KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Chardonnay z velkopavlovické "šlechtitelky"

20. června 2009 v 19:29 | Tom |  vypito
V nedávné době jsem potkal, díky kamarádovi, tři "šardonky" výrobce Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s. Zajímavý popis vinařství je k mání na jejich webu, já jsem si již zde poznamenal jejich ochutnáníhodnou Frankovku PS 2005 zde. I když odrůda Chardonnay nepatří mezi mé favority a aktivně ji urputně nevyhledávám, mám-li příležitost ochutnat, nebráním se. Měl jsem tedy možnost ochutnat tato vína:


Chardonnay VZH 2005 barrique jsem pil koncem loňského roku. Analytika byla alk. 13.5%, zbyt.cukr 5,6 g/l, kyseliny 7,0 g/l a extrakt 27,6 g/l. Toto víno zrálo 11 měsíců v nových francouzských barrique sudech. Nádherná mnohovrstevnatá vůně, primárně citrusy doplněné banány, jemný alkohol, až taková likérová těžší vůně. V chuti to samé, v závěru vystupuje velmi příjemná kyselinka. Spousta věcí krásně sladěných, prostě vynikající, i když dosti netradiční.

Chardonnay PS 2007 jsem pil nyní, zároveň se shodným ročníkem i přívlastkem, jen v barrique. Víno zrálo 6 měsíců na kvasnicích, alk. 13%, zbyt.cukr 6,1 g/l, extrakt 21,9 g/l (Velké Pavlovice, trať Nadzahrady). Barva sytě slámová. Vůně vyzrálá, medová, takové hodně zralé ovoce, i něco z tropů, nasládlý kvasniční buket (jen nádech), chlebovina. V chuti ne tolik sladké, jak se jeví vůně, suché ale také nijak není. Dobře harmonické, typicky odrůdové, ale takové "nic nevyvolávající", ničím mne extra nezaujalo, jednodušeji pitné.

Chardonnay PS 2007 barrique jsme porovnávali přímo s jeho "normální" verzí. Víno zrálo 6 měsíců na kvasnicích, alk. 13%, zbyt.cukr 2,4 g/l, extrakt 19,8 g/l (Velké Pavlovice, trať Nadzahrady). Barva sytě slámová. Vůně hodně plná, vyzrálá, těžká, barrique je dosti znát (s výrazným vanilkovým aroma), trocha oxidativních tónů (ale pro mne ne nepříjemné). Kamarádovi se občas objevovaly vůně hub a plísní. Chuť nesladká, spíše hořčí, také plná a těžší. Opět mě ale příliš neuchvátilo. Zajímavé, pitné, ale nekoupil bych si další lahev.

Obecně všechna vína chápu tak, že se nejedná o "denní" pití, jsou složitější, těžší. Měl-li bych si vybrat, z těchto tří lahví bych znovu šáhl po výběru z hroznů 2005. Nulasedmičky na mne nezapůsobily takovým dojmem a nepřesvědčily mne k dalšímu jejich sledování.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama