KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Červen 2010

Otevřené sklepy v Novém a večerněnoční dohra ve Starém Poddvorově

22. června 2010 v 14:51 | Tom |  akce
NP_urad_m

V sobotu 19.06.2010 jsem ráno vyrazil směr jihovýchod k Poddvorovům. V 10h jsem již byl ubytován ve Starém a volnou chůzí mířil do Nového vstříc Otevřeným sklepům, vinařům, vínům a zážitkům. Ty dva kilometry mi utekly velice zrychleně, poněvadž jsem cestou využil Pavoučí odvoz, a s ním a H. jsme již zanedlouho v obecním úřade platili 400,- CZK za náramek, skleničku a mapku obce s vyznačenými vinaři. Hned na začátek uvedu jejich přehled, poněvadž o všech si zřejmě nic bližšího nezapíšu: Václav Mrkva, Pavel Veselský, Jaromír Hnidák, Vinařství Krásná hora, Milan Vašíček, Tomáš Bařina, Vladimír Kašík, Milan Sůkal a devátým byl Antonín Blažek.Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (AUT) - Blaufränkisch 2005

15. června 2010 v 22:02 | Tom |  vypito
pito 06/2010

Po vedrech s ryzlinky jsem si se znatelným teplotním ochlazením vyňal ze sklepa "teplejšího" společníka. S víny z Weingut Norbert Bauer (koukám právě, že znatelně inovovali web), nacházajícím se v rakouském Jetzelsdorfu, mám velice dobré zkušenosti. Vinařství jsem si nastínil u článku s parádním portugalem. Nu a tahle Frankovka s místním označením Ried Gerichtsberg by měla být o třídu výše. Patří do řady Weingenuss ohne Kompromisse, zrála v dřevěném sudu a je pod korkem ("lehčí" červená bývají z nerezu a pod vino-lokem). Nu těšil jsem se velice...

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Weingut Philipps-Eckstein, Graach-Schäferei (GER) - Graacher Domprobst Riesling Kabinett 2008

14. června 2010 v 20:37 | Tom |  vypito
pito 06/2010

Tenhle kabinet jsem popil po tropickém dni spolu s kabinetem z Chrámců. Moc jsem se na víno těšil, rýňáky z Mosely mám velice rád. Jeho výrobce, Weingut Philipps-Eckstein, sídlí v malé obci Graachu, která je na pravém břehu řeky v typickém moselském meandrovitém "kaňonu". Víno by se s trochou jazykohraní dalo nazvat jako kapitulní probošt (vinice Domprobst) z ovčína (část obce Schäferei). Když koukám na mapy a web vinařství, závidím majitelům Michaele a Patricku Philippsovým výhled z jejich vinařství a hostince, poněvadž se nachází vysoko nad řekou, s parádním výhledem dolů, což potvrzuje i trefně nazvaná ulice Panoramastrasse. Během posezení s takovým rozhledem musí jejich vína chutnat desetkrát více, než následně třeba doma. A to mi přitom doma chutnalo velice!


lahev_m
(zvětšit) - etiketa zde


České vinařství Chrámce s.r.o. - Ryzlink rýnský, kabinet 2008

13. června 2010 v 20:42 | Tom |  vypito
pito 06/2010

České vinařství Chrámce s.r.o. a jejich RŠ PS 2007 jsem si popsal v tomto článku. Poněvadž jsem věřil páteční předpovědi, že budou tropy i na 50. rovnoběžce, ráno jsem usadil do lednice dva rýňáky. Společné měly toto - oba kabinety, oba ročníku 2008, oba nízkovoltové - a věřil, že až ulepeně zpocen vystoupím před domem z auta, tyhle dvě butylky mě náramně osvěží. A tak se i stalo...

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


A. Zirnhelt (FRA) - Riesling 2008, AOC Alsace

10. června 2010 v 20:56 | Tom |  vypito
pito 06/2010

Přestože je Ryzlink rýnský odrůdou mou nejmilovanější, s nastalými vedry se má touha po těchto vínech ještě násobí. S vidinou, že až se večer vrátím domů, bude mě tam čekat vychlazený rýňák, jsem lahev alsaského makrového ryzlinku s označením A. Zirnhelt (o producentovi jsem se toho příliš nedozvěděl - A.M. v Marlenheimu) vložil do chladnice již ráno. A po celý den se těšil domů na orosenou butylku. A samozřejmě také na rodinu :)

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství František Zapletal, Velké Bílovice - TČ PS 2008 a Fr PS 2009

8. června 2010 v 21:47 | Tom |  vypito
pito 06/2010

Dostal jsem někdy začátkem jara na okošt dvě lahve velkobílovického Františka Zapletala. A koncem jara jsem se k nim dostal. Vína mě nepotěšila, ani já je nepotěšil...

TČ_lahev_m

TČ PS 2008 - Velké Bílovice / Zadní hora (U cihelny)

Světlejší zlatá barva. V nose cítím zpočátku příjemnou tramínovou kořenitost s lehkou medovostí, při větším prodýchnutí a pokoulení vína se vůně stává šťavnatější, pro mne přitažlivější, s ovocnou stopou, i zrale tropickou. Z prvního loku víno jeví se harmonicky, i když tak nějak utahaně. A tenhle dojem se více prohlubuje při delším pití, kdy na sebe většinu pozornosti strhává výraznější hořčina. Postrádám jiskru, která by mě lákala a oslovovala. Takhle si k vínu rád čuchnu, avšak nemám vůbec žádnou chuť jej pít.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zdeDva Michlovského mošty a čtyři Znovínské veltlíny

4. června 2010 v 21:57 | Tom |  vypito
pito 06/2010

Při mé návštěvě znojemska koncem února jsem v Louckém klášteře zakoupil vína Znovínu Znojmo. Z nich jsem se nyní rozhodl vyjmout čtyři různé lahve odrůdy dá se říci základní (pro znojemskou podoblast), což je Veltlínské zelené. Propíjel jsem se jimi první den se spolupijcem TK a nadále sám. Ten první večer jsme si ale nejprve dopřáli trochu méně obvyklého pití - byly to 100% hroznové mošty z dílny Vinselektu Michlovský. Ten je pěstuje v BIO režimu, výsledky nejsou nijak konzervovány ni sířeny. Nakonec se oba vyjevily jako fajn sladké pití.

mošty_lahve_m


Vinařství Kubík, Velké Bílovice - Neronet, jakostní 2007 barrique

1. června 2010 v 0:11 | Tom |  vypito
pito 05/2010

Nedlouho po pěkném Au VZH 2007 velkobílovického Michaela Kubíka jsem si popil další víno z jeho dílny. Třicátého května, ku oslavě 86. narozenin profesora Viléma Krause, tak jak jsem předeslal v mém Vinném kalendáři, jsem si zavdal z lahve naplněné vínem z odrůdy Neronet, konkrétně jakostní 2007 barrique, které je on tvůrcem. Těšil jsem se na butylku dosti, neboť naposledy jsem toto víno chutnal více než před rokem na 4. Putování ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích. Tehdá mě oslovilo hodně (zapsal jsem si cosi o "skutečně špičkovém moravském vínu"), proto jsem předpokládal, že oslava by to mohla býti důstojná. A taky že byla!

lahev_m
(zvětšit) - etiketa zde