KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Pardubický festival vína - 29.08.2009

30. srpna 2009 v 22:30 | Tom |  akce
Po roce jsem znovu zavítal na pardubický zámek (foto), abych na jeho nádvoří a v jeho sálech ochutnal vína, popovídal s vinaři, dovozci a prodejci, poslechl si cimbálku, prostě - udělal si fajn den na akci zvané Pardubický festival vína. Počasí nebylo proti, neb jsem šel deštěm pouze ráno na vlak, dopoledne bylo příjemně pod mrakem, odpoledne příjemně bez mraků. Nic mi tak nebránilo celkem důsledně prozkoumat 13 z celkem 33 "stánků" (kompletní obsazení a rozmístění zde).
V 10 h jsem zaplatil vstupné 100,- CZK, za nějž jsem dostal sklenku OIVku, na ní látkovou kapsu přes krk a 6 žetonků (jeden v hodnotě 5,- CZK). Hned na začátku jsem nakoupil dalších 40 žetonků s tím, že mi to snad nějakou dobu vydrží, avšak něco před 18 h, kdy jsem z akce odcházel, jsem ještě posledních sedm utratil za tokajskou sladkou tečku na závěr, abych měl energii dojít na nádraží :) Žetonkový systém byl takový neodhadnutelný, ale to mi vůbec nevadilo. Standardně se vzorky pohybovaly od jednoho do tří žetonků, u některých stánků za malou degustační dávku nechtěli nic a u některých stánků nechtěli nic ani za dávku větší. Nevím, zda to takto všichni praktikovali se všemi návštěvníky, nebo pokud o ně člověk projevil větší zájem a více se s nimi zapovídal, třeba mu je odpouštěli (oni z nich vystavovatelé stejně nic nemají).

(zvětšit) - nádvoří zámku


Zapisoval jsem si jenom vína, která mě více oslovila, a to ještě ne moc obsažně. Hlavně jsem si totiž chtěl popovídat s vystavovateli.
Po roce jsem se opět na prvotní zavínění dostavil ke stánku Petra Skoupila z Velkých Bílovic, poněvadž u něho bývá můj známý Tomáš Čepek, se kterým jsem tedy projel něco z nabídky vín. Spíše jsem se soustředil na vína červená, zde převážně jakostní řady Exclusive, a pro mne nejzajímavějším jevilo se Zweigeltrebe 2008 s vyšším alkoholem 14%, příjemnou ovocně-kořenitou vůní i chutí a jemnou tříslovinou. Také jsem se dozvěděl, že vinařství zakoupilo další vinice v různých lokalitách - budou například míti rýňák od Bzence. I informaci o tom, že páteční slunečné počasí přitáhlo na zámek obrovské množství lidí a bylo zcela přeplněno. To jsem si zamnul ruce, neboť o den později jsem si právě liboval v poklidné atmosféře a netlačenici.

Hned odsud jsem zamířil na vedlejší pozici k Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova, kde se mým favoritem okamžitě stal Tramín červený VZH 2008. Mnou oblíbená tramínová kořenitost s upozaděním růží, vyzrálé hrozny, v chuti výborně suché, pikantní, elegantní. Alk. 13,5%, zbyt.cukr 5,4 g/l a kyseliny 6,1 g/l.
Další chutnaná vína byla dobrá, leč mě už ničím navíc nezaujala.

(zvětšit) - pan vinař ve světlém

Delší popovídání proběhlo u dovozce italských vín z České Třebové, pana Dalibora Salivara. V nabídce má totiž převážně vína z italského "podpatku", tedy oblasti Puglia (či Apuglia), která jsem doposud neměl možnost nikde chutnat. Jižní část oblasti zvaná Salento umí vychovat hodně pěkná vína! Pocházejí z výrobních dílen obrovského vinařství Angelo Rocca & Figli, které má působnost po celé Itálii. V nabídce jsou tak i třeba sladké muškáty z Piemontu a spousta dalších vín, však tohle vinařství prodává vína z 8 různých italských oblastí z 20.

Zde mě zaujalo více vín, kupříkladu za 170,- CZK uhlazené, vyzrálé, hodně voňavé a nenáročné Leverano 2008 DOC z odrůdy Negroamaro. Ze stejné odrůdy i za stejnou cenu bylo už více zemitější, kořenitější, drsnější, avšak stále hezky ovocité Negroamaro Salento 2008 IGT. Za pochoutku pak posloužilo Primitivo di Manduria 2005 DOC, sice již za 395,- CZK, ale ten rozdíl je hodně znát. Je to 100% Primitivo zrající v obrovských sudech, výborně vyvážené tóny "od všeho něco", plné, uhlazené, vynikající.

Pardubický Vinný bar Nálada nabídl vícero výrobců, já však zůstal jen u jednoho a ani trochu nelitoval. Výborná vína Dobré Vinice a.s. jsem tu už zmiňoval (třeba Cuvée Quatre 2006 či Frankovka Natura 2005). Nyní jsem si liboval na krásně suchém, pikantně-minerálním kousku. Sauvignon "Opuka" 2006 z novosedelské trati Za Cihelnou zrál 10 měsíců na kvasnicích v barrique sudech, alk. 13,5%, zbyt.cukr 1,0 g/l a kyseliny 5,6 g/l, cukernatost moštu 24,2 °NM.


Následně jej ale přebila ještě jiná pecka - Zweigeltrebe 2005 z řady Premium (stejně tak i ten Sg). Hrozny z Přední hory Velkých Bílovic měly cukernatost 23,2 °NM, víno kvasilo 17 dnů na slupkách, po vylisování dokvášelo a zrálo 16 měsíců v barrique sudech za použití batonage. Je perfektně vyzrálé, uhlazené, přesto bytelné se směsí ovoce a zemitých tónů. Jedno z nejlepších vín chutnaných na celé akci!
Trochu v pozadí za těmito dvěmi lahůdkami zůstalo schované Cuvée Quatre 2007, přišlo mi méně intenzivní než jeho o rok starší verze, ale docela by mne zajímala celá lahev pitá doma.

U dobšického Vinařství LAHOFER a.s. jsem se příliš dlouho nezdržel, z pár chutnaných vzorků se mi jevilo nejzajímavějším Veltlínské zelené 2008 VOC. Více cukru (11,4) doplňovala příjemná kyselinka (6,2) a víno mi přišlo zajímavě pikantní, dobře pitné.

U stánku pardubické vinotéky Petite France jsem se s chutí zaměřil na řadu vín alsaského Domaine Klipfel. Projel jsem si postupně ze základní řady Pinot blanc, Sylvaner, Riesling, Klevener de Heiligenstein a Gewürztraminer. Z těchto jmenovaných mě nejvíce zaujal Riesling 2007 (jak jinak) pro jeho chuť a také Klevener de Heiligenstein 2007 (foto) pro jeho výjimečnost. Je to původní alsaská odrůda příbuzná s tramínem, kterou však již právě tramín téměř úplně vytlačil a pěstuje se snad v posledních 5 vesnicích.


Nejlepší však byl Riesling Grand Cru Kastelberg 2006 (foto) - typický alsaský vyzrálý rýňák, který mohl být více nachlazený, přesto se pil velmi příjemně.

I nadále jsem se držel v cizině, leč z Alsaska jsem zamířil blíže, na sever Rakouska do vesničky Unterretzbach, kde sídli Weinhof Koller. S Frau Koller jsem delší dobu povídal vloni, letos jsem u stánku potkal starší českou paní, která však o vínech věděla dosti. Z bílých mi chutnal fajn Riesling Selektion 2008, který zajímavě míchal sladšeji působící ovocné tóny s mineralitou a šťavnatou kyselinkou.

bílá vína zde - (zvětšit)

Červená vína mi však přišla o moc zajímavější. Hodně odlišný od těch moravských byl Blauer Portugieser 2006 Rubin, plný, těžký se zemitými tóny. Zweigelt 2006 Rubin byl ovocnější, vyzrálý. A ještě více mě oslovil Blauburger 2006 jeho jemností, harmonií spousty vjemů. Leč tohle víno ještě úplně nevyhrálo. Popil jsem totiž ještě Cuvée Julia 2003, směsku 80% Zweigelt + 18% Blauer Portugieser + 2% Blauburger. Víno z barrique sudů bylo vynikající. Navíc všechna vína tohoto výrobce jsou cenově přijatelná, nejdražší se pohybují kolem 6 Eur.

Po Rakousku více na západ, ale jen trochu, na Slovensko. Celkem nově působící firma VINIDI začínala před pár lety na zelené louce od nuly, dle slov jejich zástupce chtějí dělat moderní vína ze 40 ha vlastních vinic, navíc hrozny také vykupují. Nemálo jejich lahví mělo 3 či 5 medailí z různých výstav. Nevím přesně proč, ale takhle opentlené lahve mě příliš nelákají. Byla to příjemně pitná vína, technologicky umně zvládnutá. Nejvíce mě zaujalo Veltlínske červené skoré KAB 2008 s takovou jemnou pikantností, pár mandlemi a mineralitou. Devín VZH 2008 bych více vychladil, ale i tak jsem si pochutnal. Výrazné květinovo-ovocné aroma, jemná kořenitá chuť s trochou citrusů. Velmi pitná byla suchá Frankovka modrá rosé PS 2008 s říznou kyselinkou a minerálním dozvukem.


Za dobře znějící cimbálkou s přestávkami hrající po celý den je velký plakát s monstrózními sudy Chianti Classico, což mi příliš neladilo s cedulkou Česká republika v popředí :) Ale plakát italských vín mi může nyní pomoci opět se přenést zpět k tamním vínům, nyní od dovozce vino italiano s.r.o. Zde jsem dostal moc hezky zpracovaný katalog na CD, kde se lze dočíst spousty informací jak o vínech, tak i o regionech jejich původu a jednotlivých vinařstvích.


Z vícero chutnaných vín, z nichž žádné mi nebylo nepříjemné, vyzdvihnu však Numero Zero 2008 IGT vinařství Menhir (100% Negroamaro opět z oblasti Puglia). Za 250,- CZK elegantní směs černých lesních plodů s vanilkovým závanem (2 měsíce v barrique). Za stejnou cenu a neméně pitné bylo "Da Vinci" Chianti Classico Riserva 2005, hezky vyzrálé, kořenité, v chuti převážně ovocné po rybízu a třešních.

Celou povedenou akci jsem končil u stánku pořadatelů, kde byla vystavena některá vína účastnící se soutěže v rámci PFV. Šampionem se stalo jakostní Neuburské 2008 z Vinařství Procházka Valtice, které zde však k mému zklamání nebylo. Ale ochutnat tady šlo spousty různých vín a z první ruky jsem tu také sledoval jednou za čas se opakující ukázky sabrage, které konal pan Bujnoch za asistence velmi sympatické kolegyně v moldavském kroji.


Tady už jsem neměl chuť si cokoliv zapisovat a jen jsem se bavil :) Avšak pamatuju si, že sabrážovaný brut sekt z Tanzbergu byly hodně fajn bublinky. Původ je ve třech odrůdách - Chardonnay + Ryzlink vlašský + Ryzlink rýnský. Krásně suchá minerální chuť, to mám rád.

Na pardubickém zámku se mi velmi líbilo, téměř 8 strávených hodin jsem si náramně užil, poznal další lidi a spoustu zajímavých vín. Snad jediné, co mi trochu vadilo, byl oproti loňsku menší počet stojanů na výplach skla (v patře v sálech nebyl ani jeden, pouze dole na nádvoří).

Nakonec pár dalších fotek začínajících sérií sabrage:


(zvětšit) - úspěšný odpal(zvětšit) - příprava
(zvětšit) - neúspěšný odpal...

(zvětšit) - ...který suverénně napravuje mně neznámá paní(zvětšit) - ustřelené hrdlo, má OIVka a zápisník
(zvětšit) - ukázka korkové kůry


(zvětšit) - větší rytířský sál


(zvětšit) - menší rytířský sál
(zvětšit) - takhle drzé pávy jsem předtím neviděl - drželi se u stanu s občerstvením a klidně si vyskočili i na lavici vedle jedlíka...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 31. srpna 2009 v 9:12 | Reagovat

Pěkný report, dost mne nalákal :) Jenže ty Dobřichovice jsou blíž a otravně ve stejný termín. No uvidíme příští rok :)

2 Tom | E-mail | Web | 31. srpna 2009 v 9:38 | Reagovat

J.Č.: No třeba se příští rok vystřídáme - Ty sem, já tam :) Na PFV se mi líbí ta pohodová atmosféra a lákalo by mě vyrazit příští rok to porovnat právě do Dobřichovic. Anebo se na nás smilují a dají to v jiný termín...

3 Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 1. září 2009 v 11:43 | Reagovat

Hezky sepsané a probrané...

4 Tom | E-mail | Web | 1. září 2009 v 11:51 | Reagovat

Vinný pavouk: Díkes :) Co Ty, chystáš se na znojemské vinobraní?

5 Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 1. září 2009 v 13:59 | Reagovat

uz mam listek, takze asi mi to bude muset vyjit - i kdyz ted nejak teda nestiham...
snad az na ty celovikendove 'naramky' na ruku se i docela tesim :o)

6 Tom | E-mail | Web | 1. září 2009 v 14:05 | Reagovat

Vinný pavouk: Co to je za náramky? Nějaký "papírový", který máš jako vstupenku a musíš je teda mít celej víkend na ruce? Pokud jo, to by mě teda taky moc nelákalo :)
Jinak já se tam k vám i chystal, ale s největší pravděpodobností dám přednost vinobraní na Kuksu ve stejný termín. Sice to bude o dost menší, ale o dost blíže a zajímavé by to také mohlo býti...

7 Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 1. září 2009 v 15:22 | Reagovat

[6]:: klasicky ty koncertovy co se dnes jiz bezne pouzivaji... me jenom vadi to, ze to musim mit na sobe cele dva dny - loni kdyz jsem dopoledne potreboval zajet neco zaridit, tak jsem si s tim na ruce pripadal dost divne. jako by nemohli dat kazdej den novej, kdyz uz to takhle vymysleli.
ale to sem nepatri :) nebudu ti diskuzi zavsivovat mojima offtopic nazorama, hehe :o)
ale je skoda, ze se neukazes...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama