KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Květen 2010

(Nb x RR) + (Nb x RR) = dva Aureliové

26. května 2010 v 21:48 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Pro vzájemné porovnání dvou lahví naplněných odrůdou Aurelius jsem si vybral vína stejného ročníku, leč to je tak vše, co měla tato vína společného.

Kubík_lahev_m

Vinařství Kubík, Velké Bílovice - Aurelius, výběr z hroznů 2007

Tohle víno Michaela Kubíka jsem pro sebe objevil před dvěma a kus lety na velkobílovickém Putování ze sklepa do sklepa (zápisek z loňského 4. ročníku mám zde). Tehdá jsem si odvezl několik lahví, které jsem rád popíjel doma. Poslední lahev jsem zkusil nechat odležet a nyní se k ní dostal.

Barva žlutozelenkavá, takto kolorovaná tekutina na skle silně ulpívá. K výrazné lipové vůni, kterou si pamatuji z před dvou let, se obrovsky intenzivně přidal med (až tak, jako při vnoření nosu do sklenice s ním). Avšak nepůsobí to nijak ublemtaně, nechybí ani zajímavá kořenitost a trocha zralých jablek. V puse se tyto vjemy opakují, i když v decentnější a svěžejší podobě s nechybící kyselinkou a jemnou hořčinou v závěru, což balancuje vyšší cukr. Dosti zajímavý komplex, odložení téhle lahve se mi příjemně zdařilo.

(zvětšit) - etiketa zdeStapleton-Springer s.r.o., Bořetice - Pinot noir, pozdní sběr 2006

25. května 2010 v 19:37 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Tuhle lahev jsme polkli druhý večer v rámci sylvánského víkendu. Víno v ní obsažené je pro mne doposud záhadou. Vloni v srpnu jsem totiž popil z bořetického vinařství Stapleton & Springer Pinot noir 2006 z řady Anette, který mne velice nezaujal. Nu a tohle víno je stejného ročníku, má stejný přívlastek, má uváděný stejně vysoký alkohol 14,5%, avšak tím veškerá podobnost končí. Tak nevím, zda se jedná o zcela jinou šarži (dle etiket ano) zcela jinak vyráběnou, nebo kde a jak mohla tato proměna nastat... Každopádně na této lahvi jsem si pochutnal.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Zeleně sylvánský víkend s červenou netradičností 21. - 23.05.2010

24. května 2010 v 22:10 | Tom |  akce
Dočkal jsem se! Po delší době jsme se v osvědčené sestavě Evas s P., Vinný pavouk s H., TK a já sešli, opět v Mejtě, nad jednou odrůdou při slepé degustaci (tradičně intimně zabalené lahve do denního tisku). Po Ryzlinku vlašském a Neuburském jsme tentokráte zvolili Sylvánské zelené, jednu z nejtradičnějších, bohužel již ne nejrozšířenějších, odrůd na tuzemských vinicích. Mám-li možnost na koštu či u vinaře ochutnat sylván, využiji toho téměř vždy, mám ho prostě rád. Nakonec se nám podařilo dát do kupy vydatné množství vzorků. Byl to mix vín od malovinařů až po ty největší výrobce u nás. Z nich jsem měl již nějaké vzorky ochutnané v minulosti a ty, které dosti zaujaly, se podařilo sehnat znovu. Pamatuji, že mě zhruba před dvěma lety na ochutnávce velice příjemně překvapil sylván z PATRIA Kobylí, od kterého jsem toho tehdy příliš neočekával (a úspěch slavil i nyní). Stejně tak mám dosti dobré zkušenosti se sylvány z VS Valtice, proto tedy vznikl takovýhle mix vzorků od malinkých výrobců po kolosy. Nu a slepé porovnání to bylo vskutku zajímavé!


Vinařství KORÁB, Boleradice - Zweigeltrebe, pozdní sběr 2007

18. května 2010 v 21:33 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Téměř na den přesně jsem po roce znovu otevřel lahev Zw PS 2007 z mého oblíbeného boleradického Vinařství KORÁB. Původ má v Boleradicích a trati Víckov, s vinohradem při sklizni 42 let starým. Hrozny dne 19.10.2007 dozrály na 21,8 °NM, víno po zrání v sudu nebylo filtrováno. Před rokem bylo víno velmi ovocné, svěží, lehčího charakteru. Byl jsem proto zvědav, co ten rok s mokem udělal...

Analytika: alk. 11,5%, zbyt.cukr 2,2 g/l, kyseliny 5,9 g/l, extrakt 22,6 g/l.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Richard Tichý, Hrušky - Rulandské modré, výběr z hroznů 2006 barrique

17. května 2010 v 21:40 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Jal jsem se uskutečnit údaj v mém Vinném kalendáři, a to veskrze příjemný - dne 14.05. jsem popitím modré burgundy oslavil předmnohaleté narození Karla IV. z Prahy, jenž je s touto odrůdou z našeho českého pohledu významně spjat. A pro tuhle příležitost jsem vytáhl ze sklepa lahev Richarda Tichého z Hrušek, jejíž náplň vznikla z panenské sklizně hroznů v hrušecké trati Hastrmany.
Jeho vína mám ve velké oblibě, zvláště pak v bílých podobách rýňáků a veltlínů, avšak i s jedním červeným mám parádní zkušenost - Zw VZH 2005 barrique mne před rokem a půl zcela nadchlo! Proto jsem byl dosti zvědav na nového červeného zástupce v nabídce tohoto vinaře.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Bodegas Viña Vilano, Pedrosa de Duero (ESP) - Viña Vilano Reserva 2003, D.O. Ribera del Duero

12. května 2010 v 21:51 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Po španělském víně jsem hmátl ze dvou důvodů: delší dobu jsem jej nepil, a poněvadž jsem někde ztratil dobrou náladu, jal jsem se ji hledat s mými oblíbenými hispánci.

Od Bodegas Viña Vilano (na jejich webu mě zaujala celkem detailní popisnost výroby vín) jsem si vloni v březnu zapsal zajímavé netradiční Verdejo 2006 z D.O. Rueda. Zde jsem si také lehce popsal tohoto výrobce s moderním vzezřením. Nyní se dostávám k uložené lahvi Reservy 2003, která pochází z oblasti "kousek vedle", a to D.O. Ribera del Duero (mapa španělských oblastí). Na oficiálním webu oblasti, jež byla ustanovena v roce 1982, se lze dočíst dosti zajímavých informací.

Vinice se v Pedrosa de Duero nachází kolem 800. výškového metru, víno z ní vyrobené (100% Tempranillo, zde tedy povětšinou zvané Tinto Fino) zrálo do reservy 20 měsíců v sudech z amerického dubu a následně dalších 18 v lahvi, než šlo do prodeje.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Tři růžová vína ke grilu

10. května 2010 v 23:12 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Ku příležitosti pěkného počasí, velké chuti a hlavně návštěvy přátel ze severomoravského Vítkova jsem k větší grilovačce vytáhl ze zásob tři růžová vína. Nejsem jejich větším vyznavačem a popíjím je spíše sporadicky. Tak nějak od nich očekávám zejména osvěžující lehké jednodušší pití, a to i po delší dobu konzumace. U sestavy těchto tří vín jsem byl zvědav na vzájemné porovnání stylů, které se nakonec ukázaly docela odlišnými.

lahve_m