KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Félix Solís Avantis S.A., Valdepeñas (ESP) - vína řady Viña Albali, DO Valdepeñas

23. června 2009 v 21:28 | Tom |  vypito
pito 06/2009

Udělal jsem si sám pro sebe malou domácí komorní degustaci tří vín s označením Viña Albali. Pochází z produkce společnosti Félix Solís, která byla založena v roce 1952 stejnojmenným pánem a jeho rodinou. V dnešní době se však nejedná o žádný malý rodinný podnik - vlastní přes 500 ha vinic, z dalších 30.000 ha vykupují hrozny. Z jejich webu pochází tyto fotky sudů a linky. Jejich vinice sahají do dvou "jihostředošpanělských" oblastí - La Mancha a Valdepeñas (mapa).DO Valdepeñas je z jihu přilepeno k největší španělské oblasti La Mancha. Byla ustanovena v roce 1932 a pocházejí z ní tři vína, která jsem ochutnal (o dvou z nich psal také Vinný pavouk).

(zvětšit) - přední etikety zde, zadní zde

Viña Albali Crianza 2004
Alk. 13%, víno zrálo 6 měsíců v sudech z amerického dubu a následně zrálo zhruba 2 roky v lahvích. Barva tmavě fialová s hnědavým závojem, hned po nalití víno mostuje. Při prvním přivonění mi přijde vůně řádně intenzivní, převládá peckové ovoce, postupně se k peckám připojují sladší tóny zralého ovoce, zejména třešní, i trocha drsnějších tónů. Po zakroužení přibyly těžší zemitější vůně, docela zajímavá kombinace. Chuť jsem čekal drsnější - po napití se hlásí bytelná tříslovina, která však rychle mizí a víno se uhlazuje do jemného projevu, hodně dlouhá ovocně-zemitá dochuť. Víno není nijak mnohovrstevnaté, ale výborně pitné, v dobrém slova smyslu přímé, jednoduché, prostě fajn.


Viña Albali Reserva 2003
Alk. 13%, víno zrálo 12 měsíců v sudech z amerického dubu a následně zrálo 2-3 roky v lahvích. Barva tmavě fialová, méně hnědých tónů než u Crianzy, opět ukázkově mostuje. Ve vůni se projevuje hlavně zralé ovoce, místy až sladká marmeládovost, dost hezké. K tomu trocha pecek, trocha sudu (jen jemně), oproti Crianze je vůně vyzrálejší, plnější. Chuti vévodí tříslovina, která nenastupuje hned zkraje, ale až déle při polykání. Trvá i v dochuti. Víno je těžší, působí na mne však dost fádně a nenašel jsem v něm nic, co by mne začlo bavit a ponoukalo k dalším lokům. Vůni hodnotím o něco lépe než u Crianzy, chuť ale vůbec ne (drsnost přehluší vše, i jídlo).

(zvětšit) - docela velké barevné rozpětí korků - zleva Crianza, Reserva, Gran Reserva


Viña Albali Gran Reserva 2001
Alk. 13%, víno zrálo více než 2 roky v sudech z amerického dubu a následně zrálo 3-6 let v lahvích. Barva hodně do hněda, poctivě mostuje na skle. První přivonění = nádhera. Marmeláda, dosti sladkých vanilkových tónů, na pozadí příjemné dřevo, směs koření (trochu mi připomíná pečené maso), vůně jednoduše elegantní, moc se mi líbí. Po delší době se mi objevily i karamelové tóny. Chuť plná, hlavně ovoce, uhlazená tříslovina, v dlouhé dochuti perfektní třešně, švestky a kořenitost. Víno krásně komplexní, nikde nic nevyčuhuje, hodně mě baví a neomrzuje. I přes plnou silnou chuť vybízí k dalšímu napití. Lahoda.Gran Reservu 2001 bych si dal snad vždycky, Crianza 2004 se mi jevila jako fajn jednoduché popití, které nezklame. Reservu 2003 bych už nemusel.

Na této fotce to nevypadá na žádný barevný rozdíl - zleva Crianza, Reserva, Gran Reserva.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 24. června 2009 v 12:57 | Reagovat

Jak jsem psal uz u sebe, Crianza me nejak neoslovila a navic se mi zdala neharmonicka - muze to byt i problem lahve, prece jen v bille ty vina jsou blbe skladovany, zkouset znova se mi to ale moc nechce... Reservu za stopade bych asi koupil znovu, za tu cenu se to k ohni a grilovani poradneho kusu masa da koupit :)

2 Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 24. června 2009 v 12:59 | Reagovat

pardon, kdyz jsem psal [1]: myslel jsem na Gran Reservu, Reservu jsem nechutnal...

3 Tom | E-mail | Web | 24. června 2009 v 16:18 | Reagovat

[1]: Zajímavý, já Gran Resrvu chutnal i druhý den samotnou a působila na mne hodně dobře :) Tzn. ke grilovačce bych klidně vzal Crianzu. Tu Reservu bych už pít nechtěl...

4 qudo | E-mail | 19. října 2009 v 22:30 | Reagovat

koupil jsem víno výše uvedené v obchodním domě jak všichni pomlouvají že tam jsou šméčka já vždycky objevím nějakou mňamku jako - GRAN RESERVA 2001.
Opravdu dobré víno a přikláním se k uvedenému komentáři je tam opravdu škála vůní a chutí každý by si mohl najít co mu chutná jen to umět nebo to mít dané od přírody.je to dobré víno a cena přijatelná .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama