KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Moravčíkova vína, Horní Věstonice - Veltlínské červené rané, pozdní sběr 2006

24. dubna 2009 v 12:48 | Tom |  vypito
Na blogu p.j. se vyskytl článek týkající se rozeznávání vinných i nevinných vůní a vůbec smyslu tohoto počínání. Zmínka o vůni lípy ve mne ihned avokovala jedno víno, které jsem v minulém roce párkrát popil a měl jej dosti rád. Má jednu vadu - už nejspíše není nikde k dostání.


Moravčíkova vína sídlí v obci Horní Věstonice, jedná se menší rodinné vinařství dvou bratrů, založené v roce 1997, kteří "převzali tradici" po jejich otci. Hospodaří na vinicích přímo pod Pálavskými vrchy a v nabídce mají převážně bílá vína, a to s větším množstvím zbytkového cukru. Popil jsem již několik vín z jejich produkce a žádné mne nezaujalo natolik jako tato "večerka". U ostatních mi přijde vysokými cukry dost přebitý odrůdový charakter a jsou si tak nějak hodně podobná.
Jak je vidět z fota lahve, každá je ozdobená papírovým "límečkem" s popisem vinařství a hlavně daného vína s kompletní analytikou, což oceňuji.

Polosuché VČR PS 2006 má analytiku takovouto: alk. 12,5%, zbyt.cukr 10,8 g/l, kyseliny 6,0 g/l a extrakt 19,7 g/l. Hrozny pochází z tratě Pod Děvínem. Barva je jemně zlatavá. Proč mne však víno zaujalo, je jeho lipovo-medový projev ve vůni i chuti. A to tak intenzivní, že jsem si vzpomněl na čaj z dětství, kterým mne rodiče kurýrovali při nachlazení - tedy výluh sušených lipových květů, do kterého se rozmýchal med. A přesně tenhle čaj jsem cítil z vůně i chuti tohoto vína. Med je v něm opravdu výrazný, je to takové velmi příjemné víno na pohodové nenáročné popití. Není v něm nic víc, ale to mi u něho právě přijde jako plus. Navíc ta hezká vzpomínka na dětství :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 p.j. | 27. dubna 2009 v 11:23 | Reagovat

no vida! lípa ve večerce :-) pěkný! já teda tuhle firmu mám nějak zle zařazenou. Když pominu můj předsudek, že "přímo pod Pálavskými vrchy" konkrétně v H. Věstonicích znamená "severovýchodní svahy", tak si matně vzpomínám, že jejich vína byla kdysi použita v takovém tom podivném testu jakože "spotřebitelé rozhodli, že biovína jsou lepší než konvenční". Spočívalo to v tom, že spotřebitelé chutnali naslepo asi dvacítku vzorků, kde mezi místní i dovozová biovína byla přimíchána asi tři moravčíkova vína - jakostky za 80,-Kč, poměrně dost těžce pitelné kusy. jak to dopadlo by se nechalo předvídat dopředu i bez slepého přechutnání, takže palcové titulky v médiích hlásaly triumf biovín (kde teda ne všechny vzorky si slávu zasloužily.) Napadl jsem tento postup na ovine.cz jako účelový, protože kdyby byla tehdy biovína srovnánána třeba s vinselektem nebo Tanzberkem, tak by asi výsledek dopadl opačně. ozvali se mi organizátoři (taková asi zelená parta), ohradili se, že to nemysleli nějak podvodně, že se ve vínech nevyznají, že taky nemají moc peněz, takže si nechali od někoho doporučit moravčíka jako levný zdroj vína na porovnání. tak asi takové mé asociace na Moravčíka. ovšem, těší mne, že aspoň něco z jejich sortimentu se jeví zajímavě.

2 Tom | E-mail | Web | 27. dubna 2009 v 12:29 | Reagovat

p.j.: dobrý, to jsem vůbec nezaregistroval, díky!
Vín od Moravčíků jsem vyzkoušel celkem dost a jak jsem naznačil v článku, nějak je do budoucna už ani sledovat nechci. I co jsem koukal na ročník 2008, většina vín má zase, spíše větší, zbytek cukru. Ale podle mne ta vína budou chutnat spoustě trochu "nevinným" lidem, které právě taková ta neutrálně-sladká chuť bere. Navíc za poměrně slušný ceny i ve vyšších přívlastcích, kdy se PS i VZH pohybujou většinou do 150,- CZK.

3 Sklenička | Web | 28. dubna 2009 v 12:25 | Reagovat

Byl jsem tam taky a matně si vzpomínám na spoustu cukru a fotky koštujících celebrit ve vstupní hale :-( Fotka z vinařství je tady: http://vins.blog.cz/0807/dny-otevrenych-sklepu-vestonice-4-a-5-cervence

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama