KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Vinařství KORÁB, Boleradice - Svatovavřinecké, pozdní sběr 2007

18. srpna 2009 v 7:36 | Tom |  vypito
pito 08/2009

Když napsal minulý týden Jižní svah tento článek o tom, že měl svátek Vavřinec a byl tak vhodný "stylový" okamžik ku přechutnání vinného vavřince, trochu jsem zalitoval, že jsem příhodný okamžik prošvihl. Jal jsem se to tedy napravit hned druhý den, nestylově na Zuzanu, a ze sklepa jsem vyhmátl Korábovic butylku. Nedávno jsem byl u nich na návštěvě, což jsem řádně vyhodnotil zde, kde jsme toto víno také pili. Leč byla to úplně poslední lahev, kterou měl vinař k dispozici, a byla již několik dní otevřená, což bylo znát (k horšímu). Tahle domácí lahev byla o poznání zajímavější.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Svatovavřinecké, pozdní sběr 2007, suché
K vypěstování hroznů posloužila boleradická trať Víckov, na které byla v době sklizně réva stará 28 let (na Koráby tedy spíše mladší). Sklízelo se 16.10.2007 při cukernatosti 22,4 °NM, následně bylo spontánně kvašeno se zráním v sudu, před lahvováním nebylo filtrováno. Analytika: alk. 12%, zbyt.cukr 3,9 g/l, kyseliny 6,0 g/l a extrakt 26,8 g/l.
Barva není příliš tmavá, červená se mísí s hnědavým odstínem. Ve vůni je dost zajímavá směska všeho možného - začíná to takovým živočišným nástupem, o kterém chvíli přemýšlím, zda je to ještě zajímavé, nebo už humusné :) Ale po delším průzkumu se přikláním k první variantě, navíc časem téměř mizí. Po chvíli se přidává ovocná stopa v ne úplně zralé podobě - vidím takové půlky světle modrých švestek s vyloupnutými peckami, k nim asi trocha višňové šťávy. Celé to není až tak intenzivní. Ještě déle, postupem času, se tyhle prvotní tóny mění do sladších a spíše mi na mysl přijde ovocnost už marmeládovitějšího charakteru, někde vzadu snad i drobek čokolády s karamelem. Tenhle vjem však rychle mizí po napití, poněvadž chuť je hodně šťavnatá s poctivou kyselinkou, ovocně-kořenitým projevem, uhlazenou tříslovinou a lehounce alkoholovým kratším koncem. Možná v puse víno již nepůsobí tak vrstevnatě jako vůně, přesto se mi líbí a výborně se pije - a pije a pije...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evas | E-mail | 2. září 2009 v 11:25 | Reagovat

Teď jsem se koukla do svých poznámek a poslední lahev byla otevřená pro nás :-) Tak možná Korábovic našli ještě nějakou další anebo byla opravdu otevřená tak dlouho - pak bychom pili totéž víno :-) Byli jsme tam 25. června.

2 Tom | E-mail | Web | 2. září 2009 v 14:37 | Reagovat

Evas: To je zajímavý. Ale spíše tedy Korábovi ještě něco někde vylovili, neb prý lahev byla otevřená asi 4. den. Přeci jen ty tři týdny mezi vaší a naší návštěvou by na tohle víno byly dost :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama