KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

O.N.C.V., Alger (DZA) - Domaine de Khadra 2000, VAOG

4. září 2009 v 7:48 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Podobně jako tomu bylo u rumunského vína, je tohle má první zkušenost s vínem ze země, ze které nejsou vína u nás příliš známá a rozšířená. Tentokrát je tou zemí Alžírsko, přesněji Alžírská demokratická a lidová republika. Dávná historie tomu chtěla, že tato arabská země na severu Afriky je jedním z vůbec nejstarších pěstitelů vinné révy na světě. Blíže se lze dočíst kupříkladu zde. Je důležité uvádět přesný pojem pěstitelé vinné révy, neboť náboženství zakazuje muslimům pít alkohol, proto se zde réva pěstovala zejména jako ovoce a víno se z ní nevyrábělo. Lépe řečeno - víno se zde vyrábělo od pradávna, již za doby zdejší vlády Římanů. Následně za vlády Arabů se hrozny pouze konzumovaly, aby se opět v 19. století navázalo na někdejší vinařství. O to se zasloužili francouzští osadníci, kteří světu pomohli znovuobjevit vhodné podmínky severní části Alžírska pro pěstování kvalitních hroznů.Od roku 1830, kdy Francie získala alžírské území, do něho proudili francouzští vinaři a s nimi logicky i tamní odrůdy a technologie. V průběhu dalších let se kvalita alžírských vín natolik pozvedla, že nezřídka byla tato vína používána ke scelování s francouzskými, zejména kvůli barvě a bytelnému charakteru.

Většina vinařských oblastí se nachází na severu země na svazích hor, a to hned z několika důvodů. Na svahu réva dostává větší dávku slunečního záření a hlavně vyšší poloha zajišťuje, že jí nespálí letní horka. Na jih odtud navíc pohoří Velký Atlas brání suchému saharskému větru sirocco v dosahu na tyto polohy. Mapa Alžírska zde.

Legislativně jsou ta nejkvalitnější vína deklarovaná jako VAOG, znamenající vin d'appellation d'origine garantie. Tak mohou být označena pouze vína pocházející z 5 hlavních vinařských oblastí, které se nacházejí právě v horských oblastech a svazích. Jednou z těchto pěti oblastí je Dahra, ze které pochází dnešní víno. Dahra je pohoří ležící zhruba 150 km západně od metropole Alžíru u pobřeží Středozemního moře. Půdní složení je tu dosti rozmanité, od vápencového podloží po červený lehký písek.
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Domaine de Khadra 2000, VAOG
Výrobcem vína je státní vinařství O.N.C.V. sídlící v hlavním městě Alžíru, avšak mající po celé zemi 12 plnících linek, 3 palírny, 4 velkosklady a 4 "vínovody".
Toto víno je velkým mixem, a to hned šesti odrůd: Carignan, Cinsault, Syrah, Grenache, Morrastel a Alicante Bouschet. Má 12,5% alkoholu.
Barva je tmavě cihlová. Vůně hned zpočátku působí velmi plně - spousta těžších ovocných vyzrálých tónů, švestková marmeládovitost, kus dřeva, špetka koření, zejména pepře a kmínu. Po větším prodýchnutí vína se přidává pro mne hrozně zajímavá animálnost, nic vtíravého ani silného. Působí to na mne ohromně lákavě, jako když začínám z dálky cítit nějaký zápach a čekám, až nehezky zesílí. Ale on nezesiluje a zůstává stále v takové jemně dráždivé podobě. Chuť je též plná, avšak není to nic obludného, naopak působí až sametově hladce a nedrhne ani při polykání, což příkládám vyzrálosti a lahvové zralosti vína. Při delším pití je možná konec chuti prázdnější a sladčeji působící, než by ideálně býti mohl. Vůně se mi přeci jen líbí více. Hodně dlouhá perzistence je pěkná, na jazyku zůstává šťavnatá chuť sladšího ovoce a koření. Ta šťavnatost mě překvapuje, poněvadž v chuti není, skutečně až v dochuti. Celkově vzato - vůně mě nadchla, občas mi silně připomínala španělská vína, která mám rád, chuť byla zpočátku nevýrazná, postupem času mi připadala zajímavější, získávala více a více ovocných tónů. Tož toto víno mne velmi hezky předvedlo možnosti alžírských vín!

douška: zkoušel jsem párovat alžírské víno a alžírskou hudbu, ale fakt to nešlo :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama