KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Březen 2010

Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Modrý Portugal, jakostní 2008 "botrytický sběr"

29. března 2010 v 22:42 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Vítek_m

Vína Víta Sedláčka a jeho samotného jsem začal poznávat koncem minulého roku. Nakonec to nabralo slušný kvapík, kdy jsem je začal poznávat více a více a nakonec teď o víkendu navštívil (spolu s Vinným pavoukem a H.) pana Sedláčka v jeho sklepě, zavítal s ním do vinohradu, náramně zajímavě popovídal a popil jeho lahodná vína, to vše navíc doplněno tradičním vrbickým koštem (foto a foto). Prostě parádní zážitek!


Hrozny ze "Skale" pro tento Modrý Portugal byly napadeny ušlechtilou plísní. Ve vinohradu má vinař MP a Fr vysazeny střídavě ob dva řádky, leč výrazně napaden byl pouze MP. Oficiálně na lahvích není tento údaj uváděn proto, že si Vít Sedláček nezavolal důvěrníka pro ověření napadení, proto botrytický sběr v oficiálním názvu vína uvádím v uvozovkách. Botrytida víno neovlivnila pouze senzoricky (viz níže), ale jistě také analyticky - zbyt.cukr 4,2 g/l, kyseliny 4,9 g/l a vysoký extrakt 27,8 g/l.


Vinařská s.r.o. Blatnička - Frankovka, jakostní 2007, barrique

23. března 2010 v 21:02 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Mám-li dobré informace, Vinařská s.r.o. Blatnička již patří pouze rodině Hruškových. Za 130,- CZK jsem koupil jejich Frankovku z kolekce Silver, která zahrnuje jakostní vína z vyzrálejších hroznů. Hrozny pochází přímo z Blatničky z trati Vinohrádky, jež je od ostatních zdejších lehce odloučena nad obcí. Navíc bylo víno s alk. 12,5% poleženo v barrique a následně oceněno čtyřmi hvězdičkami v TOP77 2008-2009.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


VÍNO - VÍN Morava s.r.o., Brno - "Chateau Strážnice" Frankovka, výběr z hroznů 2006

19. března 2010 v 20:16 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Vloni v září jsem popil od firmy VÍNO - VÍN Morava také půllitrovou butylku Zw PS 2003 z řady Chateau Strážnice, která se mi při prvním setkání velice líbila, při druhém, domácím, již tolik ne. A na tuhle Frankovku jsem byl celkem zvědav a těšil se na ní. Leč nepotěšila mě, tak ani já ji nepotěšil (a vylil).

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (AUT) - Blauer Portugieser 2006

18. března 2010 v 8:23 | Tom |  vypito
pito 03/2010

lahev_m

Toto rakouské qualitätswein z Weingut Norbert Bauer jsem měl zařazeno do TOP 10 roku 2008. Už to mě velmi navnadilo, když jsem butylku shodného obsahu vytahoval dopoledne ze sklepa, aby se přes den aklimatizovala ve špajzce, než se k ní večer dostanu. Norbert Bauer z přeshraničního Jetzelsdorfu v Retzer Landu, ještě obšírněji ve Weinviertelu, je zmiňován několika prameny jako specialista na červená vína. Z mých dosavadních zkušeností nemám proti tomuto vyjádření ani náznak námitek. Již od roku 1721 je mottem rodiny Bauerů kvalita bez kompromisů. Ať již při pěstování obilí, produkci mlýnských výrobků či v současnosti vinařství. Zde se ponejvíce projevuje záměr propojení moderních technologií, soulad s přírodou, tradiční řemeslo a kvalitní materiál. K respektu k přírodě přivedl Norberta Bauera jeho otec Karl, proto se nynější majitel spoléhá na přírodní výrobu vín s omezeným hektarovým výnosem. Heslem při zpracování jest ČISTĚ, RYCHLE a ŠETRNĚ. Bílá a "lehčí" červená vína zůstávají v nerezu, silná červená zrají v dřevěných sudech (třeba Frankovka a Svatovavřinecké, které dole čekají na mé vyjmutí ze sklepa).


(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Mochel-Lorentz, Traenheim (FRA) - Riesling 2004, Alsace AOC

16. března 2010 v 19:47 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Vinařství Mochel-Lorentz z Traenheimu nemá ani ň společného s Gustavem Lorentzem z Bergheimu, alepsoň tak mi to sdělil zástupce vinařství na loňské perfektní degustaci. Na tenhle rýňák jsem se hodně těšil, alsaskou říznost jsem pár měsíců nepopil a už mi to chybělo. Měl jsem moc příjemnou představu, jak se mi základní Riesling se stříbrným oceněním z Colmaru roku 2005 trefí do chuti a nálady, ale nakonec se to vyvrbilo tak, že uspokojen jsem nebyl vůbec. Chuť tedy přetrvává stále, dokonce ve větším měřítku. Určitě to nebude dlouho trvat a vylovím ze zásob něco jinčího.

(zvětšit) - etiketa zde


S.C.E.A. du Château Lavison - Martet Père et Fils, Loubens (FRA) - Château Lavison 2006, Bordeaux AOC

15. března 2010 v 20:37 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Tuhle lahev jsem zakoupil za akční cenu jednoho pardubického vinného baru za 158,- CZK. Výrobce sídlí ve vesničce Loubens ve východní části Bordeaux (mapa). Za tuhle cenu neodmítám zkusmo popít ani základní Bordeaux AOC. Počátkem tohoto roku jsem si zapsal víno z nedalekého Sauveterre de Guyenne, s přízviskem Supérieur navíc. To bylo spíše přímé, dobře pitné, které mi udělalo radost. Jak jsem nakonec zjistil, Château Lavison mě o hodně víc jak nadchlo, tak také zklamalo...

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Zemědělská a.s. Čejkovice - André, pozdní sběr 2005

12. března 2010 v 21:05 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Čejkovickou "zemědělku" (web) jsem si lehce popsal u tří tramínů. Jak jsem tam uvedl, mám s jejich víny nedobré, až odporné zážitky, ale i ty příjemné. Proto jsem k téhle lahvi André, prodávané za 188,- CZK, přistupoval s jemnou nedůvěrou a lehkými obavami před otevřením. Avšak nakonec to opět (jako u Hrabalova Neronetu) dopadlo dobře...

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


HRABAL s.r.o., Velké Bílovice - Neronet, jakostní 2007

10. března 2010 v 21:19 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Tuhle butylku jsem měl ve sklepě uloženou již od doby chvilku po jejím narození, tedy téměř dva roky (nákup za 180,- CZK). Víno v ní mě nadchlo přímo "ve sklepě" pana Hrabala na velkobílovickém Putování ze sklepa do sklepa 2008. Dosti jsem se těšil na loňský ročník putování i Hrabalova Neronetu, leč nebyl jsem až tak uspokojen. No a když mi nedávno TK sdělil, že otevřel právě toto víno a bylo řádně rozjeté, lehce jsem znejistěl a s pesimistickými obavami se naň jal co nejdříve podívat. Jak je vidět z mého zápisku, obavy se naštěstí nenaplnily, naopak já se naplnil vínem a nádherným zážitkem :)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Martin Pomfy - MAVÍN, Vinosady (SVK) - Müller Thurgau, neskorý sber 2008

3. března 2010 v 21:38 | Tom |  vypito
pito 03/2010

Ve druhé polovině loňského roku jsem při sporadické návštěvě Tesca zaregistroval ve vinné nabídce tohoto řetězce slovenská vína označená výrobcem MAVÍN. Téměř si jich nejde nevšimnout, lahve jsou celé oblepené zlatavými nálepkami z různých soutěží a hází odlesky na hezkých několik metrů :) Z širší nabídky jsem si vybral dvě, MT a Fr. Nyní jsem dostal chuť na první z nich, Müller Thurgau s hrozny s původem ve Dvorech nad Žitavou. Vylepená ocenění hovoří takto: Národný Salón Vín SR 2009, Sieň slávy malokarpatských vín 2009, Zlatá medaila Viničné 2009, Biel Vinalia 2009 - Zlato.

(zvětšit) - přední etiketa zde, boční zde


Putování po Dobšických sklípcích - 27.02.2010

2. března 2010 v 22:16 | Tom |  akce
Tož jsem prvně v životě zavítal do Dobšic a zúčastnil se tamního putování. Znojemsko se mi daří probádávat zatím nejméně, proto jsem zcela rád přijal nabídku Vinného pavouka, abychom tuto akci absolvovali společně. Příliš jsem se předem nepídil po informacích z předchozích ročníků (ten loňský je pavoukem vyhodnocen zde) či zapojených vinařích a pojal to vyloženě jako oddychový pohodový výlet za strávením líbivých dvou dnů s moravskými víny. Tudíž ani mé zápisky nebyly z nejčastějších, o to více zůstalo vzpomínek na celý víkend v hlavě.

Za 320,- CZK jsem po vystání fronty dostal skleničku, mapu Dobšic se seznamem vinařů a jimi nabízených vín a něco dalších papírů a propriet, které však ihned skončily hluboko v batohu. Začali jsme u posledního čísla, pana Vondry, který nás příjemně překvapil mladými vlašákem, bílým pinotem a Blauburgerem. Poznamenávám si jej z toho důvodu, že jsme nakonec náhodou končili den opět v jeho přítomnosti...