KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Leden 2010

Vinařství Petr Skoupil a.s., Velké Bílovice - Dornfelder, pozdní sběr 2006 barrique

26. ledna 2010 v 19:22 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Jak jsem potkával vína Petra Skoupila a jaký k nim mám vztah jsem si poznamenal u jejich příjemného RM PS 2006. V současné době občas něco ochutnám na různých vinných akcích, jako je třeba velkobílovické Putování ze sklepa do sklepa, Pardubický festival vína či Vinobraní na Kuksu.

Dnešní víno jsem prvně chutnal dne 06.03.2008 na degustaci, kde mne dosti zaujalo a následně jsem za 250,- CZK koupil butylku tohoto moku na domácí ochutnání v budoucnu. A to nyní nastalo...

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Melini, Gaggiano (ITA) - "Vigneti La Selvanella" Chianti Classico Riserva 2003 DOCG v a s Stracotto alla Fiorentina

25. ledna 2010 v 20:02 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Na italského sympaťáka Emanuela, potažmo na pořad S Italem v kuchyni, nekoukám pravidelně, takže jsem měl vlastně štěstí, že jsem neminul díl, v němž mne nadchl, tehdy zatím pouze na dálku, jeden pokrm. Tím pokrmem jest Stracotto alla Fiorentina s uváděným českým názvem Dušené hovězí po florentinsku. Pak mi stačilo jen dokoupit suroviny, počkat na tu správnou chvíli a vytáhnout z vinných zásob aktuálně mého jediného zástupce Chianti.
Sice jediného, ale není to žádný otloukánek :) Společnost Melini dlouhá léta patří k naprosté špici tohoto regionu, její historii si lze na webu projít od roku 1705. V současné době náleží do obrovského spolčení GIV (Gruppo Italiano Vini), o němž si lze zajímavě počíst kupříkladu zde, kde o něm píše i v ČR dobře známý John Umberto Salvi. Společnost Melini se do vinné historie zapsala dosti výrazně - v roce 1865 Adolfo Laborel Melini představil světu Fiasco Strapeso, tedy tu typickou buclatou butylku, v níž se Chianti prodává dodnes (foto).


Weingut Johannishof, Johannisberg (GER) - Rüdesheimer Berg Rottland Riesling Spätlese 2004

24. ledna 2010 v 10:25 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Při četbě Skleničkova zápisku, jak si šmakoval na sladkém alsaském rýňáku, jsem na něco alespoň trochu podobného dostal neodolatelnou chuť. Neomylně jsem tudíž ze sklepa vytáhl butylku, o které jsem tušil, že moji tužbu naprosto splní. A nemýlil jsem se!

Tohle víno od rodiny Eserů a jejich Weingut Johannishof (již jsem se o nich zmiňoval u náramného Charta Riesling 2006) jsem poznal zhruba před dvěma lety na degustaci u Sitárových, přesněji řečeno Riesling & Co. Již tehdy se mi velmi líbilo a několika lahví jsem se zmocnil (legálně) za 325,- CZK / kus. Pamatuji si dodnes můj zápisek degustační ve smyslu "raději toto víno než nějaké ledové či slámové". A k podobnému závěru jsem dospěl i nyní...

Jak název vína napovídá, víno nepochází přímo z Johannisbergu, kde sídlí vinařství, ale vedlejšího a známějšího Rüdesheimu (mapa německých oblastí, mapa Rheingau).Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice - Sauvignon, pozdní sběr 2007

21. ledna 2010 v 20:18 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Na tuhle butylku jsem byl dosti zvědav, a to z jednoho prostého důvodu - víno v ní obsažené stalo se celkovým Championem na Grand Prix Vinex 2009 (přehled ocenění bílých suchých vín). Tudíž jsem si říkal, že tenhle Sauvignon z dílny Vinselektu Michlovský by mě mohl zaujmout a ani jsem se nemýlil :)

Hrozny pochází z velkopavlovické podoblasti, ale z té části vpravo od dálnice při cestě na Moravu, konkrétně z obce Přítluky a trati U majáku.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


SCV Sauveterre, Sauveterre de Guyenne (FRA) - Château de Beaulieu 2005, Bordeaux Supérieur AOC

20. ledna 2010 v 21:58 | Tom |  vypito
pito 01/2010

K tomuhle vínu se mi nepodařilo dohledat příliš mnoho informací, což je pro mne lehce podezřelé :) Vím jen to, že pochází z družstva SCV Sauveterre, má alk. 12,5%, je to "standardní" směska odrůd Merlot 50% + Cabernet Sauvignon 43% + Cabernet franc 7%, zrálo v dubových sudech a dostalo zlatou medaili na přední francouzské přehlídce Challenge International du Vin 2007, konané každoročně v Bourg sur Gironde.

Původ ve vesnici Sauveterre de Guyenne napovídá, že se jedná o východní část oblasti Bordeaux, konkrétně Entre-Deux-Mers (mapa Bordeaux).

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství Kubík, Velké Bílovice - Frankovka, pozdní sběr 2006 barrique

19. ledna 2010 v 19:51 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Jak jsem se zmínil u jejich bílého pinotu, vína velkobílovického Vinařství Kubík jsem objevil na tamních Putováních ze sklepa do sklepa. Spolu s kamarádem jsme pro společnou sešlost a vinné posezení vybrali tuhle Frankovku pro srovnání s Fr PS 2006 z PATRIA Kobylí. Papírově se jevila jako dosti podobná - stejná odrůda, stejný přívlastek, stejný ročník, shodné zařazení do TOP77 2008-2009. Tím však veškerá podobnost končí - jsou to zcela odlišná vína.

(zvětšit) - etiketa zde


PATRIA Kobylí a.s. - Frankovka, pozdní sběr 2006

18. ledna 2010 v 20:33 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Po roce a kus jsem se vrátil k vínu z mých TOP 10 roku 2008. Očekávání tedy bylo veliké, což není možná ideální, neb několikrát to zřejmě přispělo k následnému zklamání, když se velká očekávání nenaplnila. Až tak úplně to však není případ tohoto vína.

PATRIA Kobylí jej vyrobila z obecní trati U Skalky. Hrozny sklizeny byly dne 01.11.2006 s cukernatostí 22,8 °NM. Analytika výsledku jest alk. 13,0%, zbyt.cukr 2,3 g/l, kyseliny 5,7 g/l a extrakt 27,3 g/l. Víno získalo mnohá ocenění, je třeba začleněno do Salonu vín ČR 2008, do TOP77 2008-2009 a má Zlatou z Vinařských Litoměřic 2008.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Cabernet Moravia, jakostní 2007

17. ledna 2010 v 10:53 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Vinařství Vít Sedláček, lépe řečeno vinaře Sedláčka a jeho vína, jsem prvně blíže seznal teprve vloni koncem roku na degustaci kobylských a vrbických vín u nás v Mejtě. Na téhle akci jsem přechutnal 12 vín z jeho nabídky a většinou byl osloven, hned šest z nich jsem zakoupil na domácí bližší průzkum.

Při velmi příjemném hovoření s panem vinařem jsme toho probrali dosti. I z webu vinařství je patrné, že se jedná o typické moravské malé rodinné vinařství s dědící historií. V současné době obhospodařují kolem 2 ha vlastních vinic, něco hroznů vykupují. Materiál na jakostní vína docukřují zhruba na 22 °NM, což je i případ téhle dnešní lahve. K ní jsem ostatně přišel trochu náhodou - při debatě s panem Sedláčkem jsem se zmínil, že jsem jako jediné z jeho nabízených vín neochutnal právě CM, poněvadž jsem této odrůdě nějak nepřišel na chuť a nezajímám se tudíž o ni. Načež mě začal vinař nenásilnou formou přemlouvat, ať schválně ochutnám, že neprohloupím :) Tož jsem tedy ochutnal a doopravdy neprohloupil. Ani stopa po mně se právě nelíbících "odrůdových" tónech štiplavé papriky, máku apod. Když jsem autorovi děkoval, že mě tak hezky přemluvil a říkal mu, proč mě právě CM nezajímá, sdělil mi, že tyhle "odrůdové" tóny nejsou vlastně ani tak moc "odrůdové", leč že se prostě jedná o nedozrálý materiál. Po vyšlechtění byl každý v euforii, že máme na Moravě kabernet, tak se jej jal vysazovat všude možně a až časem se zjistilo, že podobně jako CS potřebuje také dostatek slunka a tepla. Proto se lze velmi často setkat s CM s nedozrálými tóny, které jsou tak pokládány za "odrůdové" :) Mně se toto líbí, já tomu věřím :)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinné sklepy Valtice a.s. - Aurelius, výběr z bobulí 2007

14. ledna 2010 v 20:10 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Tak jsem tak dostal chuť na sladké. Vánoční cukroví je dávno dojedeno, sáhl jsem tedy po víně, i když pravda ne sladkém, jen polosladkém :) Na vyšší výběry z VS Valtice narážím celkem často, nabídku mají každý rok vskutku širokou, navíc za velmi přijatelné ceny. Zřejmě si to jakožto tuzemský kolos mohou dovolit. Mlsnou jsem tedy nyní dohonil výběrem z bobulí ročníku 2007 odrůdy Aurelius. Hrozny pochází z Dolních Dunajovic a trati Kraví hora. Alk. je 13,5%, víno dostalo Zlatou medaili na Weinparade Poysdorf 2009.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Federico Paternina S.A., Haro (ESP) - Banda Azul Crianza 2004, DOC Rioja

13. ledna 2010 v 19:30 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Lahev ze španělského bodega Federico Paternina jsem si zhruba před rokem přinesl z nějakého marketu. Cena za tuto crianzu v ročníku 2004 z oblasti Rioja (mapa španělských oblastí, mapa Rioja) byla lehce nad dvě stovky. Je to jedno ze základnějších vín vinařství, přesto s ním slaví slušné úspěchy na evropských soutěžích. Ostatně se není čemu divit, Paternina patří k předním výrobcům celé La Rioja a v posledních letech se rozrostli i do oblastí Jerez a Ribera del Duero. Mají dlouhou historii (obšírně ku shlédnutí zde) - pan Federico Paternina vinařství založil již v roce 1896, a to sloučením tří vinařství v Ollauri (Rioja Alta). Koncem 80. let minulého století, po privatizačním procesu, provedl nový vlastník Marcos Eguizábal Ramírez rozsáhlé investice a zmodernizoval celý provoz (vloni v srpnu zemřel v krásném věku 90 let).


V La Rioja hospodaří ve dvou oddělených vinařstvích, má lahev je z Haro, jež se celkovou rozlohou 87.000 metrů čtverečních řadí k vůbec největším v Evropě (38.000 je zastavěných, zbytek tvoří dvory, zahrady a vinice). Jedná se tedy o severozápadní část oblasti, která je znatelně vyšší i chladnější a kde hrozny dozrávají později než na jihovýchodě Riojy.


Mělnické vinařství KRAUS, Mělník - Zweigeltrebe, zemské 2006

12. ledna 2010 v 19:03 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Po delší době jsem vylovil ze zásob víno z Čech. Je jím zemské Zweigeltrebe v ročníku 2006 z Mělnického vinařství KRAUS. Po ne úplně nejlepší zkušenosti s jejich Pinot noir 2006 jsem byl na tohle víno dosti zvědav, leč očekávání se v konečné fázi nenaplnila.

Hrozny s cukernatostí 21 °NM vinařství zakoupilo z trati Špičák patřící do katastru obce Most, která se vyznačuje bazaltovým podložím. Analytika vína je alk. 12,5%, zbyt.cukr 2,4 g/l, kyseliny 6,0 g/l a extrakt 21,1 g/l. Lahev jsem zakoupil před necelým rokem za 299,- CZK.

(zvětšit) - etiketa zde


PATRIA Kobylí a.s. - Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2006

11. ledna 2010 v 18:24 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Vína tuzemského kolosu PATRIA Kobylí nevyhledávám, leč občas potkávám a popíjím. V hlavě mi prozatím utkvěla vína dvě - Fr PS 2006 mám zařazenou v TOP 10 roku 2008 a dvě lahve ještě v zásobě, a také RM VZH 2007 dvakrát chutnané na vinných přehlídkách, které se stalo červeným šampionem VVT 2009 a dle mínění majitele jedné firmy obchodující s vínem "první velké víno z Patrie".

Tenhle dnešní CS má na sobě polepky Stříbrného poháru z Víno & Destiláty 2008 a 4 korunky z Malé encyklopedie č. a m. vín 2008-2009. Hrozny nepochází z Kobylí, ale z vedlejší vísky Brumovice a tamní trati Světlý (JV svah s průměrnou svažitostí 25% mezi 200 a 250 m n.m.). Zde má PATRIA vysazeno mimojiných 2,5 ha CS z roku 2000.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství KORÁB, Boleradice - Ryzlink vlašský, zemské 2008 "sur lie"

10. ledna 2010 v 10:05 | Tom |  vypito
pito 01/2010

Lahev tohoto vína jsem si dovezl z mé výborné loňskočervencové návštěvy boleradického Vinařství KORÁB. Bylo to jedno z vín, která mě zasáhla nejvíce. Tehdejší zápisek zní: "Tohle víno podle mne neosloví spoustu lidí, ale mne oslovilo dosti. Metoda sur lie byla provedena tak jak se má, tzn. před lahvováním nebylo víno čiřeno ni filtrováno ni dosířeno, jak se někdy u někoho stává. A výsledek se mi moc líbí - znatelný kvasniční buket, mandlová hořkost, trocha ovoce, zcela suchá chuť s hořčinou v závěru. Občas mi na mysl vytanulo suché sherry, které mi však nechutná :)"

Hrozny jsou z tehdy 43 let starého vinohradu v trati Psinky, sklízeny byly 31.10.2008 při cukernatosti 21,1 °NM, víno následně spontánně kvasilo a zrálo v sudu (s kvasničním sedimentem bylo po sedm měsíců). Analytika: alk. 12%, zbyt.cukr 2,0 g/l, kyseliny 6,7 g/l a extrakt 23,0 g/l.


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


NEOKLAS a.s., Šardice - Neronet, výběr z hroznů 2006

7. ledna 2010 v 19:16 | Tom |  vypito
pito 01/2010

To mi to rok 2010 krásně začal! Jako první otevřené víno jsem zvolil poslední uloženou lahev Ne VZH 2006 firmy NEOKLAS Šardice a výběr to byl nadmíru povedený. Tohle víno mě nadchlo již dříve, kdy jsem jej zařadil do mých TOP 10 roku 2008. Poslední lahev jsem nechal chvíli odležet a vyplatilo se. Jasný zápis do čerstvého TOP 10 - jsem zvědav, zda v něm vydrží po celý rok :)

Lahev řady Exclusive Sigillum obsahovala mok s analytikou alk. 12,0%, zbyt.cukr 2,6 g/l, kyseliny 6,3 g/l a extrakt 29,4 g/l. Hrozny pochází ze šardické trati Dubový-Červenice.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Ing. Miloš Veselý, CSc., Rakvice - "plynový" Cabernet Sauvignon, jakostní 2005

6. ledna 2010 v 19:35 | Tom |  vypito
pito 12/2009

Tuhle butylku s hodně svéráznou, mně se značně nelíbící, etiketou přinesl na návštěvu kamarád. Ten se k ní dostal zajímavým způsobem - jakožto pracovník firmy voda-topení-plyn prý ke každému objednanému plynovému kotli značky Protherm dostává (tedy ne on, ale firma) karton tohoto vína :) Z tohoto důvodu a také z vizáže oné etikety jsem k vínu přistupoval spíše rezervovaně, tudíž mě v konečné fázi nezklamalo.

O Vinařství Vinopa jsem nikdy neslyšel ni nečetl, uvedený web nefunguje, našel jsem jen zmínku o vinařském družstvu Vinopa ve Velkých Pavlovicích a o Ing. Miloši Veselém, CSc. z Rakvic, který má v ŽR zapsánu výrobu vína. Původ vína tedy pro mne zůstává dosti tajemný.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství Kovacs s.r.o., Novosedly - Zweigeltrebe, pozdní sběr 2007

5. ledna 2010 v 20:14 | Tom |  vypito
pito 12/2009

Tuto butylku bych mohl uvést stejně jako tenhle MOPR v kabinetu ročníku 2007. Tudíž jedná se o víno Vinařství Kovacs, leč pod "přezdívkou" ROYAL WINE'S s.r.o., jíž patří i ambaláž určená pro markety. Obsah pochází z Novosedel a tamní trati Kamenný vrch, jeho analytika jest alk. 12,5%, zbyt.cukr 2,0 g/l, kyseliny 5,6 g/l a extrakt 23,8 g/l.

(zvětšit) - etiketa zde


Retrovíno

4. ledna 2010 v 20:01 | Tom |  obecné
Po listopadovém odkazu na pořad ČT Vinaři a svatomartinské tradice si chci poznamenat další program, odvysílaný před několika dny (27.12.2009). V archivu České televize je ku shlédnutí tady. Jedná se o zcela povedený díl seriálu Retro s jednoduchým názvem Víno.

Martina Vrbová začla provázet pořadem ve Viničním altánu na Gröbovce a pak již následovaly hodně zajímavé rozhovory s vinaři a jinak zainteresovanými osobami, které se prolínaly s dobovými záběry. Dost věcí mě velmi pobavilo...


TOP 10 - rok 2009

3. ledna 2010 v 9:57 | Tom |  vypito
Rok 2009 je pryč, více toho v něm již nevypiji. Zde je seznam vín, která jsem si v průběhu celého roku zapisoval do TOP 10 a která v něm zůstala až do jeho konce. Vína jsou to dosti různorodá a je docela možné, že by mě některá při opakovaném pití už tolik neuchvátila. Leč v tu danou chvíli jsem jimi byl unešen a vychutnával si je s obrovským potěšením.

Pořadí je náhodné. Pod čísly vín se skrývají odkazy na zápisky.

Tož tak:
1) Vinařství Sv.Tomáše, Malé Žernoseky - Rulandské modré, jakostní 2006
2) Bodega EL ESTECO - Michel Torino (Cafayate Valley, ARG) - Malbec "DON DAVID" 2005 reserve
3) Dobrá Vinice a.s., Praha - Cuvée Quatre 2006
4) Grant Burge Wines Pty Ltd, Tanunda (Barossa Valley, AUS) - Lily Farm Muscat 2007
5) Bodegas Caro, Godoy Cruz (Mendoza, ARG) - Caro 2002
6) Bodegas Altanza, Fuenmayor (Rioja, ESP) - Lealtanza Reserva Selección 2001
7) Domaine Frédéric Mochel, Traenheim (Alsace, FRA) - Riesling Grand Cru Altenberg de Bergbieten 2002
8) Gustave Lorentz, Bergheim (Alsace, FRA) - Riesling Grand Cru Altenberg de Bergheim 1999
9) Gustave Lorentz, Bergheim (Alsace, FRA) - Riesling Grand Cru Altenberg de Bergheim 1997 Vendanges Tardives
10) Bodegas Nieto Senetiner, Luján de Cuyo (Mendoza, ARG) - Don Nicanor Red Blend 2004