KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Neuburský víkend 09. - 11.10.2009

12. října 2009 v 0:11 | Tom |  akce
Moji říjnovou ryzlinkovorýnskou pouť jsem nyní přerušil kvůli Neuburskému víkendu. Ten vznikl tak, že jsme se rozhodli a dohodli zopakovat společné posezení, které se před dvěma měsíci konalo pod názvem RVíkend. V organizaci bylo pár změn - jak z názvů vyplývá, odrůdu Ryzlink vlašský jsme nahradili Neuburským, místo sedmi nás z důvodu nemoci a zaneprázdněnosti bylo pět - Evas s P., Vinný pavouk s H. a já.
Jinak se nezměnilo téměř nic - páteční bezproblémový příjezd posádek do Mejta, dovezené splendidní pochoutky a perfektní nálada hluboko do páteční i sobotní noci se postaraly o moc příjemný zážitek.I průběh večerů byl shodný - ten první páteční jsme degustovali vína "naslepo", lahve zabalené do novin jsme postupně vytahovali z lednice, číslovali a hodnotili, po přechutnání všech proběhlo napínavé roztrhání tiskovin a zábavné, leckdy překvapivé, hodnocení "trefil / netrefil". Večer druhý sobotní jsme svobodně přechutnali vzorky stylem "kdo co chtěl" a navíc se nezávazně přidala další vína jiných odrůd.

Mé zápisky jsou převážně z té "slepé" části degustace bez jakéhokoliv ovlivnění původem vína. Pořadí uvádím takové, jaké bylo při náhodném tažení.

Při příležitosti popříjezdového sesedání u stolu a pomalu nastolovaného soustředění na najburky jsme popíjeli Champagne Pol Aimé Réserve Brut od Maison Alexandre Bonnet z Les Riceys. Jsou to bublinky na spodní cenové hladině a jak se tak na mne tvářilo, i na spodní kvalitativní hladině, v distribuci Tesca.

Bublinek dosti. V projevu vůně i chutě na mne přespříliš jablek, které ještě zesilují při delším ležení ve sklence. To se mi pak jeví jako rozjetý jablečný mošt :) Nijak mne nezaujalo.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
Hned poté následoval nultý nezahalený zavíňovací najburk, který jsem dodal ze zásob místního Kobylského vinného sklepa. Byl to Nb KAB 2007 z kobylského Vinného domu Bárta. Předem jsem si myslel, že tenhle suchý kabinet bude lehounký a méně výrazný, leč nebylo tomu tak.

Víno mě překvapilo plnou sladce působící medovou vůní s květinami, po níž přichází sušší chuť s menší kyselinkou. Konec je hodně olejovitý, těžší, unavený. Ale víno mě celkově nezklamalo, za 100,- CZK pitné.

(zvětšit) - etiketa zde
Nb PS 2007 - Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice s.r.o. - Velké Pavlovice / Nadzahrady
(alk. 11,5% / zbyt.cukr 1,7 / kyseliny ? / extrakt ?)

Lahev s označením Poštor odkazuje na starou velkopavlovickou viniční horu s první písemnou zmínkou z roku 1603.

Jemnější vůně, trocha minerálnosti, kvasniční buket. V chuti tajemné, působí na mne hodně "přírodně", olejovitě, v konci možná lehce prázdněji s jemnou hořčinou. Tipoval jsem správně velkopavlovickou šlechtitelku po předchozích zkušenostech s podobně netradičními víny (např. zde či zde).

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Nb PS 2007 - Vinařství KORÁB, Boleradice - Boleradice / Víckov
(12,5% / 3,9 / 6,6 / 18,6)

Tohle víno mě velmi nezaujalo letos v lednu, kdy jsem si doma načnul zakorkovanou lahev. Tohle víno mě velmi zaujalo letos v únoru, kdy jsem si doma otevřel lahev a zapsal si: Barva světlá, do zelena. Vůně je jemná, méně intenzivní, ostřejší ovocité a travnaté tóny, mineralita, po chvíli (toto víno potřebuje čas na rozvinutí!) se vůně projevuje více do ovocitých tónů. Chuť je výraznější než vůně, směs šťavnatého ovoce, trocha šťovíkovosti, "veltlínovský" pepř, travnatost, živá kyselinka. Trochu svíravější konec, docela krátká dochuť. Celkově se mi jeví jako odrůdové "přírodní" víno, rozhodně žádný vyumělkovaný průmyslový kus. Zajímavé, leč ne pro každou příležitost a nebude chutnat všem, osobité.

A nyní: Svěže působící vůně s červeným ovocem, na pozadí na mne jukají jahodové želé bonbony obalené cukrem, které časem mizí a už se nikdy neobjevují. Chuť také svěží s příjemnou kyselinkou, postupem času se zvýrazňuje mineralita a "přírodní" charakter vína. A to ještě více druhý den, kdy se mi líbí dosti hodně.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Nb JAK 2008 - ZNOVÍN ZNOJMO a.s. - Miroslav / Weinperky
(12% / 7,0 / 6,1 / 22,3)

Hodně těžká vůně s kvasničním buketem doplněná jemnou ovocitostí. V chuti je znát trocha cukru, nezaniká však ani živá kyselinka. Postupem času se přidává tajemná kouřovina, projev vína se hodně mění. Netradiční vyznění, které mi chvílemi přijde hodně zajímavé, chvílemi přemýšlím, zda by mě bavila celá lahev. Nakonec se klaním k názoru, že pro proměnlivou tvář vína asi ano. Za nízký peníz zajímavost, základní Znovín příjemně překvapil.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zdeNb VZH 2005 - NEOKLAS a.s. Šardice - Stavěšice / Dubový
(14,5% / 2,0 / 6,6 / 23,3)

Stejného ročníku i ze stejné tratě jsem popil jejich RB VZH 2005 z řady Noblesse Sigillum, které mi přišlo dosti zajímavé. Byl jsem proto hodně zvědav na tenhle kousek z řady Exclusive Sigillum.

Výrazná vyzrálá vůně s propolisem, přezrálými hrozny, znatelnou lahvovou naleželostí, troška oxidace. V chuti uhlazené, stále výrazné hrozny, znatelný vyšší alkohol (ale nevadí mi). Hodně se mi líbilo a správně jsem tipl NEOKLAS. Druhý den však zůstala jen medová vůně, v chuti prázdnota, nikde nic.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Nb VZB 2006 - Vinné sklepy Roztoky s.r.o. - Novosedly
(13,5%)

Víno má označení Ludwig Culinary selection.

Jemnější vyzrálá vůně sladkých bobulí, lehká oxidace, jasný tip na tenhle bobulák. Cukr není až tak lepivý, vínu však chybí více těla a plnosti, prostě taková sladká nezajímavá vodička.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Nb PS 2008 - Jedlička & Novák, Bořetice - Bořetice / Čtvrtě
(12,5% / 2,7 / 6,0 / 18,2)

Ve vůni se objevuje trocha zapáchajících nevábných tónů, které se projevují i v chuti. Suché, podivné, nijaké.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
Nb JAK 2001 "sur lie" - REISTEN s.r.o., Valtice - Novosedly / Stará hora
(12,7% / 2,1 / 6,4)

Nejstarší vzorek akce.

Vysoká lahvová naleželost, jasný tip na REISTEN. Po kvasnicích ani náznaku, troška sena, prázdné víno, již je po něm, škoda.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Nb PS 2007 - Lúbal Antonín, Kobylí - Kobylí / Nivky
(12%)

Víno od malého kobylského vinaře mělo olejový projev s trochou hroznů, zralých jablek a ořechů. V chuti slabší, prázdnější, nezábavné, vůně byla znatelně zajímavější. Druhý den nezbylo z vína vůbec nic.

(zvětšit) - etiketa zdeNb PS 2006 - Vinařství Vajbar, Kobylí - Kobylí / Světlý
(12%)

Brutálně zakorkované!

Hodně jsem (nejen já) uškodil Korábům, poněvadž po pár zkušenostech jsem tipl právě na jejich Nb PS 2007, což se však ukázalo jako veliký omyl a hodně jsem se jim omlouval (opět nejen já) :)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Neuburger Halblehen 2008 - Weingut Hofbauer, Unterretzbach (AUT)
(13,6% / 7,5 / 5,8)

Jediný cizokrajný zástupce byl z menšího rakouského vinařství a upoutal moji pozornost.

Dosti výrazná mladě působící vůně, hodně šťavnatosti, hezké, zajímavé. V chuti to samé, jiskrivě veselé, vyšší alkohol není vůbec znát. Nijak rafinované, nepodbízivé, radostně optimistické víno na rychlé vypití.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
Nb PS 2007 - PATRIA Kobylí a.s. - Kobylí / Holý kopec
(12,5% / 2,2 / 5,9 / 21,0)

Ve vůni vyzrálé hrozny, medovost, v chuti však není cítit téměř nic, působí hodně vodovatě a vysoce nezajímavě. Druhý den je projev o něco znatelnější, ale stejně mě vůbec neupoutalo.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zdeNb PS 2008 - Vinařství KORÁB, Boleradice - Boleradice / Dukejský
(11% / 6,0 / 5,3 / 19,3)

Tenhle najburk se mi dosti zamlouval při mé červencové návštěvě vinařství. Pochází z jejich nejstarší vinice, která při sklizni hroznů pro toto víno měla úctyhodných 75 let.

Ohromně zajímavá vůně s ořechy, mineralitou, na pozadí s určitou selskostí. Náramně se pije, ovocně-minerální projev se mísí s kořenitostí a hořčinou na jazyku. Perfektně harmonické a elegantní. Kouzlo si uchovává i po druhý večer, nejen pro mne jasný vítěz! Bude jistě zajímavé sledovat jej do budoucna.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Nb PS 2008 - AMPELOS, ŠSV ZNOJMO a.s. - Vrbovec / Nad Sklepy
(12% / 2,8 / 5,8 / 22,5)

Ve vůni výrazný propolis působí hodně sladce, na pozadí něco zemitých tónů, hroznů a květin. Těžší projev celkem plné chuti už mě ale zaujal méně, na jazyku déle zůstává hořčina. Druhý den mi přišlo lehčí, svěžejší, zajímavější.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Nb PS 2007 - Jedlička & Novák, Bořetice - Bořetice / Čtvrtě
(12% / 1,6 / 5,9)

Jemně ovocný svěží projev, trocha zralých jablek, ale pro mne zcela nezajímavé.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde
Tož tak. Pro zajímavost jsem si sestavil mé TOP 3, které bylo různé pro páteční a sobotní večer. I když obměna byla jen malá:

pátek 1. - Nb PS 2008 - Vinařství KORÁB, Boleradice
pátek 2. - Nb VZH 2005 - NEOKLAS a.s. Šardice
pátek 3. - Neuburger Halblehen 2008 - Weingut Hofbauer, Unterretzbach (AUT)

sobota 1. - Nb PS 2008 - Vinařství KORÁB, Boleradice
sobota 2. - Nb PS 2007 - Vinařství KORÁB, Boleradice
sobota 3. - Neuburger Halblehen 2008 - Weingut Hofbauer, Unterretzbach (AUT)

Jako rozhodně zajímavý se mi dále jevil najburk jakostní od Znovínu a druhý den pozdní sběr z AMPELOSu.

Pokud si dobře pamatuji, vzorek z mého prvního místa pro oba večery byl nejlepším též pro všechny, což je již celkem směrodatné. Co vím však jistě je, že jsme se shodli na mnohem větší zajímavosti vín odrůdy Neuburské oproti poznatkům Ryzlinku vlašského při RVíkendu. Škoda veliká, že tahle tradiční odrůda u nás poslední dobou ztrácí na významu...

Všem zúčastněným chci ještě jednou převelice poděkovat za účast a vše s ní spojené, bylo to neskutečně fajn. Díky!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Evas | E-mail | 12. října 2009 v 22:50 | Reagovat

Díky za dva pěkné (a chutné) večery. Najburk byla dobrá volba. Projevil se jako moc zajímavá odrůda, vína se do druhého dne vyvíjela různými způsoby, takže bylo pořád na čím bádat :-) Má Top3 se taky změnila. Pořadí po prvním večeru - Koráb 2008, Neoklas, Znovín, se v sobotu změnilo v Koráb 2008, Koráb 2007, Ampelos.

Ještě jednou děkujeme. Bylo to zábavné i poučné (až na dost otravné dohadování o ESP, ABS a jim podobných nesmyslech, které mě vyhnalo do postele :-)

2 Tom | E-mail | Web | 12. října 2009 v 23:48 | Reagovat

Evas: Souhlasím s hodnocením a díky za Tvé Top3!

Já ten "ABS spor" sledoval spíše s pobavením, pro příště dáme klukům zákaz probírání podobných témat :)

3 Martin S. / Vinný Pavouk | E-mail | Web | 13. října 2009 v 10:41 | Reagovat

[1]: jeee :) musis nam klukum nechat nejake pulnocni temata velkych chlapu :o) :o)
tome - zadne velke zakazy pak by jsme se prece vlastne ani nedozvedeli, ze se mame moznost potkat na trati lfs, hehe :)

ale vazne: opet to byl moc pekny vikend, dik patri i tve zene a synovi za 'toleranci' pri okupovani bytu. radi jsme se nad zajimavymi lahvemi s Vama zase potkali :)

4 Tom | E-mail | Web | 13. října 2009 v 10:56 | Reagovat

Vinný pavouk: To je vlastně pravda, díky ABS bude LFS :)

Bylo to pravda již na poslední chvíli "před slehnutím", ale zvládli to ve vyhnanství v pohodě.

5 Evas | E-mail | 14. října 2009 v 9:50 | Reagovat

Najburkový víkend má kromě dozvuků uvedených v dalším článku ještě jeden, poměrně fatální - P. si koupil volant :-)

6 Tom | E-mail | Web | 14. října 2009 v 10:00 | Reagovat

Evas: Neke, to je super! Ještě mu doporuč LFS a za chvíli se budeme potkávat na trati :) Jo a doufám, že pochopíš, že na novým baráku bude jedna místnost POUZE na ježdění!

7 Martin S. / Vinný Pavouk | E-mail | Web | 14. října 2009 v 11:38 | Reagovat

[5]: vlastne bez toho, aniz by si to zkusil, ze? :) hehe, parada :) tak to je fatalni dozvuk...

[6]: jasne, s trema anatomickyma posedama a metrovyma plazmama, lfs mejdan - a na zaver Mumm sprcha, lol.

8 Tom | E-mail | Web | 14. října 2009 v 11:40 | Reagovat

Vinný pavouk: No jasně, LFS dream room :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama