KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Říjen 2009

Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o. - Burgundské 2008 "z Kuksu"

29. října 2009 v 19:30 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Letos v první polovině září jsem navštívil Vinobraní na Kuksu. V odkazovaném článku jsem si poznamenal "detailní" informace (včetně fotografií a nákresu) o malé vinici Nad zámkem, která byla vysazena na jaře 2005. Opečovávají ji Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o., které z ní také z panenské sklizně v roce 2008 vytvořily první víno, nesoucí název Burgundské. Je to směska tří burgundských odrůd - Pinot noir, Pinot blanc a Pinot gris - prokvašená na 13% alk. a zatříděná jako zemská. Mimo těchto zmíněných tří odrůd je ve vinici vysazen dnes již neobvyklý Tramín bílý.

(zvětšit) - etiketa zde


Fazi Battaglia S.p.a., Castelplanio (ITA) - Titulus 2008

28. října 2009 v 21:22 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Tuhle zajímavou amforovitou butylku mi před nedávnem přivezla má milá tchýně (i takové mohou být) z Říma. Víno pochází ze středu Itálie, oblasti Marche (mapa italských oblastí, mapa Marche). Titulus je název tohoto vína z vinařství Fazi Battaglia, přesné označení je však Verdicchio dei Castelli di Jesi D.O.C. Classico. Uvnitř svitku přibaleného u hrdla lahve byla pěkná mapa s označením území (žlutá barva), ze kterého se může tvořit víno s tímto označením - foto. Verdicchio dei Castelli di Jesi je nejznámější DOC oblasti Marche (DOC má od roku 1968), označení Classico může víno nést pouze v případě, že pochází z nejstaršího (= nejtradičnějšího), přesně definovaného území. Více zajímavostí se lze dočíst třeba zde.

(zvětšit) - horní etiketa zde, spodní zde


Bodegas Altanza S.A., Fuenmayor (ESP) - Lealtanza Reserva Selección 2001, DOC Rioja

27. října 2009 v 7:28 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Tož se tak událo, že jsem si nyní v sobotu prožil krásnou šťastnou chvíli a večer zasedl k osamocenému vyhodnocení a rozjímání :) Do ruky mi k téhle příležitosti padla lahev špičkové španělské reservy (konkrétně lahev číslo 112 ze série čítající 4.624 kusů), neb tento styl vín mi zcela sedí. A nebylo tomu jinak ani nyní.

Bodegas Altanza sídlí v městečku Fuenmayor zhruba 10 km od zdejšího centra Logroño (mapa španělských oblastí, mapa oblasti Rioja). Z fotografií na webu vinařství je vidět, že provoz je to velmi moderní, přesto v tradičním duchu tohoto regionu, což se mi moc líbí.


Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice - Cabernet Moravia, kabinet 2006

23. října 2009 v 0:04 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Na tohle víno jsem se těšil. Vlastně ani nevím proč, neměl jsem s ním doposud žádnou zkušenost ani doporučení, ale tak nějak mi při "sklepním výběru" padlo do nálady i ruky. Tento CM je z velkopavlovicka, konkrétně obce Hustopeče a "naddálniční" trati Růženy. Byl zařazen do Salonu vín ČR 2008, a to s analytikou alk. 13%, zbyt.cukr 2,0 g/l, kyseliny 5,3 g/l a extrakt 20,2 g/l. Sklizeň proběhla dne 16.10.2007 při cukernatosti 20 °NM.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


VÍNO - VÍN Morava s.r.o., Brno - "Chateau Strážnice" Zweigeltrebe, pozdní sběr 2003

22. října 2009 v 9:34 | Tom |  vypito
pito 09/2009

K téhle butylce jsem se dostal tak, že kamarád JN byl někdy začátkem léta pozván obchodním partnerem na "školení" do prostor Zámeckých sklepů ve Strážnici, tam mu zachutnalo právě tohle víno, od kterého si dovezl jednu lahev. Tu jsme společně popili při rožnění masa, kde mi přišla též dosti zajímavá, a když se kamarád rozhodl vína objednat více, přidal jsem se s prosíkem o jednu butylku, do které jsem se nyní s chutí podíval.
Zámecké sklepy Strážnice vlastní od roku 2002 firma VÍNO - VÍN Morava, která zde vinně hospodaří v rozlehlých prostorách ze 14. století. Z její produkce pochází půllitrová lahev nesoucí označení Chateau Strážnice, což je nejvyšší řada z nabídky. Původ má v trati Čtvrtky patřící obci Ořechov.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


PPS AGRO a.s., Strachotín - dva ročníky 2003 notně za zenitem

21. října 2009 v 8:49 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Zpětně jsem si zanadával sám na sebe. Vůbec nevím, co mě to osvítilo, když jsem koncem minulého roku k dalším vínům přibral ve vinotéce i tahle dvě. Obě jsou z produkce společnosti PPS AGRO sídlící ve Strachotíně a obě jsou ročníku 2003. Proč jsem si kupoval takhle stará vína s "nejasným" původem (jak dlouho asi stála v malé vinotéce?), to si nedokážu vůbec vysvětlit. S nedobrým pocitem, že to nebude nic hezkého, avšak zároveň s malinkou nadějí, že alespoň jedno bude krásné, jsem je vytáhl ze sklepa, otřel, vyfotil, otevřel, nalil, ochutnal, zapsal a vylil :)

(zvětšit) - přední etikety zde, zadní zde


Vinařství KORÁB, Boleradice - Ryzlink rýnský, zemské 2008

20. října 2009 v 1:37 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Po pár dnech se vracím do Vinařství KORÁB z Boleradic, tentokrát k o rok mladšímu vínu. Je ze stejné tratě Psinky (mapa na O víně), na které byla logicky réva o rok starší a měla tak 43 let věku. Sklizeň proběhla přesně o rok déle, dne 20.10.2008, při shodné cukernatosti 21,5 °NM. Jediný rozdíl je tak v tom, že tenhle kousek je již skutečně polosuchý, analytika je alk. 12,0%, zbyt.cukr 10,0 g/l a kyseliny 6,2 g/l. Kvašeno bylo spontánně a následně zrálo v sudu. V téhle velké podobě s pouze malým rozdílem v poměru cukrů a kyselin vidím zajímavou příležitost porovnat ročníky 2007 a 2008.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Staré sedlecké rýňáky

19. října 2009 v 0:38 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Před necelým rokem se mi naskytla možnost výběru pár starých vín z produkce ZD Sedlec. Poněvadž jsem věděl, že lahve byly dobře skladovány, neodolal jsem, zakoupil a nyní se k nim dostal. Sedlecké družstvo je celkem velká firma (obdělávají zhruba 130 ha vinic, dost z toho prodávají známému výrobci bublinek), leč působí na mne hodně zastaralým dojmem, ať už co se týče ambaláží vín, hanebným provedením webových stránek a vlastně celou image společnosti. Vinice na vápencovém podloží, osázené z 90% bílými odrůdami, mají podle mne na výborných polohách v blízkém okolí největšího moravského rybníka jménem Nesyt se zrcadlícím efektem, ale přijde mi, že to neumějí či nechtějí prodat. Jedinou zajímavost tak vidím v osobě "veršujícího sklepmistra" Ctirada Králíka :)Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o. - Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2006

16. října 2009 v 8:05 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o. jsou na naše vinné poměry obrovskou firmou se všemi klady a zápory, které takovýto provoz přináší. V minulém roce společnost dokončila kompletní rekonstrukci bzeneckého zámku, kam centralizovala výrobní prostory nacházející se dříve na vícero místech. V rámci dceřinných společností obhospodařuje na 360 ha - 180 ha na Mikulovsku, 110 ha na Slovácku a 70 ha na Znojemsku.
Z široké produktové nabídky mám k dispozici víno řady EGO-vin, v níž Ryzlink rýnský nese označení No.81. Vína téhle řady mají "spojit unikátní vlastnosti Moravy a charaktery dvou vinařů, kteří těmto vínům předali velkou část svého já, a proto byla EGO-vin vyrobena v limitované sérii". Nevím, nakolik jsou série limitovány, já mám lahev číslo 1451 :)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Krásná hora s.r.o., Starý Poddvorov - Cabernet Sauvignon, zemské 2007

15. října 2009 v 8:25 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Tak z mého předsevzetí a plánu na propojení měsíce října s Ryzlinkem rýnským mnoho nezbylo. Ono je to taky těžký mít chuť na vychlazený řízný rýňák, když jsou venku 3 °C, hučí meluzína a proletuje sníh. Proto jsem ze sklepa vytáhl lahev, kterou mi darovali Evas s P., když dorazili na RVíkend. Je to butylka z dílny Marka Vybírala a jeho vinařství Krásná hora, o kterém jsem něco početl, něco vyslechl, ale osobní zkušenost s ním doposud neměl žádnou. Fajn recenzi sepsala právě Evas na O víně zde, já si dovolím začít podobně a ocitovat popis vinařství z jeho webu, poněvadž uvedené je to kouzelně.

"Jsme malé, mladé, rodinné a navíc moravské vinařství se vším co k tomu patří. S pradědou Františkem, který před padesáti rokama začal vinařit na starých německých vinicích pod Pálavou a nebýt jednoho neodsunutého souseda, dělali by jenom bílé a klaret dodnes. I přes jeho tisícilitrovou roční spotřebu mně naučil mít rád burgundu modrů a rýňák a tramín. S babičkou Helenkou, které je i tři kila na hlavě málo, a když stříhá zelené hrozny na zem je jí do beču. Ale zvládne s kamarádkama uvázat, okopat a vylámat, obrat kmínky a posbírat aj starý, aj nové vinohrady. ..." pokračování tady

(zvětšit) - etiketa zde


Domaine Jean Hauller & Fils, Dambach-la-Ville (FRA) - Riesling 2007, AOC

14. října 2009 v 9:33 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Tento ryzlink jsem si koncem letošního dubna odnesl z degustace alsaských vín v pražském Wines Home. Za 154,- CZK to byla jasná volba, z degustační dávky se mi jevil jako jednoduchý, výborně pitný alsaský rýňák. V říjnové ryzlinkovorýnské pouti se tudíž dostávám, po Rheingau, do další mé oblasti z nejmilejších - Alsaska (mapa).Čtyři dozvuky Neuburského víkendu

13. října 2009 v 0:10 | Tom |  vypito
Na závěr prvního večera a velkou část druhého večera Neuburského víkendu jsme popili i jiná vína nežli najburky. Pro zapsání jsem vybral čtyři kousky (dva bílé a dva červené), které mi přišly nejvíce zajímavé a zde zaznamenáníhodné.Neuburský víkend 09. - 11.10.2009

12. října 2009 v 0:11 | Tom |  akce
Moji říjnovou ryzlinkovorýnskou pouť jsem nyní přerušil kvůli Neuburskému víkendu. Ten vznikl tak, že jsme se rozhodli a dohodli zopakovat společné posezení, které se před dvěma měsíci konalo pod názvem RVíkend. V organizaci bylo pár změn - jak z názvů vyplývá, odrůdu Ryzlink vlašský jsme nahradili Neuburským, místo sedmi nás z důvodu nemoci a zaneprázdněnosti bylo pět - Evas s P., Vinný pavouk s H. a já.
Jinak se nezměnilo téměř nic - páteční bezproblémový příjezd posádek do Mejta, dovezené splendidní pochoutky a perfektní nálada hluboko do páteční i sobotní noci se postaraly o moc příjemný zážitek.Vinařství KORÁB, Boleradice - Ryzlink rýnský, zemské 2007

9. října 2009 v 7:52 | Tom |  vypito
pito 10/2009

V ryzlinkorýnské pouti se vracím na Moravu, a to do boleradického Vinařství KORÁB. Letos v červenci jsem navštívil tohle sympatické rodinné vinařství dvou bratrů Marka a Petra, kteří se specializují na vína starých vinic. Tento konkrétní rýňák pochází z boleradické trati Psinky (mapa na O víně), na níž byl vinohrad při sklizni (20.10.2007) starý 42 let. Je zatříděný jako zemský pro malou šarži, cukernatost moštu byla 21,5 °NM, analytika jest alk. 12,0%, zbyt.cukr 4,5 g/l a kyseliny 6,8 g/l. Na etiketě je uveden údaj polosuché, s čímž dle uváděné analytiky ani po ochutnání nemohu souhlasit, víno je suché jak troud. Kvašené bylo spontánně a následně zrálo v sudu.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Saint Clair Family Estate, Marlborough (NZL) - "Vicar's Choice" Riesling 2007

8. října 2009 v 8:14 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Zhruba před třemi týdny jsem si pochutnal na doposud nejlepším Sauvignonu, jaký jsem kdy popil. V tomhle článku jsem si blíže zapsal něco o Novém Zélandu (mapa) a rodinném vinařství Saint Clair, ve kterém vznikl i tenhle rýňák. Ten pochází z řady Vicar's Choice, jež obsahuje šest základních vín určených pro "běžnou" konzumaci během pár let po nalahvování. Hrozny byly vypěstování na vinicích v Rapaura (foto). Analytika: alk. 12,5%, zbyt.cukr 10,0 g/l a kyseliny 7,2 g/l.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem s.r.o. - Ryzlink rýnský, kabinet 2006

7. října 2009 v 7:58 | Tom |  vypito
pito 10/2009

S víny Lobkowiczkého zámeckého vinařství z Roudnice nad Labem se příliš nesetkávám, doma pitá je tato lahev vůbec první. Knížata z Lobkowicz zdejší vinařství de facto vyženili počátkem 17. století, více z historie lze se dočíst kupříkladu zde. V současné době vinařství hospodaří zhruba na 75 ha, na nichž mají vysazeno 7 bílých (MT, RR, SZ, RB, RŠ, Ch a MO) a 3 modré odrůdy (MP, Sv a RM).
Většinu vinic mají v okolí sídelního města, avšak tenhle rýňák je z vinice poblíž města Mělníka. Hned naproti elektrárně, na druhém břehu Labe, je liběchovská vinice s názvem Liběchovská :) Z ní byl vyroben suchý kabinet s alk. 11,5%.


Víno Tomáš Tetur, Velké Bílovice - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007

6. října 2009 v 7:44 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Tenhle polosuchý rýňák z dílny Tomáše Tetura jsem objevil na velkovílovickém Putování ze sklepa do sklepa v 04/2008 (mé info o akci zde, vyhodnocení ročníku 2009 zde), kdy se mi ze všech chutnaných rýňáků po celý den zalíbil nejvíce. Tehdy jsem celkem dlouze popovídal také s panem vinařem a vybral si vína, které jsem si druhý den odvezl domů. Mezi nimi byla největší zásoba právě tohoto kousku, jehož jsem nyní vylovil ze sklepa poslední lahev.

(zvětšit) - etiketa zde


Weingut Johannishof, Johannisberg (GER) - Charta Riesling Qualitätswein 2006

5. října 2009 v 8:00 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Rozhodl jsem se měsíc říjen věnovat převážně jedné odrůdě - Ryzlinku rýnskému. A to hned ze dvou důvodů: 1) je to moje nejoblíbenější odrůda, kterou jsem navíc při domácím koštování v poslední době hanebně zanedbával, 2) chci s pomocí rýňáků ještě zabojovat za konec léta a při vzpomínání na teplé dny nemyslet na ty nadcházející studené :)

Jako první "zavíňovací" vzorek jsem si vybral víno, které celkem dobře znám, poněvadž jsem jej popil již vícekrát. Poslední lahev mi zůstala ve sklepě a čekala na příhodnou chvíli, aby mě opět, jako již tolikrát, potěšila. Kupoval jsem jí u Sitárových (Riesling & Co.), kteří tahle vína dováží a jejichž pravidelné degustace byly za mého dřívějšího pražského pracovního působení večerní činností z nejmilejších. Kdeže ty rozevláté euforické noční cesty ze Smíchova na Bílou Horu jsou...


Vinařství Petr Tomčala, Kobylí - Dornfelder, pozdní sběr 2005

2. října 2009 v 8:25 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Z malého kobylského vinařství Petra Tomčaly jsem zhruba před dvěma měsíci popil mně se líbící, hodně kopřivový, Sauvignon VZH 2008. V tomto článku jsem i lehce nastínil mé potkávání s jeho víny. Na jedné místní akci v 04/2008, kde jsem si s panem vinařem velmi příjemně popovídal, mi dosti zachutnal jeho Dornfelder, hned jsem tedy lahev koupil a uložil s očekáváním, co to s vínem udělá. Nu a nyní nazrál čas na toto zjištění...

(zvětšit) - etiketa zde


České vinařství Chrámce s.r.o. - Rulandské šedé, pozdní sběr 2007

1. října 2009 v 7:26 | Tom |  vypito
pito 09/2009

Nedaleko Mostu sídlí České vinařství Chrámce s.r.o. V téhle krajině se réva zřejmě pěstovala již od 12. století. Koncem 16. století, kdy byl Most hlavním centrem regionu, až 80% obyvatel vlastnilo vinice. Po první světové válce zde z vinic nezbylo téměř nic.
Koncem 60. let minulého století se zdejší vinařství začalo obnovovat na Státním statku Most, sídlícím v obci Chrámce. Po změně režimu dochází k postupné restituci rozsáhlého hospodářství (přes 100 ha vinic), až v roce 2001 vzniká společnost se současným jménem a majitelem Ing. Ivanem Váňou. Dá se myslím říci, že vinařství v této oblasti povstalo z mrtvých právě díky němu. Z produkce jsou dosti známá košer vína, v posledních letech začali též vyrábět vína arcibiskupská (foto z Galerie českých vín na Kuksu, kde jsem byl nedávno na vinobraní).

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde