KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Tramíny z čejkovické "zemědělky"

9. června 2009 v 19:08 | Tom |  vypito
V poslední době jsem popil tři tramíny výrobce Zemědělská a.s. Čejkovice a všechny se mi dosti líbily. Tato firma se řadí s 235 ha vinic mezi největší pěstitele u nás, výroba vlastních vín však již není v nijak velkém množství, spousty hroznů prodávají. V loňském roce jsem byl na jejich degustaci v pražském Viničním altánu, tam mne jejich vína zcela neoslovila, z některých jsem byl i zhnusen. Zrovna tam byl představen čerstvě nový mladý sklepmistr, který by úroveň vín zřejmě rád pozvedl, či minimálně dělal "po svém".

Z jejich nabídky se mi osvědčilo vybírat vína jednodušší, "obyčejnější". Potkal jsem tak zajímavá vína jakostní a kabinety. Např. velmi svěží kabinetní Sauvignon 2007, který se skvěle hodí k jídlu, nebo z červených jakostní Neronet 2007 a Dornfelder 2007.

O jaké tři zajímavé tramíny mi tedy jde?

Tramín, jakostní 2006, polosuché
Sytě slámová barva. Velmi příjemná muškátová vůně s typickou kořenitostí, sladký projev, medovina. V chuti stejná kořenitost a nasládlost. Ke konci chutě trochu vystupuje alkohol (13%) a něco hořčiny. Ta se po chvíli vytrácí a dochuť v puse je příjemně dlouhá a kořenitá. Cena 105,- CZK.

Tramín, výběr z hroznů 2006, suché
Hrozny pocházejí z čejkovické trati Helezný díl (mapa). Barva lehce nazlátlá se zelenkavými odlesky, po prvním nalití jemňounká perlička na skle. Hodně lákavá vůně, nad tóny muškátu spíše vítězí krásná tramínová kořenitost. Víno se v puse jeví velmi viskozně, alk. je 13%. Hodně dlouhá dochuť, ve které mi zůstává příjemná kořeněná hořčina. Cena 180,- CZK.

Tramín, jakostní 2007, suché
Toto víno je projevem podobné jakostce 2006 s tím, že má více kyselinek a v chuti působí pikantnějším a svěžejším dojmem (alk. 11,5%), možná i s o něco tenčím tělem. Jinak ve vůni má také tu kouzelnou medově-kořenitou stopu. Cena 105,- CZK.

Na všech třech tramínech jsem si pochutnal. Možná je to i tím, že u tramínů dávám přednost hlavně kořenitým tónům před těmi "růžovitými" a omamně navoněnými podobami. Obě jakostky v rámci ceny považuji za hodně slušné pití, VZH 2006 uspokojí i náročnější pijce.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 p.j. | 12. června 2009 v 8:29 | Reagovat

Já jsem pil na Víno&destiláty Tr08jak, ten tedy byl spíš omamně růžový, ale zase to byla uvěřitelná vůně, nic vyloženě přehaného uměle zvýrazněného. Chuť byla jakostkově lehčí, což je mi milejší, než když je tam pokus maskovat to vyšším alkoholem. Takové radostné pěkně pitelné víno, které mi fakt sedlo, žádná uvavená zamračená tíha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama