KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

RVíkend 07. - 09.08.2009

9. srpna 2009 v 17:59 | Tom |  akce
Doposud jsem jaksi nepřišel na chuť jedné tradiční moravské odrůdě. Nevěděl jsem, co od ní mohu čekat, zda se jí věnovat více, nebo zda si jí "nevšímat". Tou odrůdou je (byl) Ryzlink vlašský. Chtěl jsem proto tento podivný stav změnit a rozhodl se vlašákům dát "poslední šanci". Shromáždil jsem si doma povícero vzorků převážně od výrobců, o kterých je známo, že tuto odrůdu umí, a svolal jsem akci s názvem RVíkend. Sešli jsme se nakonec v ideálním počtu sedmi chutnačů, a to ne ledajakých :) Nechyběl pan Sklenička, Vinný pavouk s H., ani Evas s P. Tato perfektní sestava, navíc s kamarádem TK, se postarala o nevšední zážitek, na který se moc příjemně vzpomíná!

(zvětšit) - přechutnané lahve, stav v neděli dopoledne - 23 ks :)


Celá akce začala ideálně a stejně tak se tvářila až do jejího konce. Příjezd do centra konání byl smluvený na páteční podvečer. S dostatečným předstihem dorazili Vinný pavouk s H. a jali se vybalovat jejich "mazací" dobroty, které mne zcela oslovily. Když pak jako poslední přijeli i Evas s P. a vyrukovali se splendidním "quiche" koláčem a slaným štrůdlem, bylo jasné, že nejenom vína na sebe budou celý víkend strhávat pozornost :)

Plán akce byl jasný: páteční večer (nakonec i noc) strávit degustací vlašáků "naslepo", aby nás neovlivňovaly žádné ostatní aspekty, pouze vína sama o sobě. Poté lahve odtajnit (= roztrhat noviny) a projet to vše celé znovu a řádně vyhodnotit. Po sobotně dopoledním rozchodu se navečer znovu sejít, dopít zbytky vlašáků a po nich přidat pár "namátkových" lahví, co kdo přinese. A tak se tomu i stalo...Čekání na příjezd poslední části týmu jsme si zpříjemnili Vinným pavoukem dovezeným sektem Znovín De Lux Brut. S vlašákem má nemálo společného, neb se společně s Rulandským bílým podílí na výrobě tohoto, klasickou Champagne metodou kvašeném, sektu. Hrozny pochází z hostěradické trati Volné pole a prokvasily na 13% alk. V docela intenzivní vůni se mi objevila zralá jablka doprovázená kořením (možná hřebíček). V chuti příjemná kyselinka, která se stará o tak akorát říznost, hezky se pije. Z mnou chutnaných tuzemských sektů je tento rozhodně z těch lepších (o některých bublinkách jsem psal zde).


(zvětšit) - zadní etiketa zdeJiž v plném počtu jsme se vrhli na první "zavíňovací" vzorek, který jsem koupil právě pro tento účel v Kobylském vinném sklepě za cenu 72,- CZK. Byl to sudový RV PS 2008 z dílny kobylského vinaře Jaromíra Galy st. Tenhle startovací úkol splnil myslím dobře. Ve vůni trocha zelených jablek, chuť podobná, jednoduchá, méně výrazná, spíše nezajímavá. Takové obyčejné "pracovní" pití.

Následující pořadí vín bude takové, jak jsem náhodně tahal zabalené lahve z lednice:

RV KAB 2007 - Zdeněk Peřina, Klentnice - Perná / Železná
alk. 11,5%
Nádherná vůně s "něčím" pro mne tajemným, nepopsatelným. Vyzrálost ovoce, až trochu do medových a propolisových tónů, květiny - spousta vrstev, které se tak porůznu prolínají. To samé v chuti. Vždy na chvíli vystoupí jedna vrstva a je nejvýraznější, za chvíli jí vystřídá druhá a další... V dlouhé dochuti mi v puse zůstává příjemná jemná hořčina. Tohle víno se mi hodně líbí.
Jak se na konci ukázalo, pro 4 pijce ze 7 se stalo nejlepším vlašákem! To jistě potěšilo pana Skleničku, který tuhle lahev do přehlídky dodal.


(zvětšit) - etiketa zde

RV KAB 2007 - Vinařství Galant, Mikulov - Mikulov / Pod Mušlovem
alk. 12% / zbyt. cukr 3,5 g/l / kyseliny 6,3 g/l / extrakt 20,7 g/l / cena 115,- CZK
Spíše méně intenzivní vůně, až po oteplení se otevírá do sladce působícího ovoce. V chuti více minerality a pikantních tónů s kořenitostí, přesto takové jednoduché. V závěru výraznější hořčina, celkově mě nezaujalo.


(zvětšit) - etiketa zde
RV PS 2007 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. (Flower line)
13% / ? / 5,7 / 21,1 / 178,- CZK
Hodně aromatické, výrazné ve vůni, je znát více cukru. V chuti opět sladší citrusy a něco z tropů, ale působí na mne prázdnějším dojmem, trocha kořenitosti, trocha hořčiny, unavená kyselinka. Nezaujalo mne.


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
RV PS 2007 - Vinařtsví Galant, Mikulov - Perná / Železná
12,5% / 5,0 / 5,3 / 18,3 / 155,- CZK
Ve vůni mě zprvu něco vadí (jakoby chlorovaná voda), po chvíli to mizí. Ne tak výrazná vůně, spíše uhlazená, jemná, na pozadí s citrusy. Chuť na mne hned po napití působí jakoby řidší, až v závěru nabírá grády do dost plného konce. Trocha zelených jablek, působí to sice vyváženě, ale na mne nudně. Lahev s nálepkou Salon vín ČR 2009. Trochu jsme to probrali a shodli se, že to tomu bude odpovídat - víno, které není vůbec špatné, ale ani nenadchne.

(zvětšit) - etiketa zdeRV PS 2005 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Goldhamer
12,5% / ? / 6,3 / 21,9 / poslal mi PK
Ve vůni je cítit lahvová zralost, objevuji náznaky stařinky, které se mi zde líbí (trochu mi připomínala alsaské rýňáky). Tu doplňuje medovost, v chuti řízná kyselinka s citrusy, která oproti vůni docela překvapí a která se dobře doplňuje s vyšším cukrem. Tohle víno se mi svým projevem hodně líbí. Pro mne nejzajímavější vlašák celé akce. A nejen pro mne, jako nejlepší jej zvolili 3 lidé ze 7.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
RV ZEM 2007 - Vinařství KORÁB, Boleradice - Boleradice / Psinky
12% / 4,2 / 7,0 / ? / 140,- CZK
Již při vyvrtnutí korku jsem z něho cítil něco nekalého. Později po nalití bylo jasno - zakorkované víno. Trochu jsme podebatili o Korábech, korcích a ročníku 2007, což je taková "nevydařená" kombinace :)


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

RV PS 2006 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Železná
12% / 7,7 / 5,7 / 19,9 / 299,- CZK
První, co mi vytanulo na mysl, byla vyzrálost. Již z vůně je znát trochu více cukru, sladké citrusy, v pozadí stopa minerality. Chuť plná, šťavnatá, docela hezká kombinace cukru a kyselinky (i když nakonec cukr jemně vítězí). V dochuti trocha hořčiny. Líbí se mi, ale žádná bomba.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

RV PS 2008 - Vinařství KORÁB, Boleradice - Pavlov / Pod Pálavou
12% / 15,4 / 6,2 / 20,9 / 135,- CZK
Víno hned po nalití perlí. Po ochutnání je jasno - je řádně rozjeté, cítit jsou pouze kvasící jablka a hrušky. Vylito, škoda, ani druhý Koráb se nevyvedl.
Mé dojmy z tohoto vína jsem si zapsal z nedávné návštěvy vinařství zde.


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
RV ZEM 2008 - Vinařství Straka, Rakvice - Rakvice / Kozí horky
12% / ? / ? / ? / poslal mi PK
To není vlašák, to je Sauvignon! Tohle jsme ze sebe vyhrkli všichni najednou hned po prvním napití. Pak jsme již jen debatovali nad tím, zda u tohoto malého vinaře jsou použity "sauvignonové" kvasinky, nebo zda jde třeba o záměnu etikety. Odpověď nám dává ochutnání druhý večer, kdy je celé víno rozloženo na čirou chemii, tudíž se shodujeme na kvasinkách. První večer to ale byl docela příjemný jednoduchý Sauvignon :)


(zvětšit) - etiketa zde


RV KAB 2007 - Vinařství Galant, Mikulov - Březí / Ořechová hora
12% / 1,9 / 6,3 / 18,4 / 110,- CZK
Nejprve zastřenější vůně, něco zelených jablek, něco limetek. V chuti spíše prázdnější, v dochuti typická hořčina. Nezaujalo mne vůbec.

(zvětšit) - etiketa zde


RV PS 2007 - Zdeněk Peřina, Klentnice - Březí / Ořechová hora
13,5 / ? / ? / ? / 155,- CZK
Dosti intenzivní vyzrálá vůně, až do medových tónů. V chuti se projevuje vyšší extrakt, ale také trochu vystupuje alkohol. Není úplně suché, vůně mi přijde lepší než chuť (někomu obráceně), která je taková neotesaná. Nic moc zajímavého.


(zvětšit) - etiketa zde
RV PS 2001 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Železná
12,2%
Tohle víno dovezla Evas z vlastních zásob. Ve vůni vítězí lahvová zralost, spíše už stařinka. V chuti se projevuje pouze stáří vína s velmi šťavnatou citrónovou kyselostí. Víno to má očividně za sebou, ale není to nic nepříjemného na pití, je to taková "šťáva" na žízeň - citronáda.


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
RV PS 2007 - Vinařství Galant, Mikulov - Mikulov / Pod Mušlovem
12,5% / 3,3 / 6,4 / 23,5 / 150,- CZK
Taková líbivá vůně, výrazné limetky. V chuti suché, takové bezvadné, ale nebavící mě. Tohle víno mi nenabídlo nic, co by mne oslovilo.


(zvětšit) - etiketa zde


Po přechutnání těchto 14 vzorků vlašáků jsem se přiklonil k tomu, že tuto odrůdu spíše nebudu výrazněji sledovat a nestane se mojí oblíbenou. Asi se mi bude nejvíce líbit zakomponovaná v nějakých příjemných bublinkách :) Vína to nebyla špatná, ale jen pár (skutečně dvě) mě nějak výrazněji zaujala. Mé TOP 3 je následující:
1) RV PS 2005 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Goldhamer
2) RV KAB 2007 - Zdeněk Peřina, Klentnice - Perná / Železná
3) RV PS 2006 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Železná

Jinak jak jsem naznačil již u konkrétních vín, sedm lidí označilo za to jejich nejlepší pouze dvě vína. Zaujalo mě to jako malý rozptyl (tím více při degustaci "naslepo") a také jako důkaz, že tahle dvě vína byla skutečně výše než ostatní:
4 x nejlepší RV KAB 2007 - Zdeněk Peřina, Klentnice - Perná / Železná
3 x nejlepší RV PS 2005 - VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s. - Perná / Goldhamer

Akce to byla zcela perfektní, následně jsme klábosili hluboko do noci a druhý večer zas. Z dalších chutnaných vín se vylouply velmi zajímavé kousky, které si zapíšu v následujících dnech.

Všem účastníkům chci ještě jednou poděkovat za vynikající společnost!


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sklenička | E-mail | Web | 9. srpna 2009 v 18:18 | Reagovat

Souhlasím, byl to moc povedený večírek a děkuju za pozvání. Svoje zápisky dám v pondělí :o)

2 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 10. srpna 2009 v 6:45 | Reagovat

Pěkná přehlídka vlašáků (ke kterým jsem si taktéž moc cestu nenašel a rozhodně ho mám ve sklence méně často, než odpovídá významu na našich vinicích :o) a přehledně zpracované výsledky, to se mi líbí! :o)

3 Tom | E-mail | Web | 10. srpna 2009 v 9:58 | Reagovat

J.Č.: děkuji za pochvalu! Asi se oba shodneme, že v bublinkách to bude skutečně lepší :)

4 Martin S. / Vinný Pavouk | E-mail | Web | 10. srpna 2009 v 11:20 | Reagovat

Safram, ty seš rychlej! Ještě jsme ani nedorazili domů a ty už jsi tu měl hozenej zápisek :o)

Moje zápisky teď nemám po ruce, ale už jsme to vlastně konfrontovali na místě... Souhlasím, že RV díky kyselince v bublinkách vypadá dobře. Víkend to byl parádní - díky!

5 Tom | E-mail | Web | 10. srpna 2009 v 11:23 | Reagovat

[4]: To víš, já k tomu dopíjel zbytek toho pěknýho Sg od Tomčaly, tak mi to psaní šlo hezky od ruky :)

6 Evas | E-mail | 11. srpna 2009 v 12:43 | Reagovat

Hezké to bylo. Ale závěr stejný: není to bůhvíjak zajímavá odrůda, ačkoli vad nebo úletů nebylo mnoho a vína byla většinou určitě dobrá, někonaly se zázraky. Myslím, že jsou odrůdy, kde bychom ze 14 vzorků našli něco mimořádného. Tohle byla spíš nuda. Tím nemyslím celý večer, samozřejmě :-)

Na Galantu PS 2007 Pod Mušlovem, se neshodneme, tebe nezaujal, mě se naopak líbil. Ta osvěžující limetkovost a lehkost mě přímo pobízí to velmi vychladit a pak to popíjet venku s hlavou ve stínu a nohama na sluníčku.

Stejně tak Galant kabinet 2007 Pod Mušlovem mi chutnal, právě ta kořenitost a ořechovost s lehkou hořčinou v závěru se mi líbila.

Jinak celkem shoda, už jsme to stejně dostatečně o víkendu probrali :-)

Díky, bylo to fajn.

7 Tom | E-mail | Web | 11. srpna 2009 v 12:57 | Reagovat

Evas: cituji "Myslím, že jsou odrůdy, kde bychom ze 14 vzorků našli něco mimořádného." - přesně tak, zcela souhlasím a zároveň věřím, že se v budoucnu sešlost podaří zopakovat právě s něčím ještě zajímavějším!

8 jo | 12. srpna 2009 v 9:28 | Reagovat

Tak, pěkně jste mne namlsali. Teď ještě sehnat někoho, s kým bych si takovou akci mohl zkusit. Všichni mí známí jsou bohužel "nevinní" ...

9 Tom | E-mail | Web | 12. srpna 2009 v 9:40 | Reagovat

jo: To znám! Jak s tím namlsáním, což se mi stává často, když čtu něco zajímavého o víně a naráz dostanu chuť, což je nejhorší ráno či dopoledne :) A taky znám problém s přechutnáváním vína ve větším počtu spolupijců, neb v mém okolí mám také převážně "nevinné" známé. Hold teď se mi podařilo všechny zlanařit, aby se vydali na dalekou cestu za mnou :)

10 milasko | Web | 21. října 2009 v 19:02 | Reagovat

Reaguji na komentář u mě. Mně se ten Galant docela líbil, i když ne tolik jako Jardovi. Ocenil jsem si ho na 7 bodů z deseti. Mám u sebe reportáž ze zářijové ochutnávky Mikrosvínu, kde pochopitelně byly vlašáky taky a teď dokončuji reportáž z Tanzbergu, kde se samozřejmě nabízí srovnání.

11 Halal | Web | 22. září 2012 v 15:41 | Reagovat

Ale jo, proč ne....

12 cheap informal wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 7:02 | Reagovat

Hello may I extract some of the perspicacity from this post if I cater a bond helpless to your site?
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

13 Denisa | E-mail | 22. prosince 2015 v 12:45 | Reagovat

Já jsem na tom s tím Vlašakem podobně. Mě asi nejvíce teď vyhovuje  Pálava. Narazila jsme na  něj poprvé na http://www.vinospolmutenice.cz/o-vine/clanky/vino-palava a zatím mi chutná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama