KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Stapleton-Springer s.r.o., Bořetice - Roučí 2003

30. září 2009 v 7:42 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Pro den s velkým D, přesně tedy pro sváteční Den české státnosti 28. září, jsem si vybral víno, u něhož byl veliký předpoklad, že bude dostatečně hodno tohoto českého svátku z nejvýznamějších. Podle mne je Roučí z bořetického vinařství Stapleton-Springer s.r.o. již několik let zpátky považováno za jedno z "velkých" tuzemských vín. Tahle směska označená Pinot noir - Saint Laurent je ročníku 2003 a nějak v této době se "přeorganizovávalo" vinařství, tudíž přesně nevím, jaký je její původ. Ale tipl bych si, že bylo celé zpracováváno ještě v původním provozu. Hrozny pochází z bořetických tratí Čtrvtě a Trkmanska.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Tmavě třešňová barva s vyzrálou hnědí. Víno ve skle hned od počátku řádně mostuje, stéká hodně pomalu (místy ani to ne). První přivonění není až tak intenzivní, spíše mi to přijde zádumčivě tajemné. Je tam toho spousta, ale pouze v náznacích, což na mne působí obrovsky lákavě. Musím se do čmuchání "ponořit" hodně hluboko, ale pak to stojí za to. Nechce se mi vypisovat konkrétní složky vůně, všechno je tak variabilní, lehounké, tajemné, že bych to stejně nevystihl. Proměnlivost se projevuje tak, že mi na mysl vytane vjem a chci-li si ho ověřit, v další dávce vůně jej už v takové podobě nenacházím a místo toho mám něco úplně jiného. Jediné, co je jasné, že se mi ohromně líbí. Docela by mě zajímalo, zda bych naslepo někde na degustaci tohle víno podle vůně nějak více probádával, ocenil, nebo zda bych jej přehlédl. Chce to čas, klid, zamyšlení. To chuť je už něco jiného. Pusu mi zaplnila zcela a nechce se z ní jen tak pustit. Ovocná linka, ať ve vůni či chuti, není nijak dominantní (lehce nabývá na síle s přibývající dobou), výrazněji spíše působí dřevito-kořenité tóny, ale perfektně uhlazené, vyvážené, osobité, i nadále tajemné, na mne výborně působící. Skutečně sváteční pití - myslím, že by byl sv. Václav též nadmíru spokojen :)

I když nevím, zda by si tuhle lahev pořídil. Na webu jsem jí našel s cenou přes 1.000,- CZK, pokud by chtěl sáhnout po lahvi, kterou prodává přímo výrobce a která neopustila nikdy jeho úložný prostor, musel by ze svaté kapsy vytáhnout 2.499,- CZK, a to je sakra dost...


Další zapsaná vína tohoto výrobce:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama