vinařství Spielberg CZ z trati Pleštice a výrobní řady Austerlitz - jemná květinovo-ovocná vůně, v chuti perfektní mineralita, příjemná jemná hořčinka, svěží kyselinka, moc hezké víno s dlouhou dochutí za cenu 201,- CZK. Pinot blanc, pozdní sběr 2007 z Reistenu Valtice a trati Valtická byl také pěkně suchý, vyzrálý, se svěží kyselinkou, avšak opět cenově výše (259,- CZK).
Pro mne nejlepším vínem celé ochutnávky byl Riesling 2006, AOC Alsace z Domaines Schlumberger a řady Les Princes Abbés - za odpovídající cenu 261,- CZK je to náramně svěží, jemné víno s "alsaskou" mineralitou a stopou petroleje, nádherně pitné s dlouhým odezníváním.
Z červených vín se mi nejvíce líbil Dornfelder, pozdní sběr 2007 od PROQINu z trati Nadzahrady - ovocno-kořenitá vůně, v níž je stopa alkoholu (taková zajímavá "likérovost", i když alk. je 12%), v chuti výrazná kyselinka a hezká struktura vína, které bych nechal ještě chvíli poležet a těšil bych se na výsledek, cena 230,- CZK. Víno pro delší ležení je také André, pozdní sběr 2007 ze ŠSV Velké Pavlovice a trati Poštory - tmavá barva, nad ovocem vede zajímavá kořenitost a zemitost a na konci bytelná tříslovina, cena 258,- CZK. A nechci si zapomenout zapsat povidlovější Rulandské modré, pozdní sběr 2006 od Mikrosvínu Mikulov z trati Za cihelnou a řady Traditional line, avšak 417,- CZK mne nenaláká k odkupu...


Akce večerní: degustace německých ryzlinků z Mosely u Riesling & Co. Pan Sitár představil 10 vín, nakonec i s jedním od Weingut Lauerburg, i když byla anoncována degustace záměrně právě bez vín tohoto výrobce, která jsou právem považována za špičku tohoto regionu.
S žádným z vín jsem neměl nějaký větší problém, prostě na Mosele umí. Začalo se základními ryzlinky, hned ten první byl skvělý - Trierer Deutschherren-hof Qualitätswein trocken 2007. Ukázalo se pravidlo, že první "zavíňovací" vzorek bývá u Sitárových leckdy roven větším kalibrům, které následují.

Na konci degustace proběhlo hlasování o "víno večera", prostě to NEJ víno s ohledem na kvalitu, ale i cenu. Se shodným počtem zvednutých rukou skončila na prvním místě dvě vína - Trierer Deutschherren-hof Alte Reben 2006 - za 290,- CZK jemná mineralita (ne až ta typicky moselská), hodně suché (zavíňovací vzorek od tohoto vinařství se projevoval i přes suchost přeci jen sladším dojmem, není se co divit, když byl mošt doslazen), urovnané víno, jemné, lehké, i k dlouhému pití. Já jsem však hlasoval pro malého výrobce (1,7 ha vinic) Weinhaus Adam Lauer a jeho Hansen-Lauer Spätlese trocken 2006 za 250,- CZK. V něm je cítit vyzrálost hroznů, všudypřítomná mineralita, výrazná kyselinka a dlouhá dochuť - celkově velmi zajímavé a lákavé víno.
Bernkasteler Doctor Kabinett lieblich 2005 z Weingut Dr. Thanisch je vynikající víno, ale holt legendou opředená vinice Doctor dělá své a cena 850,- CZK je již vysoko.

Jako zajímavost jsme ochutnali Riesling trocken 2007 z "magnumky" od Dr. Loosena, kterého zatím Riesling & Co. v nabídce nemá. Avšak tento výrobce je oslovil, zda by nechtěli jejich vína dovážet a prodávat a my (degustující) jsme tak měli "rozhodnout", zda ano či ne. I když se nejednalo o extra zajímavé víno, dle poznatku vedle mne sedícího PK bylo v lahvi 0,75 l dosti lepší, téměř všichni jsme na konci zvedli ruku pro spolupráci s tímto, docela známým, německým výrobcem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama