KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Bodegas Murviedro, Requena (ESP) - Estrella 10, DO Valencia

22. dubna 2009 v 19:10 | Tom |  vypito
pito 04/2009

Dostal jsem chuť na sladké a má ruka šáhla po přírodně sladkém španělském muškátu s názvem Estrella 10 (estrella jest španělsky hvězda). Výrobce - Bodegas Murviedro - vypěstoval hrozny odrůdy Moscatel de Alejandría v DO Valencia (mapa španělských oblastí zde). Za velmi příjemnou cenu jsem si docela pochutnal.

Bodegas Murviedro bylo založeno v roce 1927 jako "pobočka" švýcarské společnosti Schenk, která byla založena v roce 1893 a v současné době produkuje necelých 100 milionů lahví ročně ve výrobních závodech ve Švýcarsku, Itálii, Španělsku a Francii.
"Filozofií" této španělské odnože je kombinovat nejmodernější vinohradnické a výrobní technologie v rámci zdejších tradičních odrůd a viničních poloh. Révu pěstují ve čtyřech jihovýchodních oblastech Valencia, Utiel-Requena, Alicante a Cava.


Víno Estrella 10, kde "10" v názvu značí objemová procenta alkoholu ve víně, mi přišlo dosti k chuti. Půllitrová lahev má nálepku se stříbrnou medailí z Vínorevue Prague Trophy 2007. Výrobce na jeho webu uvádí, že "valencijská oblast Moscatel, odkud pocházejí hrozny, se značí horkým podnebím silně ovlivněným Středozemním mořem. Několik století pěstování révy vinné na tamních křídovo-jílových půdách, v kombinaci s intenzivním slunečním svitem, se stará o vína s ovocitým a dobře strukturovaným charakterem. Pro výrobu tohoto vína je použitá technologie převzatá od producentů kanadských ledových vín".

foto přední etikety zde, zadní zde - (zvětšit)

Barva je výrazně nazlátlá a víno obstojně drží na stěně sklenky. V intenzivní vůni cítím muškátovost doplněnou příjemnými medovými tóny a jistou kořenitostí, která mi velmi připomíná čejkovické tramíny (jsou-li povedené), navíc výrazné citrusy. Tato kombinace se mi dosti líbí. Chuť je hodně sladká, víno velmi extraktivní, v puse působí až trochu sirupovitě. Sladkost je však stále doplňována kořenitostí (zase tramín) a citrusy, které víno doplňují o jemnou pikantnost. Celé to na mne působí velmi příznivě :) Pro mne nabídlo toto víno nejen cukr, ale také potěšení z fajn příjemného vína. Navíc cena lehce přes 100,- CZK (lze zakoupit třeba v Globusu) dělá víno ještě zajímavějším!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama