KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o. - Burgundské 2008 "z Kuksu"

29. října 2009 v 19:30 | Tom |  vypito
pito 10/2009

Letos v první polovině září jsem navštívil Vinobraní na Kuksu. V odkazovaném článku jsem si poznamenal "detailní" informace (včetně fotografií a nákresu) o malé vinici Nad zámkem, která byla vysazena na jaře 2005. Opečovávají ji Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o., které z ní také z panenské sklizně v roce 2008 vytvořily první víno, nesoucí název Burgundské. Je to směska tří burgundských odrůd - Pinot noir, Pinot blanc a Pinot gris - prokvašená na 13% alk. a zatříděná jako zemská. Mimo těchto zmíněných tří odrůd je ve vinici vysazen dnes již neobvyklý Tramín bílý.

(zvětšit) - etiketa zde


Vína bylo nalahvováno nemnoho a já byl na tuto, dalo by se říci, raritku dosti zvědav.

Barva je taková "klaretovitá", světle lososová se zlatavým nádechem. Víno na skle ulpívá, leč celkem rychle kaní dolů. Přemýšlím, zda nejsem ovlivněn barvou, poněvadž vůně na mne působí "rozéčkovitě", hodně svěže s několika jahodami (i s listy). Dále vnímám šťavnatou ovocitost, trochu zelených jablek a ještě nesladkých hroznů. Po delší chvíli lehkého oteplení vína ovoce jakoby dozrává a sládne, jinak se však celkové vyznění nemění. Chuť je ještě o poznání svěžejší, hodně výrazná kyselinka dominuje, v závěru mi občas až křiví ústa, ale líbí se mi dosti. I chuť je hlavně ovocitá, jahody ale byly nahraženy citrusy s vévodícím citronovým dojmem (když extra vynikne kyselinka, je téměř identická jako v čerstvém citronu). Víno celkově není nijak plné, komplikované, po celou dobu pití zůstává neměnné. Přesto tou kyselou svébytností mě neunavuje a dopíjím tuhle půllitrovou butylku s chutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 p.j. | E-mail | 3. listopadu 2009 v 12:28 | Reagovat

to je to víno, co stojí pětikilo půllitrovka? díky za report, ukojil mou zvědvost a tím pádem asi výrazně ušetřím :-)

2 Tom | E-mail | Web | 3. listopadu 2009 v 12:32 | Reagovat

p.j.: Je tak. Za tuhle cenu nesmysl kupovat, leda jako raritu právě k ukojení zvědavosti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama