KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Bublinky, bublinky, bublinky, ...

16. dubna 2009 v 22:25 | Tom |  vypito
pito 04/2009

Po delším plánování a pár odkladech jsme se konečně sešli na akci "aprílové bublinky". Bylo nás šest a zasedli jsme na vilce, kde se konalo i PVP. Původně nás mělo být více a tak jsme měli zásobu devíti lahví různých druhů bublinek z různých koutů zeměkoule. I přes snížený počet účastníků jsme se hrdinně rozhodli přechutnat vše, na úkor nedopitých lahví, a vyplatilo se. Srovnání produktů v jeden čas na jednom místě bylo dosti zajímavé.Výběr byl záměrně proveden dle těchto kriterií: mělo se jednat o sekt vyrobený buď klasickou metodou druhotného kvašení v lahvi nebo Charmat, mělo se jednat o "plus-minus" brut a mělo se jednat o lahev v cenové relaci do 350,- CZK, tedy o takový základní "poctivě" udělaný sekt.Carstens SC trocken pochází od výrobce Sektkellerei Carstens GmbH, Neustadt (GER) - web (u nás jej distribuuje Bohemia Sekt zde) a je prodáván s označením Bio-Sekt. Byl vyroben metodou Charmat, alk. 11%.
I přes označení trocken se mi tyto bublinky nejevily úplně suché a znatelný cukr mne trochu vadil. Byly to takové jemné ovocné tóny ve vůni i chuti, celkově však na mne působily hodně nevýrazně a nezábavně.Firma Víno Valtice s.r.o. (web), patřící pod Soare sekt a.s., vyrábí Mucha sekt brut metodou Charmat, tento byl z odrůdy Chardonnay, alk. 12%.
Oproti prvnímu vzorku byly bublinky o hodně výraznější, na mne až moc agresivní. Celkem intenzivní kořenitá vůně, to bylo tak vše, co mne aspoň trochu zaujalo.Na řadu přišel zástupce italských bublinek s označením Le Contesse Cuvée Extra Dry firmy LE CONTESSE s.r.l. z Tezze di Vazzola, Veneto (web). Jedná se o Prosecco s alk. 11% vyrobené metodou Charmat.
Barva byla nejsvětlejší ze všech vín, krása se však skrývala ve vůni a hlavně chuti. Jemné květiny, jemná ovocitost a hlavně sladěné elegantní bublinky dělají z tohoto vína moc hezké příjemné pití.


O překvapení se postaral australský Cardinal Sparkling Shiraz 2002 výrobce Hungerford Hill, Pokolbin (web). Zpětně se divím, že mne to nenapadlo, když se jedná o modrou odrůdu a červenou etiketu, ale po odšpuntování jsme se všichni udivili nad sytě červenou barvou sektu :) Byl kvašen v lahvi, alk. 14%, hrozny byly vypěstovány v oblasti New South Wales.
Tohle víno mělo své zastánce i odpůrce. Mně, jako zastánci, se hodně líbilo netypičností, ve vůni kupa lesního ovoce (hlavně brusinek), v chuti se přidalo další ovoce s peckou a znaky typické pro červená vína.
VIÑA TARAPACÁ z chilského Isla de Maipo (web) a jejich Tarapacá Grande Reserva Brut 2008 je vyroben metodou Charmat z odrůdy Chardonnay, alk. 12,5%.
Docela intenzivní vůně připomínající tiché jihoamerické Chardonnay, v chuti příjemné, i když bublinky jsou na mne trochu více agresivní.
Bohemia Sekt Prestige Brut z dílny firmy Bohemia Sekt a.s. ze Starého Plzence (web) byl kvašen v lahvi s výsledným alk. 13%. Pro výrobu byly použity hrozny odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Rulandské bílé.
Svěží kořenitá a citrusová vůně, v chuti bytelně suché, výraznější, ale jemné bublinky. Celkově se mi líbilo, i když mi to nenabídlo "nic víc", než jen příjemné popití. Prostě na mne působilo trochu nudně.


Španělský kolos Freixenet (web) umí dobře udělat Cordon Negro Brut z DO Cava. Je vyráběn metodou Charmat ze směsi tří odrůd - Parellada 40% + Macabeo (Viura) 35% + Xarello 25%, alk. je 12%.
Psal jsem již o něm zde, tentokráte mi k hodně ovocitému projevu a velmi příjemně suchému projevu přišly bublinky uhlazenější. To, co nabídne tento sekt, se mi i přes jeho "jednoduchost" líbí.


Château Valtice Grandioso brut z Vinných sklepů Valtice a.s. (web) byl kvašený v lahvi. K výrobě posloužily hrozny odrůd Chardonnay a Ryzlink rýnský, alk. 12%.
Ve vůni i chuti jsou tyhle bublinky hodně výrazné, nejvíce mi připomínaly tichý "rýňák". Jedná se o zajímavý kousek, avšak já od sektu očekávám spíše lehkost a svěžest, a toto je zástupce dosti těžkého charakteru aromatického vína.


Druhý australský vzorek je od výrobce Jacob´s Creek - Orlando Wines, Rowland Flat (web) s názvem Jacob´s Creek Chardonnay Pinot Noir Brut Cuvée. Z názvu je jasné, že pro výrobu se použily odrůdy Chardonnay a Pinot noir, bylo kvašeno v lahvi, alk. 11,5%.
Již ve vůni je znát použití modrých hroznů, doplněno ovocem a minerální stopou, nádherně jemná chuť s jemnou tříslovinou, vše vyvážené s elegantními bublinkami.


Z devíti ochutnaných bublinek jsem si vytvořil mé pořadí: 1. Jacob´s Creek, 2. Le Contesse, 3. Cordon Negro. Vína na "stupních vítězů" byla u všech šesti téměř shodná, občas se změnilo pořadí, občas zasáhla ještě jiná lahev. Za určitých okolností by pro mne byly ještě dosti zajímavé Cardinal Sparkling Shiraz jakožto červený sekt s hodně zajímavým charakterem, a Château Valtice Grandioso brut, což byl asi nejplnější a nejvýraznější sekt.

Nu a jelikož bylo toto sezení spojeno s dodatečnou oslavou kulatých narozenin jednoho z nás, zakončili jsme přechutnávání bublinek výrobkem ze Champagne.

Veuve Clicquot Ponsardin brut z Reims (web) bylo, a na tom jsme se shodli úplně všichni, výše než všechny dosavadní bublinky. Přestože se jedná o základnější a cenově dostupnější Champagne, líbí se mi na něm nádherná vyzrálost, jemnost vína a elegance bublinek. Vše to dohromady tvoří moc hezké pití, které si kdykoliv dám velmi rád.


(zvětšit) - přebal zde


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | Web | 17. dubna 2009 v 9:08 | Reagovat

Pěkná ochutnávka a zajímavé bublavé tipy :) Kde byl koupen ten Cardinal Sparkling Shiraz 2002?

K Veuve Clicquot Ponsardin brut ... z těhle vyloženě masových šampaňských vyráběných kdo ví z čeho mi taky přijde jako překvapivě příjemné (třeba proti Moëtu), ale stejně se vyplatí nedávat zbytečně moc za značku Luis Vuitton a spíš investovat to nějakého z menších domů, i u nás jsou jich na trhu hromady :) Sice nemají tak notoricky známé viněty u kterých každý jihne, ale obsah lahve bývá lepší :)

2 Tom | E-mail | Web | 17. dubna 2009 v 9:48 | Reagovat

J.Č.: Díky :) Cardinal jsem sehnal v Tescu (tuším, že když jsem byl v Praze na Novém Smíchově). A pokud si dobře pamatuju, cena byla zhruba 300,- CZK. Možná to bylo v nějaké akci, možná vyprodávali...
Jo, Moët jsem taky měl a za podobné peníze jako Veuve Clicquot mi přijde nesrovnatelně horší, klidně by zapadl do kategorie, co jsme teď přepíjeli.

3 Vinograf | E-mail | Web | 17. dubna 2009 v 23:46 | Reagovat

Sláva, bublinkýýýý! Parádní průřez. Ještě mi tam chybí bublinky od Znovínu, ty spadaj do podobný cenovky. Jacob´s Creek vypadá jako adept na zkoušku.

4 Tom | E-mail | Web | 18. dubna 2009 v 7:26 | Reagovat

Vinograf: no jasně, dalo by se zařazovat další a další bublinky, však třeba Znovín, Templářský Saint Croix, Ch.Radyně, Ch.Čejkovice a ještě něco dalšího zůstalo ve sklepě. Prostě projet všechno by už nebylo moc "fér" pro vzorky z druhé půlky :)

5 p.j. | 20. dubna 2009 v 11:22 | Reagovat

nejsem teda expert na všechny zdejší šumivky, ale z toho, co jsem pobral na velkých akcích do skleničky, mi přišly hodně dobrý sekty z Vinselectu. Znovínský De Luxe mi nějak nesednou, to už mám radši ten jejich levnější classic brut s černou etiketou, ten si na nic nehraje a možná bych se s ním na narozkách radši opil než s pravým Champagne (které mi jinak chutná velmi velmi)

6 Tom | E-mail | Web | 20. dubna 2009 v 14:15 | Reagovat

p.j.: od Vinselektu jsem pil Cuvée Quatre a bylo to celkem fajn. Ty jejich Crémanty jsem nepopil, myslím, že jsou už i cenově výše. Na Znovín Classic se chystám, tož uvidím...
Za účelem opití bych nedoporučoval Champagne, lze se opít i o hodně laciněji :)

7 Jirka | E-mail | 8. března 2015 v 17:39 | Reagovat

Cardinal Sparkling Shiraz 2002.
Ochutnal jsem a jsem nadšen!
Kde se to dá sehnat,nejlépe online v EU?
Já to koupil náhodou před léty v Tescu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama