KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Červenec 2010

Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (AUT) - Grüner Veltliner 2007

28. července 2010 v 19:10 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Od Norberta Bauera, jetzelsdorfského specialisty na červená vína, jsem doposud popil jeden zajímavý a dva parádní kousky (popis vinařství u portugalu). Proto jsem byl velice zvědav i na bílého zástupce z jeho nabídky, kterým je Grüner Veltliner 2007 s místním označením Ried Haidberg. A byl jsem zvědav o to více, když jsem seznal, že má vinař toto víno zařazeno do jeho top řady Der Stolz des Winzers (vinařova pýcha). V ní obsažená vína procházejí výhradně ručním sběrem hroznů, které jsou nechávány déle ve vinohradu pro větší vyzrálost, a školení probíhá s menším či větším ovlivněním sudy barrique.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařská s.r.o. Blatnička - Alibernet, jakostní 2005

27. července 2010 v 23:29 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Tato lahev lehce mate etiketou, která se tváří jako od výrobce VÍNO HRUŠKA. Leč není tomu tak, poněvadž tato firma vznikla v roce 2007 a až v roce minulém rodina Hruškova "ovládla" i Vinařskou s.r.o. v Blatničce. Etiketa je zajímavá ještě další věcí, a to velikou podobou s chilskou Anakenou, jak jsem psal zde. Nicméně to nic nemění na tom, že mi stejně není jasné, zda je pod mým Alibernetem podepsán jako autor starý či mladý pan Hruška :)

Hrozny pochází z Čejkovic a tamní trati Helezný díl. Alk. je 13%, zbyt.cukr 2,4 g/l a kyseliny 5,5 g/l.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Cuvée Venalis 2008

24. července 2010 v 14:24 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Má ruka při ranním výběru vína na večer sáhla po dalším z vín vrbického Vítka Sedláčka (první seznání na degustaci zde, další popitá vína dole). Přestože se mi obrovsky líbí jeho vína červená, našel jsem si i moc příjemného společníka bílého. Je jím Cuvée Venalis (venalis by se dalo z latiny přeložit třeba jako prodejný), jenž je tvořené třemi odrůdami v přívlastku pozdního sběru - Aurelius (35%) + Chardonnay (35%) + Rulandské šedé (30%). Suchá analytika je: alk. 13%, zbyt.cukr 8,5 g/l, kyseliny 7,4 g/l a extrakt 23,5 g/l.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Wente Vineyards, Livermore (USA) - Riverbank Riesling 2006

21. července 2010 v 22:46 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Tuhle butylku jsem vyhmátl v 02/2010 v Makru za 262,- CZK, a to hned z několika důvodů - americký rýňák jsem doposud nepopil; mám zafixováno, že Livermore Valley AVA je z prvních oblastí celé Kalifornie, kde se počalo vinařit; a navíc název Wente je v této oblasti slušný pojem. Tož když mi toto problesklo hlavou, lahev byla o několik milisekund později ve vozíku.

Livermore Valley (na Wikipedii zde) je téměř 40 ha oblast zhruba 50 km na východ od San Francisca. Má na americké vinné poměry dlouhou historii - v roce 1760 zde révu prvně vysadili španělští misionáři, později zde hledali vhodné polohy pionýři (bez rudých šátků), mezi nimiž byl Robert Livermore, jenž zde jako první vysadil komerční vinohrad v roce 1840. V roce 1889 se místní vína postarala o budoucí věhlas celé Kalifornie, poněvadž jedno z nich jako první USAvíno získalo zlatou medaili na pařížské výstavě. Dnešní rozloha vinic je 2.000 ha, na nichž působí na 40 vinařství. Další zajímavostí je místní specifický klon odrůdy Chardonnay (80% vysazené révy této odrůdy). O něho se zasloužil člen rodiny Wente, když v roce 1912 dovezl sazenice z Université Montpellier. Ty se následně dobře ujaly a v celé oblasti bývá tento klon označován jednoduše "Wente". A to se již dostávám k výrobci mého vína...


Richard Tichý, Hrušky - Veltlínské zelené, pozdní sběr 2007 "staré keře"

20. července 2010 v 8:22 | Tom |  vypito
pito 07/2010

lahev_m
Některá vína Richarda Tichého z Hrušek tu již mám zapsaná, viz přehled dole, a třeba jeho RR PS 2005 skončil v mých TOP 10 roku 2008. Leč koukám, že o vinaři jsem si toho ještě moc nepoznamenal. Tož:
Tradice vinařství v rodině ing. Richarda Tichého sahá do 18. století. V roce 1793 kupuje jeho předek Michal Tichý od Lichtenštejnů tzv. činžovní vinici. Dědeček Martin jako první vystudovaný vinař v rodině obnovoval vinařství v Hruškách po kalamitě révokazu. Otec Martin vystudoval střední vinařskou školu ve Valticích a profesionálně se věnoval školkařství a pěstování sazenic révy vinné. Dalším vystudovaným vinařem v rodině je sestra Markéta, mimo jiné vicemiss na soutěži Královna vín ČR. Richard Tichý se vinařství věnuje jako koníčku od roku 2001, kdy také začal vína lahvovat. Naplno se do komerčního vinařství pustil v roce 2004 - tehdy skončil se svým původním zaměstnáním v tabákové továrně v Hodoníně. Spolu s otcem vlastní Richard Tichý 4,5 ha vinohradů v tratích Hastrmany a Podsedky. Richard Tichý skončil na 3. místě v soutěži Vinař roku 2009.

Nyní, již po několikáté, jsem popil VZ PS 2007 z hrušecké trati Podsedky, kde má vinař starý vinohrad (výsadba v roce 1962). Tohle víno mě při každé lahvi bavilo, sedlo mi k jakémukoliv rozpoložení. Líbí se mi prostě dosti :)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


ZNOVÍN ZNOJMO a.s. - Bouvierův hrozen, zemské 2008

19. července 2010 v 13:35 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Stará odrůda Bouvierův hrozen není u nás téměř vůbec rozšířená. Něco si lze o ní počíst na O víně, při popisu Znovínského vína této odrůdy v ročníku 2000. Některá udávaná data o původu zřejmě nebudou zcela košer (po Rakousku rozšiřoval jakýsi pan Bouvier), přikláním se k informacím a popisu přímo na webu Znovínu (ve Slovinsku objevil jakýsi pan Bouvier). Každopádně se jedná o ranou odrůdu s širokým využitím. Ještě než se dostanu k záznamu mých dojmů - letos v únoru chutnal toto víno na Procházce časem Vinný pavouk zde.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Dva Řekové

8. července 2010 v 12:20 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Rozhodl jsem se jednou ranou skolit dvě mouchy. Jak jsem si zapsal v mém Vinném kalendáři:

05.07. - dvě řecká vína (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje)
06.07. - víno odněkud ze žhavého slunečného jihu (Den upálení Mistra Jana Husa)

Popil jsem tedy dvě řecká vína ze žhavého slunečného jihu :)

Obě vína mi byla dovezena z cest mých přátel - první v 10/2009 (díky!) a druhé v 06/2010 (díky!). Poněvadž se s bílými řeckými víny zcela nepotkávám, příliš jsem nevěděl, co od vín z původních řeckých odrůd mohu očekávat. Jen jsem měl obavu, aby to nebyla nezajímavá těžká monstra bez kyselinky. Nakonec se to potvrdilo jen z poloviny a na jednom víně jsem si hezky pohutnal...


Weingut Polz, Rührsdorf (AUT) - Riesling Federspiel 2009

6. července 2010 v 10:20 | Tom |  vypito
pito 07/2010

Tuto butylku z Weingut Polz mi daroval Vinný pavouk (doraziv v květnu na Sylvánský víkend), jenž si ji dovezl z letošní návštěvy Wachau (mapa). Jeho loňské cyklotoulky tímto regionem jsou dobře čtivé zde, jeho dojmy z Riesling Federspiel 2007 stejného výrobce zde. Letošní wachaunávštěvu do Podunají absolvoval s Jižním svahem, jehož zkazka i s parádními fotkami a vysvětlivkami pojmů jako Federspiel (něco k tomuto je i na zadní etiketě) apod. jest zde. Další zajímavé info na Vinea Wachau Nobilis Districtus.

Cenově se nejspíše lahev u výrobce pohybovala někde kolem 6,- EUR. Tento mladý Federspiel (tedy taková "střední třída") má alk. 12%. Ještě poznámka k pojmu Federspiel - je to pojem znamenající v překladu vábnička na sokoly :) Odkazuje na minulost, kdy sokolnictví bylo ve Wachau dosti rozšířeno.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství Petr Tomčala, Kobylí - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2008

2. července 2010 v 13:35 | Tom |  vypito
pito 06/2010

lahev_m

Vína Petra Tomčaly si vždy rád dám, jen s předem vědomým vědomím, že mi buď sednou, nebo nesednou :) Tomčalův sklepní štych, který jsem měl tu čest poznat spolu s panem vinařem (třeba na podobných akcích) mi v některých vínech buď sedne, nebo vůbec nesedne. Párkrát jsem měl možnost potkat se s jeho velice sympatickou dcerou, která také účinkovala v zajímavém pořadu ČT.

Tuto lahev rýňáku jsem téměř na den přesně před rokem dostal k narozeninám od mé manželky, až nyní na tuto butylku hmátla má ruka. Jedná se o slovácký rýňák z Polešovic a trati Újezdy, alk. jest 12%.

(zvětšit) - etiketa zde


SPIELBERG CZ s.r.o., Archlebov - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2008

1. července 2010 v 8:37 | Tom |  vypito
pito 06/2010

lahev_m
Při zvyšujících se venkovních (i vnitřních) teplotách neomylně sahám po lahvích rýňáků. Nyní se mi při sklepním výhmatu dostala pod ruku butylka z vinařství SPIELBERG CZ. Jejich vín jsem mnoho nepopil a tak jsou pro mne spíše neznámou. Na jedné fajn degustaci před rokem a půl jsem poznal jejich moc příjemný RR PS 2007 z řady Austerlitz (tato lahev ještě čeká na vytažení z chlaďáku). Nynější víno pochází z Žarošic a tamní trati Maliny (konkrétně z vinice Pleštice).

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Líbí se mi informace o vinicích na webu vinařství - je vidět, že pojem terroir jim "není cizí". Zde píší, že Pleštice je "vinice, která je umístěna na svahovitém pozemku s jižní až jihozápadní expozicí. Vinice jsou na severní straně ohraničené lesnatým porostem Ždánického lesa, což velmi pozitivně působí na mikroklimatické podmínky na této vinici a pozitivně ovlivňuje vyzrálost hroznů. Středomořská flóra v těchto vinicích poukazuje na vynikající tepelné parametry této lokality. Geologické podloží je tvořeno karbonáty. Půda je lehká, hlinito-písčitá, záhřevná. Na této lokalitě je doloženo pěstování révy vinné hluboce do minulosti. Již v období středověku zde byly prokazatelně vinice. Toto všechno dělá z této lokality vynikající "terroir" pro pěstování kvalitativních odrůd révy vinné mezi které patří rovněž Ryzlink rýnský."