KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

BunduStar a dvě bizardnosti

25. května 2009 v 11:15 | Tom |  vypito
pito 05/2009

Někdy začátkem tohoto roku jsem si dovezl z Tesca dvě lahve jihoafrického vína s označením BunduStar. Cenově se pohybovaly tuším kolem 150,- CZK. Jedná se o typické odrůdy této oblasti - Chenin Blanc a směsku Shiraz-Pinotage.
Význam označení BunduStar z webu výrobce: "African legend has it that the BunduStar was only bestowed upon a true leader and champion warrior".Obě vína pochází z oblasti Western Cape (mapa), bližší upřesnění se mi dohledat nepodařilo. V současné době je v JAR něco málo přes 100.000 ha vinic, většina mladších 10 let, s odrůdovým rozložením 56% bílých a 44% modrých. Od roku 1973 se vína původem označují pod jednotlivými WO (Wine of Origin), v současné době je jich 60. Nyní se zde vyrábí 3% celosvětové produkce vína (9. místo).

Chenin blanc 2006 se mi dosti líbil. Měl těžší vůni sladce působící se zajímavou směsí voňavých květinových květů, minerality a jemné kořenitosti. V tu chvíli mi připomínalo sluncem rozpálenou skálu s vykvetlými kytkami. Chuť tolik do sladka nebyla, i když projev úplně suchý také nebyl. Středně plné tělo posilovala kyselinka a mně chutnající hořčina. Při nižší teplotě a potlačení těžších vůní mi víno trošku projevem připomínalo některé rýňáky z Rheingau. Nebylo to víno k žádnému ohromení, ale na pěkné a zajímavé popití ano.

Shiraz-Pinotage 2008 už tak elegantní nebyl. V průběhu jeho popíjení jsme se s TK shodli, že heslem tohoto vína by mohlo být "nečuchat - pít" :) Ve vůni bylo totiž dosti podivných tónů, které by tam asi být neměly (i když jistý si nejsem, neb jahoafrický Pinotage jsem pil prvně). U tuzemského vína by to byla jistě vada, zde zřejmě taky. Prostě vůně celkem zvrhlá, něco z koníka, něco ze siláže, trocha kvasícího zelí, nelibost, humusnost. Úplně v pozadí se skrýval zřejmě pravý charakter vína, který více vynikal v chuti, jež nebyla tolik "zasažená" nepravostmi. Tam se mi dařilo nacházet lesní plody, nejprve brusinky, ostružiny, po chvíli borůvky a také jakoby "kabernetové" tóny.


Foto zadní etikety lahve Shiraz-Pinotage je zde - na polepce dovozce je velmi zajímavé slovo oxit :)

Ochutnání dvou jihoafrických vín bylo tedy trochu rozporuplné, ale určitě zajímavé. Chenin blanc bych si dal s chutí znovu, hlavně v chladnějším pojetí se mi hodně líbil.

Nu a po dopití dvou lahví následovala ochutnávka exotických bizardností. Jedná pocházela ze španělského Tenerife - malá lahvička obsahovala jasně žlutou tekutinu s banánových likérem. Sladký třicetivoltový mok byla čistá chemie a malinký lok plně stačil :)
Druhá kovová butylka s názvem Elch Blut (čili anglicky Elk´s Blood) s plastovým šroubovacím losem pochází ze Švédska (je k mání v IKEA) skrývala tajuplný obsah: hlavní označení "with taste of Lingonberry" by naznačovalo "horské" švédské brusinky. V překladu do němčiny však na butylce ve složení figuruje brusinka, v angličtině též brusinka, navíc však voskovník obecný, a aby toho nebylo málo, v českém překladu složení jmenují klikvový džus (klikva zřejmě bude označení pro "horskou" brusinku) a také výtažek z myrty (což bude asi chybně přeložen voskovník obecný, tedy "bog myrtle"). No nic, beztak to za moc nestálo :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | Web | 25. května 2009 v 14:00 | Reagovat

Elch Blut jsem, po nějakém dost útrpném pobytu v IKEA, jednou zakoupil... brrr... chemicky doladěná vodka nebo líh jakýsi :)

2 Radek | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 17:39 | Reagovat

Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem....:-)

3 Lud | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:13 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama