KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

El Coto de Rioja S.A., Oyón (ESP) - El Coto Blanco 2007, DOC Rioja

9. dubna 2009 v 17:55 | Tom |  vypito
pito 04/2009

Oblast Rioja, vinařství El Coto de Rioja a jejich nádhernou Gran Reservu 1996 jsem již popisoval zde. Rioja je samozřejmě nejznámější červenými víny, ale během posledních deseti let se zde dosti rozrostla a nadále rozrůstá i produkce bílých vín. El Coto Blanco je 100% z odrůdy Viura, která je v současné době dokonce nejvysazovanější v této oblasti. Mimo spousty dalších pojmenování má tahle odrůda ještě jiné rozšířené jméno, a to Macabeo. Vyskytuje se hlavně ve španělských oblastech Rioja a Cava (na jihu kolem Barcelony, s dalšími odrůdami bývá užívána pro výrobu španělských bublinek) a ve francouzském Languedocu.

Hrozny k výrobě vína pocházejí z "podoblasti" Rioja Alavesa - mapa španělských oblastí zde, mapa oblasti Rioja zde, mapa půdního složení zde. Víno bylo vyrobeno macerováním hroznů necelých 24 hodin, následné čeření a kvašení probíhalo v nerezových tancích za kontrolované temperace 15 dnů (schéma výrobního procesu zde).

Víno je v čiré lahvi s kovovou záklopkou a plastovým špuntem. Barva je světlounce žlutá s častými zelenkavými záblesky. Hodně svěží projev vůně, kvanty citrusů, trocha trávy, trocha ovoce, v chuti to samé, příjemná výrazná kyselinka, která však vůbec z vína netrčí, na pozadí trocha vlašských ořechů a pár bylinek, na konci taková jemná "pomelová" hořčinka. Celkově takové hodně svěží lehké víno na nenáročné osvěžující pití. Prostě barva, vůně i chuť dobře ladí a "říkají" to samé. Za 136,- CZK velmi dobrá exkurze do odrůdy Viura.

(zvětšit) - zadní etiketa zde

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama