KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Damianitza Winery, Sofia (BGR) - Chateau Belitza 2002

7. září 2009 v 8:30 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Má exkurze do pro mne netradičních vinařských oblastí pokračuje, po Rumunsku a Alžírsku, tentokráte do Republiky Balgarija, tedy po našem do Bulharska. A opět myslím bude platit, tak jako v případě rumunských vín, že na našem trhu je bulharské víno známé spíše záplavou Medvědích krví a spol. než kvalitními lahvemi, které příliš rozšířené nejsou.
Přitom se opět jedná o zemi, kde je vinařství zakořeněno v dávné historii. I vinná historie je úzce spjata s národem Thráků, kteří byli v 5. století př.n.l. považováni po Indech za druhý nejpočetnější národ vůbec. Z jejich kultury je znám thrácký (a později též řecký) bůh vína Dionýsos (někdy také zvaný Bacchus) či odbojný Spartakus. Bližší informace o bulharském vinařství se lze dočíst kupříkladu zde.


Bulharské vinařství se začalo více rozvíjet podobně jako u nás, tedy po pádu komunismu, kdy také s přílivem zahraničního kapitálu přicházely nové technologie, zkušenosti a výsadba "západoevropských" odrůd. Legislativně se celé území dělí na 5 vinařských oblastí (mapa oblastí, geografická mapa), v deklaracích vín je uzákoněn systém regionálního značení.

Mně nejvíce zajímá Jižní vinařská oblast, tzv. Thracian lowland, tedy Thrácká nížina, táhnoucí se od města Plovdiv na jihovýchod k hranici s Tureckem, neboť tam odtud pochází mé víno. Tahle oblast je známá především pěstováním modrých odrůd, poněvadž má velmi příhodné klimatické podmínky pro pěstování révy. Podnebí je mírné kontinentální, s teplejší zimou a horkým létem. Spolu s poměrně slušným dostatkem srážek a úrodnou černozemí se toto klima stará o produkci dosti kvalitní suroviny.


Damianitza Winery je středně velké vinařství sídlící v metropoli, ale mající provozovnu na jihozápadě země ve Struma River Valley, tedy v jiné oblasti, než odkud pochází mé víno. Založení proběhlo v roce 1940, ale hned o sedm let později přišlo znárodnění. Privatizován byl provoz až v roce 1997, avšak nový majitel se jal řádně investovat a rychle se dostali na konkurenceschopnou úroveň.
Zaměřují se na výrobu pouze kvalitních vín ve více řadách (patří mezi 5 největších "hráčů" na bulharském vinném trhu), lahvují zhruba 2 miliony butylek ročně. Já mám k dispozici víno řady Chateau Belitza, jež by měla obsahovat lehčí a svěží vína pro každou příležitost.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Chateau Belitza 2002
Jedná se o 100% Merlot, který pobyl 12 měsíců ve francouzských dubových sudech, alk. 13%. Lahev jsem koupil ve vinném baru za 280,- CZK.
Barva je sytě rudá s hnědavým závojem. Vůně výrazná a působící na mne velmi pozitivně. Ohromně zajímavá směska borůvek, malin, třešní a pecek, vanilkového dřeva, jemné kouřoviny, kořenité zemitosti, na pozadí taková višňová alkoholovitost. Je to v určité proměnlivé kombinaci, kterou mám moc rád - od všeho trochu ve sladěné harmonii. Výrazné chuti vévodí bytelná, avšak již řádně naleželá tříslovina, která nastupuje hned v začátku, lehce ústa "vysuší" a nadále přetrvává až do dochuti (není mi vůbec nepříjemná). Ta je doprovázená pikantnějším vjemem než vůně, která vyznívala sladčeji. Dřevo a zemitost převládá nad ovocem, víno působí plným dojmem. Přitom se příjemně pije a neunavuje. Podle popisu vinařství této produktové řady jsem čekal "průmyslovější" charakter vína, leč ten skutečný mne velmi mile překvapil a pobavil. Výborný společník na celý večer. Ze tří "cizokrajných" vín jej řadím rozhodně nejvýše.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 7. září 2009 v 13:18 | Reagovat

Damianitza tu jednu dobu hodně jela, hlavně díky řadě No Mans Land. Fantastický kousek a dlouho jedno z mých nejoblíbenějších červenách byl Redark, navíc má krásnou vinětu :)

2 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 7. září 2009 v 13:19 | Reagovat
3 Tom | E-mail | Web | 7. září 2009 v 15:25 | Reagovat

J.Č.: ReDark je tuším ta top řada? Já jej v Chateau Belitza taky "měl", tedy alespoň na korku, který byl použit z této řady :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama