KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Vinařství Sv. Tomáše, Malé Žernoseky - Rulandské modré, jakostní 2006

3. srpna 2009 v 17:14 | Tom |  vypito
pito 08/2009

Po nějaké době se vracím k další lahvi vína, která mne začátkem roku velmi nadchla. O Vinařství Sv. Tomáše, o tomhle malém a zajímavém vinařství, si lze počíst v tomto článku na O víně. Osoba majitele Zdeňka Vybírala se jeví dosti zajímavou a případná návštěva vinařství lákavou.Rulandské modré, jakostní 2006
Hrozny pochází z Malých Žernosek, konkrétně z trati Na Dobraji. Vína jsem zakoupil (a poté dokoupil) ve vinotéce za, z pohledu mého nadšení vynikající, cenu 96,- CZK za lahev.

Zápisek z 01/2009: Barva klasická odrůdová, mahagonová s hnědými tóny. Ponejprv trošku zakřiknutá vůně (trocha švestek, trošku mi připomínalo náznak Granka), po zakroužení se ve sklence objevila nádherná, až opojná vůně, připomínající něco z karamelu, sladká káva. Chuť docela plná, po celé puse se mi rozlila ovocitost (višně, až trochu ke griotce v dochuti), to vše doplněné velmi zajímavou, specifickou chutí. Náznak koření, které postupně nad ovocitostí převládá, bytelná kyselinka dochuť nádherně drží a prodlužuje. Víno vrstevnaté, v dochuti i příjemná tříslovina, víno mne nadchlo a za tuto cenu je podle mne perfektní. V prázdné sklence cítím jakési kompotované višně a švestky, asi po pěti minutách v prázdné sklence je nádherná vůně jakési směsi kávy, sladkosti, možná jako nějaký kávový likér. A snad i náznak malinký "opičích kapek" - je to hrozně zajímavé (i jakoby náznak vůně nějakého fortifikátu - sladké přezrálé hrozny), po dolití druhé sklenky se ze skleničky line neuvěřitelný karamel.


Nyní: Barva hnědavě fialová. Vůně hned od počátku velmi intenzivní - v popředí švestky s náznakem marmelády, pak příjemná směs koření a kuchyňských aromat i určité zemitější těžší tóny, které vůni dělají více vrstevnatou. Tahle "směska" na mne působí velmi blahodárně :) Ty sladší vůně z minula (karamel, sladká káva) ustoupily do pozadí, ale i tak si mě tahle vůně opět získala. Úprava - tyhle sladší doplňkové vůně se přidávají po jemném oteplení vína (perfektní, hlavně karamel). Chuť je opět intenzivní a díky takové pikantnosti se mi výborně pije. Prim hraje ovoce v podobě višní a švestek, které zůstávají i v dochuti (zde se tváří až trochu likérově, alk. 13%). Tak akorát kyselinka dělá tohle víno náramně pitné. Nejedná se o žádné mohutné nabušené víno, možná by jej mohl někdo označit za tenčí a řídší, ale právě tohle se mi na něm líbí. Má to, co od vína očekávám, navíc ve skvěle pitelné podobě. Prostě víno na celý večer, které neomrzí, naopak mne nepřestává bavit. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karel | E-mail | 6. února 2011 v 22:37 | Reagovat

Proč se tomuto vínu říká, jako jediní v Evropě, rulandské. Dříve si moravané a češi mysleli, že umějí dělat nejlepší vína, tak si dělali svá pojmenování. Naštěstí si mohu koupit víno z Itálie, Francie i z Nového světa a konečně mohu pít krásná červená vína, malých italských vinařství a na kyselé patoky z Moravy mohu zapomenout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama