KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

4. ročník Putování ze sklepa do sklepa, Velké Bílovice - 04.04.2009

6. dubna 2009 v 16:07 | Tom |  akce

O víkendu jsem navštívil velkobílovické Putování ze sklepa do sklepa, které jsem před měsícem anoncoval zde.
Akci hodnotím opět jako velice zdařilou, počasí jako zcela ideální (dalo by se již říci tradičně).
Po loňské rekordní návštěvě něco přes 3.000 padl letos opět rekord, kdy se prodalo zhruba 4.500 vstupenek. Lidí je to již hodně, leč nikde jsem se nesetkal s tlačenicí, která by mi vyloženě vadila.Ze 43 sklepů jsem jich navštívil 10. Měl jsem již předem vytipované výrobce, kteří mne zajímají a jejichž vína nechci minout. Po vystání dlouhé fronty, která se však docela rychle posunovala, zaplacení vstupného 700,- CZK (z toho 400 v kuponech na nákup vín), nafasování sklenky, katalogu vinařů, mapy obce, tužky a krční závěsné tašky na toto všechno, jsem mohl vyrazit. Má trasa byla od 11h zhruba do 19h myslím takováto: Skoupil > S.O.Č. > Vl.Tetur > T.Tetur > Kubík > Fr.Mádl > Hrabal > Fr.Zapletal > St.Mádl > D.Osička.

V porovnání s loňskem bych z mého pohledu mohl vyhodnotit několik změn. Tou nejméně příjemnou změnou byl pro mne posun zbytkových cukrů vzhůru. Mám ve zvyku jako takový tradiční počáteční vzorek po příchodu k vinaři ochutnat Veltlínské zelené a u něho se rozmýšlet, co dalšího si dám. Leč nyní u většiny vinařů byl VZ polosuchý, někde i polosladký. Často se stávalo, že suché bílé víno byl pouze Müller Thurgau a vše další již bylo s větším a větším cukrem. Tak nějak to vypadalo i u první zastávky, tedy ve vinařství Petra Skoupila (web). Zde jsem si poznamenal velmi zajímavý Cabernet Sauvignon v barrique, avšak na 450,- CZK se mi nepozdával. A jejich rosé, v ročníku 2007 mnou oblíbené svěží Zw+RM, je v ročníku 2008 polosladký Zw...
V S.O.Č.-Velké Bílovice (web) měli dvě docela široké nabídky vín, ročník 2006 a 2007. Zaujala mne spíše jejich červená vína - příjemně lehký odrůdový Zweigelt PS 2006, hlavně pak dva Dornfeldery a dva Cabernety Sauvignon. Hrozny obou odrůd pocházejí z jejich vinic, ale ze sousední obce Moravský Žižkov a trati Sahary. Dr JAK 2006 byl hodně ovocitý, jeho "kolega" byl vyšperkován zráním v barrique a stal se ještě zajímavějším (je v Salonu vín ČR 2008 i 2009). Za cenu 220,- CZK byl zakoupen, i když zde je krásně vidět, co "salon" dělá s cenou (na webu je uvedených ještě 105,- CZK). Stejnou dvojici, tedy "nebarrique" a barrique, tvořil CS PS 2006. K intenzivním listům černého rybízu se u barrique verze přidaly nádherné komplexní vyzrálé tóny a udělaly z něho víno, které jsem si též odvezl domů. A poněvadž je také v Salonu vín ČR 2009, pak za 240,- CZK (na webu výrobce ještě 140,- CZK). Sudy v tomto vinařství zde a zde.

Jako druhou změnu oproti minulému roku, a pro mne také trochu k horšímu, byla větší absence vinařů přímo u nabízených vín. Je možné, že jsem na ně jen neměl štěstí, ale vloni jsem měl možnost alespoň na chvíli popovídat téměř s každým navštíveným vinařem, letos téměř s nikým. Možná to bylo více návštěvníky, možná něčím jiným. To je i příklad obou pánů Teturů. Vloni jsem s oběma popovídal celkem dlouze, letos jsem Vladimíra viděl jen na chvíli, kdy se staral o skupinku zřejmě "VIP" hostů, Tomáše jsem neviděl vůbec.
Víno Tomáš Tetur (web) mne oproti loňsku ničím nezaujalo, opět se mi zdálo, že cukry hodně stouply. Jen jsem si odnesl fotku krásného plakátu velkobílovických tratí.
Vinařství Vladimír Tetur (web) prošlo za uplynulý rok zřejmě největší změnou. Docela mi vyrazily dech nové moderní prostory přistavené haly, hodně elegantní, i když na mne působily zároveň trochu "namachrovaně". Ovšem klobouk dolů za odvahu a investované peníze. Nějaká fota zde a zde. Vladimír Tetur nabídl snad největší paletu vín, podobnou výstavce na této fotce. Ač se to z počtu nabízených vín zdá neuvěřitelné, jen pár (odhaduji do 5 lahví) byla vína suchá! Po lehkém naštvání z bílých "slaďáků" jsem přešel k vedlejší řadě červených vín a s podivem četl polosuché, polosuché, polosuché, ... Naštěstí jeho vyhlášený Irsai Oliver, tentokráte kabinetní 2007, zůstává suchý a perfektní, s dobrou cenou 140,- CZK.

Pro mne největším "objevem" s nejlepšími víny bylo Vinařství Kubík (web). "Objev" píši do uvozovek, neb jsem pana Kubíka poznal vloni, kdy mne nadchl jeho Aurelius VZH 2007. Letos ale rozšířil a rozdělil nabídku tak, že bílá nabízel uvnitř budovy a červená venku. Člověk tak měl lepší příležitost a klid na prochutnání více jeho vín. Bílá přívlastková má také s vyššími cukry, suché má jakostky, které však neměl pro tuto akci nalahvované. Nádherná však byla jeho červená vína, pro mne nejlepší z chutnaných. Frankovka PS 2006 barrique, Zweigeltrebe PS 2007 - obojí krásně udělaná odrůdová vína. A hlavně Rulandské modré VZH 2006 a Neronet JAK 2007 barrique, to jsou pro mne skutečně špičková moravská vína. Neztratí se ani Svatovavřinecké PS 2006 barrique. Nejlepší víno celého dne jsem pil také tady - polosuché Rulandské bílé VZH 2005 bylo nádherně naleželé, vyzrálé, plné, s minerální stopou a pikantní kyselinkou. Zbyt.cukr 11,0 g/l, kyseliny 7,9 g/l. Půllitrová lahev je za 150,- CZK, většina červených vín je také do této nebo kolem této částky, což je činí ještě zajímavější. Foto pana vinaře, kterého bych rád navštívil brzy osobně, je zde.

Do Rodinného vinařství Hrabal (web) jsem se těšil hlavně na Neronet, který mi v ročníku 2007 tolik chutnal. "Nulaosmička" mi přišla o dost slabší, nebo se mi netrefila do chutě, nebo já do ní. Ale nezlákala mne k odkupu. Foto sudů zde.
Přes rozlehlou budovu (foto) Stanislava Mádla (web), kde mne nic neupotalo natolik, abych si to zapsal, jsem se pomalu, již navečer, přesunul ku sklepu Dalibora Osičky, kde jsem chtěl ochutnat jeho "portská" vína. No a poněvadž jsem zde byl již spojen s větší skupinkou, zakoupili jsme postupně jeho bílé (tuším RB) a červené (tuším RM) "portské" víno. Bylo to příjemně pitné téměř na závěr dne, ale nic výjimečného.

Po večerním průzkumu stanu na náměstí, pár přechutnaných vzorcích a poslechu cimbálovky s primášem Petrem Maradou (web), u něhož jsem byl vloni v jeho sklepě v Mikulčicích, jsem začal myslet na ústup. Kolem dvaadvacáté hodiny jsem byl v Čejkovicích ubytován, cvičně jsem nadýchal snesitelných 1,12 promile alkoholu v krvi a šel pokojně spát :)

Rád se zúčastním v příštím roce 5. ročníku, který se bude konat 27.03.2010!
(zbytek Slunce nad kostelem v Zaječí)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evas | E-mail | 6. dubna 2009 v 17:29 | Reagovat

Ahoj Tome, tak to já se příští rok určitě nezúčastním. Na mě to tlačenice byla příliš veliká, kolikrát jsem na lahve vůbec neviděla, nemohla jsem si prohlédnout nabídku, často jsem si nechala nalít prostě to, co bylo nejblíž. Absence vinařů mi taky hodně vadí. Malinko popovídat bylo možné jen v S.O.Č., protože pan Krejčí po skupinkách prováděl hosty provozem a při té příležitosti bylo možné se na něco zeptat. Neměla jsem ale ani snahu, protože jsem viděla, že ostatní to vlastně vůbec nezajímá. A to je největší  minus - strašně moc lidí se přijelo jen levně opít, bylo jim úplně jendo co pijí! Byla jsem spíš otrávená. Není to chyba organizátorů ani vinařů, ale chyba příliš velkého počtu lidí, kteří to neberou jako akci pro milovníky vína, ale jako jeden z možných způsobů, jak strávit prosluněnou sobotu.

2 Evas | E-mail | 6. dubna 2009 v 17:37 | Reagovat

A k vínům - pro mě je favorit S.O.Č., nakonec jsme tam utratili všechny poukázky. Nakoupili jsme jejich nejobyčejnější jakostky, suchá vína kolem stovky, ať máme zásobičku jednoduchých, ale příjemně pitných vín. Jejich bariková vína mi opravdu sedí. Vladimír Tetur mě docela šokoval rozmáchlostí toho přístavku, který tam ještě loni nebyl. Na těch plazmách ovšem mohla hrát aspoň cimbálovka, ne klipy z Óčka, nebo co to bylo :-) Tomáš Tetur zcela mimo můj vkus. U Mádlů šílená tlačenice, to bylo na mě příliš. Totéž bratři Hrabalovi, na Neronet jsem se taky těšila, ale nebylo to jaksi ono. Za to Zweigelt byl fajn. No a pak jsme se dobelhali až na úplný konec a už jen tak lážo plážo ochutnávali tuhle a tamhle, ale to už bylo jen takové zbůhdarma slopání, mě ty davy prostě úplně vyřadily z provozu a vykolejily z mé obvyklé dobré nálady. Škoda. Otevřené sklepy jsou výborná akce, ale budu jezdit jen na ty méně profláklé.

3 Tom | E-mail | Web | 6. dubna 2009 v 20:28 | Reagovat

Evas: tý jo, takovýhle zklamání jsem od Tebe nečekal. Mně ta tlačenice nepřišla až tak úděsná. Nikam jsem nespěchal, na 10 sklepů 8 hodin je docela pohoda. Tak jsem to tak v klídku procházel. Ty návštěvníky, kteří se přijedou "levně" opít, nazývám močáci :) Je fakt, že jich tam bývá hodně, letos asi víc, ale zase mám zkušenost, že zalézají spíše do té zadní části obce s malinkými sklípky a tam se nalévají, proto se v menší míře vyskytují u vinařů, k nimž mířím já.

Vína S.O.Č. jsem donedávna téměř neznal a spolu s Kubíkem byli určitě nejzajímavější.

Vl.Tetur - jo, ten střihový pořad z klipů, do nichž byly vloženy fotky pyšného majitele ve vinici apod., to bylo hodně "zajímavý" :)

T.Tetur - vloni mi dosti sedl jeho RR v pozdním sběru a jakostní VZ (který se mi ale po půl roce ve sklepě rozkvasil), letos nic.

Škoda škoda, že Ti to davy znepříjemnily, já se vykolejit nenechal :) A co zbytek party, na ten jsi to taky přenesla? Nebo právě oni na Tebe? A nakonec to vaše večerní čekání na jídlo asi též nic moc, že?

4 Evas | E-mail | 6. dubna 2009 v 22:08 | Reagovat

Tome, asi spíš zbytek party přenesl tu chandru na mě. To jsi odhadl dobře. Vzala jsem s sebou lidi, co se hrozně těšili, že by taky rádi něco takového zažili, pořád o tom mluvili a měla jsem pocit, že to bude super, a pak se mi zdálo, že se vůbec nebaví. Kvůli nim jsem se vzdala i zápisků, protože jsem se jim chtěla věnovat a ne stát někde v rožku a dělat si poznámky, ale nakonec ta snaha tak nějak přišla vniveč. Asi byli zklamaní a já tomu podlehla... Máš pravdu. Ještě jsem si vzpomněla, že nám docela chutnalo u pana Kachyni a mě ještě zaujalo vinařství Jaroslava Osičky, které hodně zdůrazňuje terroir a jedinečnost ročníku, vína leží na vlastních kvasinkách z vinice a celkově se věnují ekologicky šetrné produkci. Vína od nich byla zajímavá, stála by za bližší prozkoumání :-)

5 Pavel | E-mail | 6. dubna 2009 v 23:37 | Reagovat

Diky Tome za report, docela jsem byl na Bílovice zvědavý. To mne mrzí Teturovy RM, cukr je dost zklamáním. Kubíka neznám, ale jestli k němu pojedeš, tak bych tě docela rád využil na červená :-)

6 Tom | E-mail | Web | 7. dubna 2009 v 8:15 | Reagovat

Evas: jo, to si mumím představit, když se snažíš, aby to pro ostatní nebylo zklamání, tak z toho pak moc nemáš... A chandra se šíří :)

Díky moc za tip na J.Osičku, toho jsem vůbec nezaregistroval a teď koukám do katalogu, že je tam zajímavě popsaný - určitě stojí za návštěvu!

7 Tom | E-mail | Web | 7. dubna 2009 v 8:18 | Reagovat

Pavel: myslím, že tam určitě vyrazím, co nejdříve to bude možné. Tož bych Ti určitě dovezl, domluvili bychom se předem.

8 HUGO | E-mail | Web | 7. dubna 2009 v 16:10 | Reagovat

Dobre odpoledne,

Jen mala poznamka, nejedna se o plakat, ale o 1. Apelacni mapu jez bude v prodeji ve 2 formatech . Veskere blizsi informace ziskate u spolku vinaru .

S pozdravem

Hugo

9 MT | E-mail | 12. června 2009 v 11:19 | Reagovat

Evas:
vy jste se letos stavili ? Jsme mohli hodit řeč, tak snad v Poddvorově .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama