KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Stapleton-Springer s.r.o., Bořetice - Pinot noir, pozdní sběr 2006

17. srpna 2009 v 7:02 | Tom |  vypito
pito 08/2009

Poněvadž se může někomu zdát postava pana Springera rozporuplná, vyplývají z toho i podobné názory na toto vinařství, které jsem občas mohl zaznamenat. O degustaci v podobném rozpoložení psal nedávno pan Sklenička zde. V diskuzi tohoto článku jsem se zmínil o tom, že vína deklarovaná výrobcem pro každodenní pití (viz jejich nabídka vín) stojí převážně 199,- CZK a to mi jako cena vína na každý den nepřijde. A hned jsem dostal záhlavec v reakci od pana vinaře, že jsem jejich vína ani neochutnal a už je kritizuju :)
Mnou chutnaný Pinot noir je z řady Anette Springer a tudíž také patří do "vín na každodenní popíjení", jak uvádí web vinařství. Sice stojí méně - 129,- CZK - ale opět s tím nemohu souhlasit: vysoký alkohol 14,4% udělal s vínem své a já si nedovedu představit pít takovéto víno každý den. Vlastně jej už ochutnat nechci nikdy.



(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde



Pinot noir, pozdní sběr 2006, suché
Typická PN barva se sklonem spíše ku světlejším odstínům. Víno na skle hned mostuje, zřejmě díky vysokému alkoholu. Vůně by se mi jevila jako velmi zajímavá, nebýt tak nepříjemně cítit alkohol. Chvílemi to na mne působí až takovým "likérovým" dojmem, ve kterém hrají hlavní roli třesně, pár švestek, to vše ale zalité notnou dávkou lihu s příměsí ředidla. Po chvíli ještě více ty acetonové tóny zesilují. Myslel jsem, že v chuti se to tolik projevovat nebude, ale ani zde mě víno nenechává na pochybách, že je v něm na můj vkus až příliš alkoholu, který přímo bije chuťové buňky. Téměř to přehlušuje všechny další vjemy, tudíž pouze někde vzadu schovaná zůstávají švestková povidla a špetka koření. Vyčnívající alkohol mi to však celé znechucuje a dělá víno pro mne téměř nepitelným. Škoda. Před úplným vylitím víno zachraňuje luxusní škvarková pomazánka, kterou dovezl Vinný pavouk na RVíkend a ke které trochu tohoto vína nakonec popíjím :)

Vysokoalkoholický Pinot noir mohu srovnat též s bořetickým, a to z dílny tamního vinařství Jedlička & Novák, který jsem pil 01/2009. Byl to Pinot noir, jakostní 2005 a měl již hodně ulítlých 16,5% alk. Nicméně působil na mne diametrálně odlišně. Analytika byla: zbyt.cukr 3,44 g/l, kyseliny 6,05 g/l a vysokánský extrakt 36,16 g/l.
Můj zápisek z ledna: Odrůdová barva, tmavě hnědavá. Velmi intenzivní vůně, švestková povidla, jemná kouřovinka, možná malinký náznak kůže. Plná chuť, vysoký alkohol je znát, ale není nijak nepříjemný, postě je tam (na jazyku při převalování trošku pálí). Na konci osobitá tříslovina, zůstává i v dochuti, trošku mne překvapila jakoby "sladší" chuť (že by tím alkoholem?). Od druhé sklenky vyhrává ve víně ovocitost nad ostatními složkami, švestky, zralé višně, celé je to docela do sladka. Opravdu zajímavé víno.



 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 17. srpna 2009 v 7:25 | Reagovat

Pokud ti ten "aceton" v Pinotu vadil, tak ani nezkoušej ze stejné řady Modrý Portugal :-D Mám k oběma vínům napsaný článek, ale ještě to na web nedával. Už takhle to vypadá, jako bych proti tomu vinařství něco měl %-)

2 Tom | E-mail | Web | 17. srpna 2009 v 7:28 | Reagovat

J.Č.: Hm, mám jednu lahev :) Myslím, žes to taky kupoval u V-B, když se tahle vína trochu zlevnila, že? Napadá mne něco v tom smyslu "tu slevu nechci zadarmo" :)

3 Pavel | E-mail | 17. srpna 2009 v 15:12 | Reagovat

Tak v těchto vínech se Tome naprosto shodneme. Využil jsem stejnou akci u V-B se stejným výsledkem. Našel jsem si poznámky k PN 06:
Celkem nezajímavý Pinot.Dost ostrý a vysoký alkohol,příliš čouhá a ruší.

Naproti tomu Jedlicka&Novák PN 05 jakostní :
Tmavá,na okrajích cihlová barva.Ovocná vůně, drsnější, trochu živočišná, moučná chutˇ.Velmi příjemné.

4 Tom | E-mail | Web | 17. srpna 2009 v 16:30 | Reagovat

Pavel: Tak to jsem rád :)
Ten PN JAK 2005 Jedličky & Nováka mě fakt překvapil. Bral jsem tuhle lahev spíše jako zajímavost, neb 16,5 voltů je skutečně hodně, ale pak jsem si na něm pochutnal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama