KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Maison Louis Jadot, Beaune (FRA) - dvě základní svérázná vína

11. srpna 2009 v 8:20 | Tom |  vypito
pito 08/2009

Dá se říci, že "až v noci" jsem vytáhl ze sklepa dvě lahve červených vín, aby nám posloužily na srovnání chutí po 14 vlašákách vypitých první večer RVíkendu. Za tímto účelem jsem tedy sáhl po dvou francouzských butylkách z dílny burgundského výrobce a négocianta, který prodává kvanty nejrůznějších vín a jehož jméno je myslím dosti známé - Louis Jadot z Beaune.
Historie firmy je docela zajímavá a lze si jí pročíst na velmi povedeném webu, ten se mi hodně líbí! Ve zkratce - založení v roce 1859, v současnosti pěstují hrozny na vlastních vinicích a také je nakupují, celkem zpracovávají ze 154 ha v Burgundsku (i Beaujolais).Beaujolais-Villages "Combe aux Jacques" 2007, AOC
O původu hroznů zkopíruji informaci z webu výrobce: "Made by 100% Gamay grapes, our 'cuvée' comes mainly the Rhône and Saône-et-Loire region (Lantigné, Lancié and Régnié): the very best location for Beaujolais Villages."
Ve vůni je hodně kořenité, objevují se až animální tóny, celé to na mne působí hodně zajímavě. V chuti výrazná tříslovina, z ovoce zejména višně (ještě lepší v dochuti). Není to extra uhlazené víno, působí spíše tvrdě, svébytně, tříslovina se za rok myslím o něco zjemní. Bude mít dost odpůrců, snad i něco vyznavačů, mezi které se řadím já. Není to nijak mohutné víno na dlouhé přemýšlení, ale líbí se mi pro jeho svérázný drsný charakter.


(zvětšit) - etketa zde

Bourgogne Pinot noir 2006, AOC
Původ hroznů opět z webu výrobce: "100% Pinot noir grapes. The production area for this wine is the whole of Burgundy. The Louis Jadot Bourgogne Pinot noir comes from an balanced blend of Côte d'Or, Saône-et-Loire (Mercurey, Buxy) and Irancy."
Ve vůni se po Beaujolais-Villages opakuje mně příjemná animálnost a těžší "dvorečkové" tóny, řádně doprovázené šťávou z čerstvě vymačkaných višní. Dost zajímavá kombinace. Příjemně se pije, je znát větší vyzrálost. Ke konci vystupuje trocha drsnější kyseliny. Opět se jedná o rozporuplné víno s osobitým projevem a mně se opět líbí :)(zvětšit) - etiketa zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama