KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Vinobraní na Kuksu - 12.09.2009

15. září 2009 v 0:30 | Tom |  akce
Z vícero akcí ve stejný termín zvaných vinobraní jsem si vybral to mně nejbližší (vzdálenostně) a tudíž i to konající se zřejmě v nejméně tradičním vinařském místě - byl jsem na Kuksu na královéhradecku. Není to ale úplně nevinné místo, réva se zde kdysi pěstovala a pár let už je tady opět vysazená, o tom však později. Zdejší vinice je vůbec nejvýchodnější z celé oblasti Čechy, patří do mělnické podoblasti. Jako zajímavost uvádím, že Kuks leží východněji než Sádek, což je pro změnu nejzápadnější vinné místo oblasti Morava :)Letošní třetí ročník Vinobraní na Kuksu byl pro mne prvním. Vyrazil jsem na něj záměrně sám, abych nebyl vázán na nikoho dalšího a udělal si pohodový den. A tak se také stalo :)

Celá akce se konala v areálu místního zámku/hospitalu/kostela/zahradě/aleji. Kuks je totiž dosti rozsáhlý barokní areál založený hrabětem Šporkem na přelomu 17. a 18. století na obou březích Labe - něco z historie zde, půdorys a foto původní podoby. Dodnes se zachovala část na pravém břehu Labe, tedy z tohoto pohledu ta nalevo. Vpravo je však vidět, kde se dříve nacházela vinice (z tohoto pohledu před zámkem pod lesem). Hrabě Špork se během akce sem tam ukázal (foto), a to i s dámským doprovodem (foto).

Nejslavnějším je toto místo nejspíše díky místním nádherným Braunovým sochám ctností a neřestí. Jejich přehled mám zde, ve venkovním prostoru jsou vystaveny kopie, originály jsou uloženy v lapidáriu hospitalu (jeho dřívější podoba a ta současná). Na ukázku Moudrost a Cudnost, která mne však spíše děsí :)

Tož na tohle místo jsem dorazil kolem desáté hodiny (kolem osmnácté jsem odjížděl), zakoupil vstupenku za 150,- CZK, OIVku s hezkým emblémem (foto) za 100,- CZK, v čemž byly i 4 víněnky (jedna v hodnotě 10,- CZK). Mohu porovnávat se 14 dnů starou zkušeností z Pardubického festivalu vína, který jsem vyhodnotil zde. Tam byly víněnky za 5,- CZK a jejich počet za vzorek vína byl v průměru stejný na obou akcích (2-3), tudíž Kuks vyšel v tomto ohledu dvakrát dráže, první negativum!

počasí bylo celý den jako na fotce, ale nespadla ani kapka - (zvětšit)

Vinných stánků bylo cca 14 a byly rozmístěny na zámeckém nádvoří (foto). Na téhle fotce je stav dopolední, v dalších hodinách se celé nádvoří zaplnilo, a to i z důvodu přistaveného pódia, na kterém byla hlavním tahákem Věra Špinarová (foto). To už jsem měl naštěstí většinu žádoucích vín přechutnanou a stánky, potažmo prodejce a vinaře, obejity, neboť s hudebním zvukem již nebylo slyšet vlastního slova, natož cizího. Což považuji za druhé negativum. A hned přidávám další - na celém nádvoří byl jeden sklenkočistič, ve kterém navíc logicky časně odpoledne došla voda a tak jeho funkce skončila (a už znovu nepočala). Já to naštěstí řešil zásobou vody z PETky v batohu, ale pro spoustu lidí to muselo být krajně nepříjemné, poněvadž ani u jednotlivých stánků nebyla voda k dispozici. S tím souvisí jedna úsměvnější záležitost - já měl na krku závěsnou kapsu na sklenku a jelikož OIVka do ní vpluje celá a není vidět, tak když jsem si do ní naléval vodu, dostkrát jsem se setkal s nevěřícími a napnutými pohledy okolostojících, co že to jako dělám :)

To jsem ale přeskočil tu nejdůležitější část, takže zpět do dopoledních hodin. Po zakoupení všech potřebných součástek jsem se s chutí vydal na druhou stranu Labe, kde se nachází vinice Nad zámkem. K ní jsem částečně dospěl po "schodech hraběte Šporka" (foto), na kterých několikrát odpoledne teklo kaskádovitě víno zdarma tudy, čehož jsem se však pro masovost neúčastnil.

Na vinici je od zámku pohled tento, přiblíženě tento. Na necelém půlhektaru jsou od jara 2005 vysazeny "na hlavu" tři burgundské odrůdy (pinoty) a jedna raritka - brynšt či prynč či oficiálně Tramín bílý. Celé to mají na starosti Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o., vinice však byla vysazena za finanční podpory mnoha subjektů i jednotlivců, o čemž svědčí i přítomný seznam "adoptujících" (i sazeči byli různí, jak je vidět tady). Po zjištění, že na O víně nemá p.j. probádaný stav, jal jsem se to udělat já. Dokumentoval jsem co to šlo a krokovou technikou měřil rozměry vinice :) Z toho vzniklo amatérské zakreslení vinice a fotky - 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7. Sklon svahu je zhruba vidět zde.

Z horního okraje vinice, po nádherném výhledu na přední část areálu, jsem pomalu doputoval zpět, a to s již notnou chutí na víno. Organismus jsem na následné zatížení připravil dvěma deci "mělnické Ludmily v raném stadiu" (foto), tedy mělnickým MT burčákem :) Pár vinných stánků bylo totožných s těmi na pardubickém zámku, tudíž jsem je buď úplně vynechal, nebo už šel najisto ověřit poznatky z nedávna. Tak tomu bylo třeba u stánku vino.italiano s.r.o., kde jsem promluvil se sympatickým majitelem (který si mě z Pradubic pamatoval, to se cení!) a kde jsem si chtěl porovnat dvě konkrétní vína. Já ve svém vyhodnocení preferoval Numero Zero 2008 IGT z vinařství Menhir, Jižní svah zase z Dobřichovic vyzdvihl od stejného výrobce Quota 29 2008 IGT. Porovnal jsem tedy tahle dvě vína vedle sebe - obě dvě bych chtěl ochutnat tak za dva roky, obě dvě mi dost chutnají, i když jsou odlišná. Primitivo (Quota 29) je ke spoustě ovoce více kořenité a tabákové, Negroamaro (No. Zero) je "pouze" ovocná bomba.

Pro mne nejhezčím překvapením byla účast stánku Jana Stávka z Němčiček, poněvadž tohoto vinaře jsem chtěl již delší dobu blíže poznat a nějak se mi to nedařilo. Tož jsem toho řádně využil a povídal a povídal, i cestou k autu a zpět, kdy jsem pomohl donést další kartony vín :)


Z nabízených vín (foto a foto) jsem ochutnal Dědovu Večerku 2008 (směs VČR a RV dle ročníku). Je to hodně jemné a lehké víno, prý přesně ten styl, který dělal děda, neboť s jeho vysokou denní spotřebou takovýto typ vína potřeboval :) Dvě vína se scelují až hotová, z logického důvodu dosti odlišného dozrávání vybraných odrůd. Fajn nenáročné pití s vlašákovou hořčinou v dochuti.
Po nenáročně pitném Rosé Růžený 2008 jsem si pochutnal na svérázném Karmazínu 2008 (značí někdy ještě používaný název Frankovky v Němčičkách), cuvée Fr+Sv+MP. Označení cuvée rustic se náramně hodí, neboť jej vinař dělá co "nejobyčejnějším" způsobem, tak jak se víno mohlo u nás dělat kdysi. Tzn. tři odrůdy rostou pohromadě na vinici, sběr proběhne najednou, tudíž i výroba všeho dohromady, bez umělých kvasinek, víno je v dřevěných sudech, neodbouraná kyselina. Už z vůně cítím mně příjemnou selskost, víno si na nic nehraje a předkládá bytelné vjemy nijak komplikovaně. Úplně jiná byla Frankovka PS 2007 z trati Růžený, vyzrálá marmeládovitost švestek, kořenitost, uhlazenější tělo, tak akorát kyselinka, též se mi hodně líbilo.
Kapitolou sama pro sebe jsou vinařova vína fortifikovaná, jež má myslím zmáknutá (i teoreticky) na špici ČR. Ochutnal jsem tedy Mistella de Muscat v podobě solera, což je směska vícero ročníků fortifikátu z VZ a MM (v nabídce vinařství jsou pak i ročníkové podoby). Jak jsem se dozvěděl od pana vinaře, není to klasická solera s pyramidou sudů, ale to snad na škodu není :) Tato Mistella se mi ze tří fortifikátů líbila nejvíce. Zbývající dva byl bílý a červený Lokus 2006, který mne v bílém provedení (VZ s aromatickým vinným destilátem z celých hroznů namísto neutrálního) příliš nezaujal jeho výraznou sudovostí, červený z Alibernetu mi pak chutnal více, byl to takový pikantně třešňový likér s fajn peckovou dochutí.


Mimo vinaře a vín mne rozhodně zaujal plakát Barvy vín z Moravy a Čech. Ten byl ještě teplý, neboť jej teprve před měsícem vytvořili Jan Stávek (s jehož dovolením publikuji) a Josef Balík a je prostě perfektní! Měl by být v budoucnu k dispozici u NVC. Část pro bílá vína zde, pro rosé a červená zde.

Malé Němčičky tu měly dvojí zastoupení - nechybělo totiž ZD Němčičky (foto). Zde jsem popil dvě vína, zemské Neuburské 2008 bylo líbivě voňavé, více se mi zamlouval svěže ovocný suchý Ryzlink rýnský PS 2008.

Hned vedlejší stánek obsadily Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o. Tady jsem si z celkem široké řady vín vybral ku koštu také dva vzorky. Líbil se mi Ryzlink rýnský PS 2007 (foto), citrusově-ovocitý ve vůni i chuti, která byla s malým zbytkem cukru, přesto dostatečně svěží. No a taky mě nalákal Mistella de Pinot noir 2008 (foto), fortifikát s dost oxidativním projevem a švestkovými povidly, v chuti docela vyvážený, opět povidla, med a hrozinky, avšak pro mne nic extra, i když pitné to je. Barva je vidět na této fotce.


Jak je vidět z této fotky kutnohorských vín, na Kuksu je Galerie českých vín (foto vstupu, příchodu a prostředí). Než jsem sem dorazil, myslel jsem si, že se zde budou moci ochutnat nějaká vína právě z vinice na Kuksu. Leč pletl jsem se, což mě docela zklamalo. Již bylo vyrobené víno z vinice Nad zámkem a dostalo pojmenování Burgundské 2008 (foto, lahev nahoře). Jedná se o panenskou sklizeň tří pinotů, která je nalahvovaná do 0,5 l lahve a stojí neuvěřitelných 500,- CZK! To mi vyrazilo dech, i když beru, že to je a v budoucnu i nejspíše bude celkem rarita - víno z Kuksu. A nejspíše se kupci najdou. Protože co se dá dělat jiného, když člověk jede na vinobraní na Kuks, je zvědav na tamní vinici a víno z ní, než si tuhle butylku prostě odvézt domů :)
Jinak ještě ke galerii - vína zde v prodeji jsou neuvěřitelně předražená, v průměru odhaduju marži kolem 100%. Příklady - bílá Ludmila 150,- CZK, Pinot noir 2006 od Bettiny Lobkowicz 380,- CZK, klasické rýňáky z Čech mezi 200 až 300,- CZK, to je skutečně přespříliš...

Nemalé ceny také panují u vinařtsví KOLBY a.s. Pouzdřany, i když u jejich vín tomu zřejmě více odpovídá kvalita. Já u jejich stánku ochutnal Ryzlink rýnský PS 2006 z trati Kolby, polosuchý krásně vyzrálý s již jemně znatelnou lahvovou naleželostí, moc příjemně jsem si na něm pochutnal. Více alkoholu (14%) do jeho projevu dobře zapadá.

Jediné, co mi na něm vadilo a ostatně i dá se říci odradilo od přechutnání dalších vzorků, byl vtíravý a na mne příliš namachrovaný projev pána u stánku. Samé zdůrazňování, jak a proč mi to má chutnat, jak je vinařství světoborné apod., to moc nemusím, tak jsem šel dál.

U stánku velkobílovického Vinařství Petr Skoupil jsem se stavil několikrát, neb u něho mohu pokecat s mým známým "skorosousedem" Tomem Čepkem (foto). Ochutnal jsem tu dvě vína, jakostní Frankovku 2008 a jakostní Zweigeltrebe 2008, které mi chutnalo stejně jako v Pardubicích. Když jsem se stavil později odpoledne s apetitem na sladší muškát, již jsem jej nedostal, neb bylo po něm. A po spoustě dalších vínech, jak Tomáš poznamenal "zaprášilo se po nich a to jsem měl úplně plný auto". Z chvil strávených u tohoto stánku jsem vypozoroval, že nejvíce lidí chodilo pro "něco sladkého", tudíž na odbyt šel hlavně muškát a najburk, nejsladší z nabídky.

U stánku obchodníků, manželů Cestrových, jsem ochutnal z široké nabídky vína tři a všechna mi přišla zajímavá. Sylvánské zelené JAK 2008 "sur lie" (foto) Štěpána Maňáka z Žádovic působilo ve vůni sladce kvasnicově, příjemně kořenitě a bylinkově. V chuti byla trocha cukru, ale i pikantnosti a kyselinky, celé to působilo plně vyzrále, což byla perfektní kombinace. Dále jsem si vybral Neronet VZH 2008 z vinařství ČEBAV s.r.o., který mě nejprve překvapil netypicky světlou barvou uhýbající spíše do hněda á la PN. Ve vůni byl moc hezký, peckovo-kávový, to samé v chuti i dochuti doplněné čokoládou, na konci malinko vyskočil alkohol. Nakonec jsem koštnul opět od Štěpána Maňáka Dornfelder PS 2008 z obce Šardice a trati Kameny. Ve vůni i chuti byl takový prostě ovocitý, hromada višní a černých lesních plodů na mne působila hezky nekomplikovaně.

(zvětšit) - kostel

Kostel Nejsvětější trojice je uprostřed průčelí geometrického areálu. Do něho jsem se odpoledne přišel ze zvědavosti podívat na svatou mši požehnání úrodě, kterou celebroval Mons. ThLic. Dominik Duka OP, přesnou funkcí 24. biskup královéhradecký a apoštolský administrátor litoměřický. Věřím, že úroda bude vynikající :)

Můj vyhrazený čas i energie se chýlily ke konci a já se za posledním vinným zážitkem zastavil v zahradním domku, kde byly k ochutnání připraveny soutěžní lahve z Hradeckého poháru vína, který proběhl pouze o den dříve. Zde jsem přechutnal poslední dvě zajímavá vína, obě pocházející z dílny bořetického vinařství Jedlička & Novák. Prvním bylo Cuvée Kácary 2008, směs odrůd RM+Sv+An. Ve vůni i chuti dosti tajemné, v proměnlivé kombinaci ovoce-kořenitost-zemitost, s bytelným tělem a vévodící tříslovinou. Dříve jsem měl možnost ochutnat ročníky 2006 i 2007 a tenhle poslední se mi líbí nejvíce.

Druhým vínem bylo Svatovavřinecké PS 2008 z trati Čtvrtě. Možná trochu netypicky odrůdově hodně zemité, těžké, ovoce (švestky a přezrálé třešně) spíše upozaděné, trocha kůže a zvířeny, což se mi velmi líbilo.
Celou akci jsem si náramně užil. Pár horších věcí jsem popsal na začátku, něco mohu uvést i na konci. Jak už to na podobných akcích bývá, účastní se jich i méně "vinní" lidé. Avšak třeba oproti Pardubickému festivalu vína, kde jsou kuřáci vyčleněni ze zámku, zde se kouřilo vždy a všude. Občas jsem tedy hledal příhodné místo, kde bych si víno mohl ochutnat. Naopak fajn bylo, že vyšly vstříc České dráhy a tam i zpět se dalo docestovat rychlíkem, který pro tuto akci výjimečně zastavil ve stanici Kuks. Že se mi zpáteční cesta protáhla na tři hodiny, za to už dráhy nemohly, viz článek na iDNES.

A TO JE KONEC
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 15. září 2009 v 9:21 | Reagovat

Moc povedený článek, hromada zajímavostí, dík! Kuks mám rád, měl jsem to tam z mého rodiště blízko :)

Pobavil "namachrovaný pán" u Kolby, dobře vystiženo. Možná to funguje na "běžné" konzumenty díky tomu obhájí ty obludné ceny, ale jinak je to spíš trapné.

2 Tom | E-mail | Web | 15. září 2009 v 9:56 | Reagovat

J.Č.: Děkuji velice!
Souhlasím s Tebou, že někoho může hodně ovlivnit podobné vystupování a vychvalování. A možná i většinu lidí, tak se to asi "vyplatí".

3 Martin S. / Vinný Pavouk | E-mail | Web | 16. září 2009 v 14:41 | Reagovat

cim dal lepsi clanky :o) navic to vypada, ze jsi si to uzil nakonec mnohem vic, nez kdyby jsi prijel na historicke znojemske vinobrani... podle clanku toto byla spise vystava vinaru, zatimco znojmo je jakasi 'velkolepa kulturne zabavna akce' :~)

4 Tom | E-mail | Web | 16. září 2009 v 15:05 | Reagovat

Vinný pavouk: Díky, díky :) Já koukal na web Znojemského vinobraní a přesně to si taky říkal. Sice na Kuksu bylo dost "jarmarečních" stánků a nějaká ta hudba, ale určitě to nebyla show jako u vás. Já jsem spíše na ty "prostší" akce.

5 p.j. | E-mail | 22. září 2009 v 9:18 | Reagovat

Moc pěkný! Dík za ty fotky barev vín. Normálně to napráskám: S Honzou Stávkem jsem se viděl jen jednou. Poprosil mě, jestli nevím, kde by se nechal sehnat ten plakát s barvama vín, co prodával dnes již zrušený obchod Fruit de France v jindřišské. Koupil jsem těch plakátů kdysi asi pět, ale všechny rozdal, kromě jediného. Honza se zaštiťoval vědeckými účely zkoumání barev, tak jsem podlehl návalu dobročinnosti a věnoval mu i ten svůj poslední kus. Mimochodem autorem toho skvělého francouzského plakátu je firma Bouchard Ainé z Burgundska - předpokládám, že vědci vědí, že neuvést do své práce cizí zdroj se rovná krádeži. Plakátek už jsem viděl na Víno&destiláty (v podstatě jen hodně zredukovaná verze toho francouzského s českými svéráznými pojmenováními), tak jsem psal Honzovi, jestli by mi třeba sken neposlal. Jako odpověď mi přišel prázdný mail bez přílohy. Na urgenci už mi nikdo neodpověděl. Tak svět odplácí. Nejspíš budu nucen si to někde koupit, počítám stovka to spraví. :-)

6 Tom | E-mail | Web | 22. září 2009 v 9:32 | Reagovat

p.j.: To je teda nehezká historie! Zhruba vím, jak vypadá ten francouzský originál, tam jsou barvy tuším uvedené s konkrétními víny, že?
No tady na Kuksu mám dojem, že ze začátku akce se pár plakátů rozdalo či rozprodalo, ale to jsem zase nechtěl tahat celý den nebo to překládat do batohu. Odpoledne jsem už však plakát nevysomroval (ani k prodeji), přitom zásoba tam byla. I když zase v tom může být dohoda z NVC, že to prodávat budou jen oni, kdo ví...

7 p.j. | E-mail | 24. září 2009 v 11:02 | Reagovat

Uf! Hamba mě fackuje! Až dnes mi napadlo porovnat ten francouzský plakát ( k nahlédnutí zde: http://www.ovine.cz/index2.php?pg=show2&id_kap=1530&id_polozky=5) s tím českým. A...nevypadá to, že by Honza sprostě naskenoval ty skleničky z francouzského. Kajícně se omlouvám a ukládám si trest: týden budu pít vína se zavázanýma očima, abych zakusil, zač je toho bez barev loket :-)

8 Tom | E-mail | Web | 24. září 2009 v 11:05 | Reagovat

p.j.: Já to ani nepochopil, že bys přímo myslel na (s)prosté oskenování. Myslel jsem, že to dáváš do spojitosti s okopírováním myšlenky či polotovaru.

douška - pak dej vědět, u kolika procent jsi správně tipnul barvu :)

9 milasko | Web | 25. září 2009 v 22:24 | Reagovat

Hezký článek! Letos jsem tam nebyl a dost mě zajímalo, jaké to bylo, takže jsem si to s chutí přečetl. Po tom plakátu pasu už dlouho, tak doufám, že se bude dát někde sehnat.

10 Tom | E-mail | Web | 26. září 2009 v 7:41 | Reagovat

milasko: Díky! Plakát by snad měl být k mání v e-shopu Národního vinařského centra, ale zatím tam myslím není.

11 tourniquet | Web | 21. června 2015 v 10:33 | Reagovat

online pujcky ihned hořovice :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama