KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Říjen 2010

Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (AUT) - Sankt Laurent 2004

28. října 2010 v 21:18 | Tom |  vypito
pito 10/2010

Těšil jsem se na tohle víno. Jak by také ne, když dva měsíce před koncem roku se stále drží dvě vína z Weingut Norbert Bauer v mém ročním TOP 10. Šesté víno v pořadí, ke kterému jsem se dostal, je Sankt Laurent s místním označením Ried Schatzberg. Tento vavřinec je stejně jako Frankovka z vyšší řady Weingenuss ohne Kompromisse, čili zrál v barrique a v lahvi byl uzavřen pod poctivým korkem.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


ZNOVÍN ZNOJMO a.s. - 3x VOC Znojmo 2009

26. října 2010 v 21:38 | Tom |  vypito
pito 10/2010

Ze zajímavosti jsem si sestavil trio vín pro zjištění, jak si největší člen VOC Znojmo představuje všechny tři odrůdy v ročníku 2009 a jak budou působit na mne. Z prozatím přepitých vín (tak do deseti kousků) našeho prvního VOC jsem nenatrefil na víno, které by mě zaujalo nějak výrazněji, a nestalo se tak ani tentokrát.

lahve_m


Château Beauchêne, Piolenc (FRA) - Premier Terroir 2007, AOC Côtes du Rhône

25. října 2010 v 21:24 | Tom |  vypito
pito 10/2010

K tomuhle vínu jsem se dostal díky Vinnému pavoukovi. Ten nejprve popil a následně si zapsal ročník 2003, načež následovala naše domluva o sdružené objednávce vín od dovozce Kupmeto CZ, kde byl letos v únoru ročník 2007 v kartonové akci s dílčí cenou lahve 250,- CZK. Zakoupil jsem tak tři butylky a rozhodl se, že na první se podívám v mladém stadiu (což nastalo nyní), na druhou v nějakém odhadovaném optimu (dle výrobce 5-7 let) a třetí nechám pro zajímavost dlouze poležet. Dva roky starou zkušenost Jižního svaha s ročníkem 2001 a dalšími víny z degustace lze počíst zde.

chateau_m
Château Beauchêne sídlí několik málo kilometrů severně nad Orange v obci Piolenc. Vlastníky tohoto rodinného vinařství jsou Michel a Dominique Bernard. Rodina Bernardů jakožto nájemců statku koncem 18. století využila Francouzské revoluce a spojených sociálních změn a zakoupila v roce 1794 jejich první vinici (kterou s chloubou mají dodnes). Ch. Beauchêne z 18. století, ve kterém probíhá kompletní zpracování hroznů i veškerá následná práce s vínem, až po zrání a lahvování, zakoupili v roce 1986. Jsou zde dva oddělené "sklepy" - v jednom jest 33 nerezových tanků s celkovou kapacitou 5.000 hl, ve druhém pak různé druhy a velikosti dřevěných sudů.

(zvětšit) - château obklopen vinicemi

V současné době mají na 80 ha v apelacích Côtes du Rhône, Côtes du Rhône Villages a Châteauneuf-du-Pape (7 ha). Nejstarší vinohrady mají mezi Orange a Ch.-du-Pape, z nichž část byla vysazena v roce 1905 (Grenache) a hrozny jsou použity i v Premier Terroir. Název je marketingově zdůvodněn tak, že "vinice je oddělena od poloh Ch.-du-Pape pouhou pětimetrovou polní cestou a vyjádření vína se proto velmi blíží této legendě jižní Francie". Nu, proč ne :)


Milan Sůkal, Nový Poddvorov - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2009

20. října 2010 v 19:28 | Tom |  vypito
pito 10/2010

Rýňáky Milana Sůkala mají myslím nejednoho fanouška. Jeho (ještě chvíli) nejmladší kousek jsem popil jako chvíli nalahvovaný v červnu na Otevřených sklepech v Novém Poddvorově, s vyhodnocením a lehkým popisem vinařství zde. Ani zbytkový ročník 2009 nezměnil nic na suchém zatřídění tohoto pozdního sběru, s přitom nenáročným alk. 12,5%. Lahev jsem zakoupil od Milana Sůkala za 130,- CZK.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Doderná Běloburgundského víkendu

19. října 2010 v 16:20 | Tom |  akce
pito 10/2010

Běloburgundský víkend byl při druhém, sobotním, večeru ještě doplněn o přechutnání vín spjatých s bílou burgundou, leč doplněných o odrůdu / odrůdy další. A sešly se vzorky dosti zajímavé!

Většina zúčastněných absolvovala degustaci naslepo s následným odtajněním, já jsem zvolil způsob odlišný, kdy jsem se (a játra) nejprve nastartoval znovupřechutnáním žádoucích pinotů z pátku a až poté jsem se vydal na průzkum již odhalených vín. Ale i tak si pamatuji, že tipy tipujících nebyly 100% a výsledky tak byly správně překvapivé. Vína seřazuji sestupně tak, jak mne v tu chvíli zaujala...


Běloburgundský víkend 15. - 17.10.2010

18. října 2010 v 15:48 | Tom |  akce
zatisi_m
V již tradiční podzimní termín proběhla další akce z našeho skupinového postupného (pr)opíjení se jednotlivými odrůdami - po RVíkendu, Neuburském víkendu a Zeleněsylvánském víkendu s červenou netradičností nyní uzrál Běloburgundský víkend.

(zvětšit) - sobotní zátiší z pavoučí fotodílny

Drželi jsme se osvědčeného modelu páteční slepé degustace s následným roztrháním tiskovin, očekávaným odhalením a usmíváním nad našimi mylnými tipy, následované volným znovupřepíjením vzorků a srážením kyselinek něčím červeným. To vše doplněno skvělými gastropochoutkami z uměleckých dílen některých účastníků, zcela příjemnou pohodovou atmosférou a konečným pozdněnočním (či raněranním) odchodem do různých lůžek. Vlastně jediné dvě změny byly pozice celé akce, kdy Mejto vystřídal okraj Prahy, a tím pádem i lehce pozměněné složení pijců, avšak samozřejmě bez změny zdravého jádra v podobě vzorně hostících Evase s P., Vinného pavouka s H. a mne. Pro část sobotního večera s dalšími zajímavými víny nás ještě posílil v pátek nemohoucí Jižní svah, kterému jsme blahosklonně nechali hltky bílých pinotů ze včera, aby též okusil to co my a mohli jsme tak závažně diskutovat :)


Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Rulandské modré, pozdní sběr 2008

8. října 2010 v 22:00 | Tom |  vypito
pito 08 a 10/2010

Od Vítka Sedláčka jsem popil znovu po dvou měsících tento pinot, který jsem prvně poznal na mejtské degustaci v 11/2009. Lahev se stříbrnou nálepkou z Vinařských Litoměřic 2009 má obsah, jehož analytika jest alk. 12,5%, zbyt.cukr 2,7 g/l, kyseliny 4,6 g/l a extrakt 21,8 g/l.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Alois Koňařík, Velké Bílovice - 5x zemské malovinařské

5. října 2010 v 11:06 | Tom |  vypito
pito 10/2010

Alois Koňařík, jehož jsem seznal zhruba před měsícem, je vinař důchodce z Velkých Bílovic. Vyzískal jsem od něho pět vín, lahev za 60,- CZK. Kolem vinaření se jako mnozí jemu podobní motal celý život v hobby podobě, po vstupu (nepoužívám záměrně slovo odchod) do důchodu si plánoval pokračovat v pečování o několik vlastních arů vinohradů (cestou ke kapličce kousek za křižovatkou u infozastávky směrem na sever) s manželkou, avšak potomci mu k narozeninám nadělily nezanedbatelné množství arů dalších (vpravo cestou z obce ku sklepní části) - namísto odpočinkové vinné činnosti je tak z toho zápřah výraznější :) Co jsem vyzvěděl - manželka může pomáhat ve vinohradu, ve sklepě však její zapojení žádáno není; kvašení probíhá spontánně, vína přebývají převážně v dřevěných sudech, a vůbec celý přístup prostě malovinařský, jak si jej idylicky představuji.

Vína jsou všechna zemská - jedno rosé, dvě bílá a dvě červená.