KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

CRAMELE HALEWOOD S.A., Prahova Valley (ROM) - Fetească neagră Special Reserve 2005

2. září 2009 v 7:31 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Rumunská vína u nás nejsou nijak rozšířená a známá, alespoň podle mého úsudku. To už je sem tam spíše vidět moldavský Kagor apod., než nějaká lépe se tvářící rumunská lahev. Pro mne bylo toto víno vůbec prvním, co jsem měl možnost z tohoto území popít, když jsem jej zakoupil ve vinotéce za 199,- CZK. Něco z tamní vinné historie se lze dočíst třeba zde, o legislativním členění vín zde.
Přitom Rumunsko, potažmo jeho 8 vinařských regionů, má výborné pěstební podmínky pro vinnou révu. Původní odrůdy, zahraniční investice a know-how, prozatím ne zcela využitý, avšak potencionálně skvělý terroir i klima, to vše vytváří dobré podmínky pro to, aby se Rumunsko v budoucnu stalo středoevropskou "štikou" vinařského světa.Výrobce CRAMELE HALEWOOD patří od roku 1999 pod britskou firmu Halewood International, která se o něho náležitě ekonomicky stará - investice přes 5 milionů liber je myslím zajímavá :) Tahle společnost sídlící v Anglii má pod křídly spoustu různorodých značek, vyrábějících všechna možná pitiva od cideru, přes destiláty, fortifikáty, po piva atd. atd. V současné době je značka Prahova Valley vévodící mezi importovanými rumunskými víny s tržním podílem 70%. Hlavní prioritou je odrůda Pinot noir.

Řada vín označená Prahova Valley nese toto jméno podle místa jejich původu. Stejnojmenná oblast (vinařská zóna Dealul Mare, v překladu "Velká hora") se nachází na jižním úpatí Karpat asi 100 km nad metropolí Bukurešť (mapa Rumunska s vyznačenými oblastmi pěstování révy zde). V porovnání s jižní Moravou je zde větší sluneční svit a zhruba o 2 °C vyšší průměrná teplota. Hlavní "vajnmejkerkou" je tu trochu netradičně žena - Aurelia Visinescu (foto).

Fetească neagră (v překladu "černá dívka") je zřejmě nejznámější původní rumunsko-moldavskou odrůdou, která se vyskytuje zejména právě v těchto dvou sousedních zemích. Její oficiální popis je takovýto: "Wines are dry or semi-dry, have a deep red colour with a ruby shade, a specific flavour resembling the blackcurrant, being at the same time robust and smooth, getting richer by ageing."


Fetească neagră Special Reserve 2005
Na lahvi dvě medaile: Vinařské Litoměřice 2008 - Stříbrná a Víno & Destiláty 2008 - Bronzový pohár.
Barva podobná pinotové, taková nahnědle rubínová. První přivonění se mi dosti líbí - jsou to jemné tóny ovoce s docela výrazným dřevem, které jej však nepřebíjí. Cítím takovou "kabernetovou" rybízovost, borůvky, sladší vanilkovou stopu, celá vůně působí hodně široce, přitom ale hodně jemně a nepříliš nápadně. Více se z ní asi vyčíst nedá, ani časem příliš nemění svůj charakter. Je to mix ovoce a dřeva bez projevu nějakých těžších tónů. Chuť se mi jeví úplně stejně, jen se v ovocné směsi objevují ještě švestky a třešně. Konec chuti mi přijde kratší, s příjemnou kyselinkou a uhlazenou tříslovinou. V dochuti zůstává trocha alkoholu a taková neurčitá jemná ovocnost. Fajn pohodové víno pijící se bez nutnosti většího zamýšlení, při delším pití mi přijde "na jedno brdo".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stan | E-mail | 21. března 2013 v 21:07 | Reagovat

Informace o vínech z Dealul Mare určitě užitečné. Koupil jsem dneska Merlot v Tesco. Normálně si na supermarketové víno nepotrpím ale zkusil jsem to. Mám z něj podobný pocit jako před časem takto koupené víno bulharské, tj. poměr cena vs kvalita = super !!! Bohužel i ten komerční osud bude mít asi stejný = z regálů se vytratí kvůli chybějící marketingové podpoře. Už teďka jsem ho kupoval za výprodejní cenu 129 Kč/lahev. Škoda. Standa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama