KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Otto Ilčík, Čejkovice

18. května 2009 v 16:07 | Tom |  vinaři
Po čtvrtečním posezení v čejkovickém sklípku s mými exkolegy, mimochodem velmi vydařeném, jsme s TK druhý den navštívili čejkovického vinaře Otto Ilčíka. Při prohlídce webů čejkovických vinařů mne tento starší vinař zaujal hned několika věcmi a proto jsem chtěl navšívit právě jeho. A návštěva to byla velmi příjemná!

(foto ze čtvrtečního sklípku)


Otto Ilčík (foto) má 2 ha vlastních vinohradů (zahrnutých v IP), převážnou většinu v trati Novosády (mapa čejkovických tratí zde), hned pod ní má sklípek pro návštěvy. Jako velkou zajímavost vidím v jeho soustředění se pouze na 4 bílé a 2 modré odrůdy - Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín červený, Muškát moravský, André a Rulandské modré. Všechna vína produkuje jako přívlastková, vše lahvuje. Bílá školí v nerezových tancích, červená jsou v barrique a snaží se je dělat "po francouzsku", s dlouhých zráním v sudech. Pan vinař prý sjezdil téměř celý svět za poznáváním vín a rád se všude přiučoval, povídání s ním bylo hodně zajímavé a příjemné. Občas se pochlubil získaným oceněním apod. (a že těch ocenění má dosti), ale nic nad rámec normálnosti :)


(zvětšit) - část tratě Novosády

Můj poznatek z chutnaných vín je takový, že se vždy jednalo o perfektně odrůdové čisté víno na vysoké úrovni. Přechutnali jsme jich dohromady 8 (foto - ve sklepě jich bylo sedm a následně jsme přejeli domů k vinaři a tam koštli rosé 2008 z rulandy) a všechny bych si s chutí a rád dal znovu. Pro zapsání však vyberu tyto nejzajímavější:

Začali jsme polosuchým Cuvée Maxim z hroznů Tramínu (60%) a Chardonnay (40%). Toto víno je pro letošní rok v Salonu vín ČR, uspělo u K.A.H.A.N.u v Ostravě a také na brněnském Vinexu. Příjemně pitné, vyrovnané víno, ve kterém pro mne dominovala kořenitost obou odrůd doplněná samozřejmou aromatičností tramínu, trochu výraznější alkohol na konci. Nebyla to pro mne až taková bomba, ale myslím, že bude chutnat širokému spektru pijců.

lahev se starou etiketou zde - (zvětšit)

Zato Tramín červený VZH 2007 byl bomba veliká! Pan vinař se v této odrůdě shlédl při návštěvě Alsaska, kde jej tamní tramíny okouzlili. Nechal si proto dovézt alsaské sazenice, posílají mu i selektované kvasinky, a mně se toto víno převelice líbí :) Analytika jeho jest: alk. 13,5%, zbyt.cukr 12,7 g/l, kyseliny 5,8 g/l a extrakt 19,5 g/l. Pro mne má víno obrovský šmrnc, kdy k mé oblíbené tramínové kořenitosti se přidává v těle vína překvapivá kyselinka a víno je náramně svěží, přitom o slovo se také hlásí cukry a spousta dalších "vrstev" vína, které z něho dělá hodně bohaté, statné, ale elegantně pitné víno. Těším se na jeho další sledování, už mi karton (lahev za 190,- CZK) odpočívá na další roky :) Ještě chci dodat jeho ocenění: TOP77 2008-2009 a je to také vítězné víno ze srovnání čejkovických tramínů magazínem Decanter (viz první číslo ročníku 2009).

(sklepní zátiší - zvětšit)

Druhým vínem, které mne zaujalo velmi, bylo Rulandské modré VZH 2007. Analytika: alk. 13,5%, zbyt.cukr 2,7 g/l, kyseliny 4,9 g/l a extrakt 25,5 g/l. Charakter vína je takový ovocně-dřevitý v tom dobrém slova smyslu. Prostě dost zralých šťavnatých třešní, nějaké ty švestky a pecky, vše se znatelným zráním v sudu. V chuti se projevuje přes plné tělo výrazná tříslovina, která dělá víno zatím tvrdším, ale vidím v něm dost potenciálu do budoucna (karton již také odpočívá... - lahev za 185,- CZK).

(zvětšit - trať Novosády, vlevo sklepy, u nichž se buduje fotbalové hřiště)

Chutnané André PS 2007 mne docela překvapilo - čekal jsem zatím podobně tvrdou tříslovinu a bytelnost jako u vína výše, ale to se vůbec nekonalo. Naslepo bych tipoval o hodně starší víno, jeho projev byl až takový marmeládový, v chuti hodně uhlazený. Víno výborně pitné, ale pro mne bez "něčeho" navíc.

Návštěva to byla skutečně perfektní se zajímavým popovídáním a výbornými víny. Pro mne další "objekt" ku sledování do budoucna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel | E-mail | 19. května 2009 v 9:54 | Reagovat

Pěkné Tome, neříkal také, jestli se dájí někde v Praze či okolí jeho vína koupit? Tedy zmiňovanou RM 07.

2 Tom | E-mail | Web | 19. května 2009 v 9:59 | Reagovat

pavel: pamatuju si, že říkal o prodeji jeho vín spíše do lepších restaurací a pár vinoték, asi tedy i po Praze. Myslím, že by Ti to mohl poslat po mailu, kde se dá natrefit na jeho vína. Jestli seženeš a ochutnáš, dej vědět :)

3 Pepa z Tábora | E-mail | 5. října 2009 v 13:01 | Reagovat

Navštěvuji pana Ilčíka cca 5 rokem, tak 4 do roka. Pro mne i známé je to vždy velká událost. Jeho vína jsou skvělá a pravidelně je odebírám. Jsou i skvělým dárkem od ne tak mediálně známého vinaře. Můj kamarád Václav se občas výstižně ptá, ...kdy zase pojedeme do chrámu vína?...

4 Tom | E-mail | Web | 5. října 2009 v 13:10 | Reagovat

Pepa z Tábora: Máte dobrý vkus :) Co jsem měl možnost poznat, pan Ilčík skutečně UMÍ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama