KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Domaine Moulin-La-Viguerie, Tavel (FRA) - Tavel 2006, AOC

30. června 2009 v 21:22 | Tom |  vypito
pito 06/2009

Téměř dva roky jsem doma nechával pozrát lahev francouzského rosé, které má docela zajímavou historii a postavení ve světě růžovek. Ono nechávat pozrát rosé víno, to není podle mne normálně nic chválihodného :) Poněvadž ale Tavel je rosé dosti nestandardní, zkusil jsem to a bylo to docela zajímavé popití.

(zvětšit) - etiketa zde


V roce 1636 byla v oblasti kolem města Tavel registrována prvně půda vyhrazená vinicím, první doložená zmínka o víně s místním původem pochází z roku 1716, sdružení místních vinařů počalo v roce 1902 a konečně AOC Tavel vzniklo v roce 1936, zabírá rozlohu 960 ha. Produkce se skládá ze 45% společného činění a 55% soukromých sklepů. Vinice této apelace leží v srdci nejlepších terroirs jižní oblasti Vallée du Rhône. Toto víno se občas nazývá vznešeně "nápojem králů". Je to jediná apelace, která se záměrně zřekla výroby červeného a bílého vína, aby udržela svou specifickou povahu. O ní se samozřejmě stará také půda, která je detailně popsána zde.
Tavel 2006 skládá se z odrůd Cinsaut, Grenache a Syrah, alk. 14%.
Barva je taková griotková, nebo výluh čaje z lesních plodů. Vůně mi přijde nejprve dosti sevřená, až po vymíchání se vynořují intenzivnější ovocné vůně - hlavně jahody, maliny, trocha třešní - vše ale v takové těžší podobě. Nejedná se o žádné "šťavnatě" působící rosé, ale o plné ovocné víno. V chuti ovoce zas takový prim nehraje, přidala se docela výrazná kořenitost, je znát vyšší alkohol, který v mandlově hořké dochuti občas štípne. Není to úplně má představa o ideálním rosé, avšak jak jsem předeslal, Tavel zřejmě nejde brát za klasické rosé. Tohle robustní víno je z těch složitějších.

U Sitárových jsem pořídil za 210,- CZK.

O záklopkové Marianně průzkumně psal pan Sklenička zde. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radeček | E-mail | Web | 3. května 2012 v 13:27 | Reagovat

Pravdu díš....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama