KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Běloburgundský víkend 15. - 17.10.2010

18. října 2010 v 15:48 | Tom |  akce
zatisi_m
V již tradiční podzimní termín proběhla další akce z našeho skupinového postupného (pr)opíjení se jednotlivými odrůdami - po RVíkendu, Neuburském víkendu a Zeleněsylvánském víkendu s červenou netradičností nyní uzrál Běloburgundský víkend.

(zvětšit) - sobotní zátiší z pavoučí fotodílny

Drželi jsme se osvědčeného modelu páteční slepé degustace s následným roztrháním tiskovin, očekávaným odhalením a usmíváním nad našimi mylnými tipy, následované volným znovupřepíjením vzorků a srážením kyselinek něčím červeným. To vše doplněno skvělými gastropochoutkami z uměleckých dílen některých účastníků, zcela příjemnou pohodovou atmosférou a konečným pozdněnočním (či raněranním) odchodem do různých lůžek. Vlastně jediné dvě změny byly pozice celé akce, kdy Mejto vystřídal okraj Prahy, a tím pádem i lehce pozměněné složení pijců, avšak samozřejmě bez změny zdravého jádra v podobě vzorně hostících Evase s P., Vinného pavouka s H. a mne. Pro část sobotního večera s dalšími zajímavými víny nás ještě posílil v pátek nemohoucí Jižní svah, kterému jsme blahosklonně nechali hltky bílých pinotů ze včera, aby též okusil to co my a mohli jsme tak závažně diskutovat :)


Vzorky se nám podařilo seskupit rozptýlené po celé produktové škále - od těch zcela mikrovinařských (možná až nevinařských), přes zástupce učebnicových průmyslovek až po vínomilecky papírově atraktivní vína. A nějaký můj závěr si poznamenám hned na úvod :) Snad prvně za tato odrůdobá sezení jsem neměl ani jeden vzorek, který by byl úplně mimo, křivil ústa, zvedal žaludek či cokoliv podobného. I když pravda, to s odrůdou nemusí mít nic společného. Na druhou stranu jsem zase nepotkal víno, které by mne nadzvedlo ze židle a dostalo do euforie. Další zjištění pro mne bylo, že spoustu vín bych tipoval o 2-3 roky starší, než ve skutečnosti byly (i lahve, které byly prokazatelně celou dobu řádně skladovány). To už by třeba náznakem jakési odrůdovosti zavánět mohlo a já si tuhle rychlestárnoucí schopnost k bílým pinotům zapamatuju, pro mne laicky vysvětlenou tak, že odrůdové znaky bílých burgund umocňují spolu s projevem nazrálosti celkové vyznění vín tak, jako by byla starší.

Zápisky mé jsou převážně ze "slepé" části degustace bez jakéhokoliv ovlivnění původem vína. Pořadí uvádím takové, jaké bylo při náhodném tažení z lednice.

Dobrovolny07_lahev_m
RB PS 2007 - Vinařství Josef Dobrovolný, Nový Šaldorf - Nový Šaldorf / Kraví hora
(alk. 13,5% / zbyt.cukr ? (polosuché) / kyseliny ? / extrakt ?)

(zvětšit) - etiketa zde

Víno by mělo být připraveno tradičním postupem bez enzymů, s původními kvasinkami. Když vyzvedával Vinný pavouk u vinaře primárně lahev ročníku 2008, tak mu p.Dobrovolný hodně doporučoval i tento o rok starší kousek, že rozhodně stojí za ochutnání.

Výrazně nazrálá barva i vůně v příjemné podobě (nejde do háklivější stařinky), vnímám typickou odrůdovost. V puse příjemně zaoblené, leč trošku odeznělejší, jakoby řidší, s fajn kyselinkou. Pěkně pitelné, žádný odvaz.
Sadlon_lahev_m
RB KAB 2009 - Vinárstvo Michal Sadloň, Limbach (SVK)
(11,5% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Lahev dovezl Vinný pavouk přímo z vinařství bez předchozího ochutnání konkrétně pro tento dýchánek, příčemž toto slovenské velkovinařství nebyla údajně zrovna jeho krevní skupina. Na přední etiketě je přelepený ročník (tohle bych tedy nechtěl dělat!), na zadní jsou zase ročníky fixou začerněné. Lahev zdobí nalepená ocenění z nějakých mikrosoutěží malokarpatska.

Hned při prvním přivonění mě napadá - průmyslovka jak vyšitá. Takhle hrozně vlezlou bonbonovost jsem už dlouho ve víně necítil. Obecně pitné a pro určitý typ spotřebitelů možná i lákavé, ale já k tomuhle vínu pojal ihned averzi a ta mne již neopustila.Sv.Tomas_lahev_m
RB KAB 2008 - Vinařství Sv. Tomáše, Malé Žernoseky - Malé Žernoseky / Na Dobraji
(13% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - etiketa zde

Od tohoto výrobce si stále pamatuji modrou burgundu, která mne oslovila (několikrát) natolik, až skončila v mém TOP 10 roku 2009.

Vnímám celkem výraznou primární ovocitost (zejména citrusy), trocha chlebovinky, se sem tam závanem připomínajícím mi malovinařinu. V chuti kyselinka až lehce vytrčená, též náznak jemné rozjetosti. Jde v pohodě pít, více mne neláká.

Vinofol_lahev_m
RB KAB 2008 - Vinofol s.r.o., Novosedly - Pavlov / Sahara
(11,5% / 1,3 / 4,8 / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Mé první víno z Vinofolu v životě, tenhle výrobce je mi velice vzdálen.

Něco mě těká v nose, lehký náznak ovoce, připečená chlebová kůrka, náznak naleželosti. V chuti řidší, vůbec mne nezaujalo. I když jde opět celkem regulérně pít.Dobrovolny08_lahev_m
RB PS 2008 - Vinařství Josef Dobrovolný, Nový Šaldorf - Nový Šaldorf / Kraví hora
(12,5% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - etiketa zde

Víno by mělo být připraveno tradičním postupem bez enzymů, s původními kvasinkami.

Jemná jablka, štrůdlovost, ve sklence i na jazyku něco bublinek. Není to vůbec nějak hnusné ni nepříjemné, spíše pozorováníhodné. Někomu chutná více, já se v tom až tak nevyžívám.Templáři_lahev_m
RB PS 2007 - Templářské sklepy Čejkovice - hrozny ze slovácké podoblasti
(12,5% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Pro mne symbol průmyslovek jsem přidal do "soutěže" za tím účelem, že pokud by naslepo sklidil velké ovace, mohla by to být slušná psina. Nakonec se tak nestalo, i když v jednom TOP 3 tohle víno skončilo. Komu templáři hodně chutnají, má jednu obrovskou výhodu - má je stále k dispozici v každé druhé pumpě po celé republice :)

Víno jsem vnímal lehounce naoxidované, ale nebylo to až tak na závadu. Nejspíše přezrálé (i surovina?), ale mile mne překvapilo korektní harmonickou pitelností bez výraznější křiklavosti, a to i druhý večer, nerozsypalo se. Ve vůni příjemnější než v puse, jednoduše pitelné.VSValtice_lahev_m
RB VZH 2005 - VS Valtice - Dolní Dunajovice / Pod Slunným vrchem
(13% / 7,0 / 6,6 / 23,2)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Víno od valtického velkovýrobce jsem zase zařadil z jiného důvodu - jejich bílé burgundy mi prostě chutnají a z jejich produkce, co jsem měl možnost popít, je řadím k tomu vůbec nejzajímavějšímu.

Vysoká zlatá barva, nazrálá odrůdová vůně s oříšky a zrale hruškovou stopou. V chuti je znát vyšší zbytek cukru, leč řádně doplňován kyselinkou, pěkná harmonie. Ke konci chuti a při polykání je mi příjemná jadýrková hořčina. Ještě více se mi líbí po druhý večer, oceňuji zejména onu elegantní harmonii plného vína se zvýrazněným medovým projevem.
Herzan_lahev_m
RB ZEM 2007 - Vinařství Herzánovi, Kobylí - Kobylí / Nivky u větráku
(12% / ? / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Toto víno mne zaujalo již v minulosti. Bronislav Herzán jej měl v dřevěných sudech, myslím i ponecháno delší dobu na kvasnicích. Cukernatost při sběru byla kolem 25 °NM.

Oxidativnější projev, plné extraktivní víno, tajuplné. Na dlouhé pomalé upíjení, vyžaduje čas a klid. Na druhou stranu nevím, zda bych vydržel sám u celé lahve.


Matus_lahev_m
RB VZH 2008 - Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš s.r.o., Bratislava (SVK)
(13,5% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Račanský zástupce připravený bez použití enzymů, s původními kvasinkami. U tohoto vína nemohu nevzpomenout na kvanta zábavy, které nám v průběhu obou nocí dopřálo Vinografí video s PataMatím posezením nad Frankovkami, hroznem a štrůdlem pana Máťuše :)

Opět výrazná, nazrálá barva i vůně. Vnímám lehounký korek (někdo se spíše přiklání k zatuchlince). Docela plné víno s takovým sušenkovo olejnatým vyzněním, které se mi do chutí příliš netrefuje.

Cacik_lahev_m
RB ZEM 2009 - Tomáš Čačík, Kobylí - Kobylí / Padělky + U Skalky
(12,5% / 6,8 / 5,6 / 23,5)

(zvětšit) - etiketa zde

Výrobní proces by měl probíhat dosti oxidativně, s fermentací ve starých dubových sudech na kvasničních kalech za občasného míchání, bez síry, zhruba do poloviny března.

O poznání svěžejší projev než u několika předchozích vzorků. Velice příjemné, neznásilněné víno, s výraznou ovocitostí a typickou odrůdovostí, vše v jemné eleganci, s hezkou kombinací cukru a kyselin. I druhý večer si drží své kouzlo, je takové kamarádské, líbí se mi dosti.


RB ZEM 2008 - Tomáš Čačík, Kobylí - Kobylí / Padělky + U Skalky
(13% / 1,2 / 6,9 / 22,6)

Podoba lahve totožná s předchozí, jen o jednu číslovku odlišná etiketa :) Shodná příprava ve sklepě.

Projev náznakem podobný předešlému vínu, jen v takové chudší, jednodušší variantě. Svěží, fajně pitelné víno klidně po celý večer.


RB 2009 - Patrik Kovařík, Znojmo - hrozny na znojemsku koupené

Víno od mikrovinaře (či možná až v úvodu zmiňovaného nevinaře), jehož butylku vyzískal Vinný pavouk pouze ze známosti. Ač lahev bez medaile, víno se honosí "zlatem z místního koštu" :)

Dnes podruhé na mne nehezky útočí přesypanost, přehršel bonparů, květovosti. Nepříjemně vlezlé i v chuti, velice nelákavé. I když opět poznamenávám, pro určité lidi možná naopak lákavé a chutnající.

MLO_lahev_m
Pinot blanc 2005, AOC Alsace - Mochel-Lorentz, Traenheim (FRA)
(12,5% / ? / ? / ?)

(zvětšit) - etiketa zde

Výrobce, jehož Sylvaner 2004 slavil úspěch při našem Zeleněsylvánském víkendu. A tenhle základní alsaský pinot jasně převýšil všechny ostatní. Jak trefně tarantinovsky poznamenal Jižní svah "není to jiný sport, ale jiná liga ano".

Výrazně zlatá barva. I vůně lahodně nazrálá, s jasným tipem na Alsasko. Plné, extraktivní, přitom svěží, nádherně elegantní, zabalené do oříškového pečiva. Krásné víno!

Palek_lahev_m
RB PS 2009 - Vinný dvůr Miloš Pálek, Úvaly u Prahy - Praha 9 / Máchalka
(13% / ? (suché) / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, boční zde

Malovinařina hned od počátku. Já mám i závan smrádku, někdo ne (když ho mají později, já už zase ne...). Zejména ovocné, jednoduché, přímé, normálně pitné. Bez emocí, na žízeň.

Pavlik_lahev_m
RB ZEM 2009 - Vinařství rodiny Pavlíkovi, Nový Šaldorf - Božice / Pustina
(12% / ? / ? / ?)

(zvětšit) - etiketa zde

Lehce jablíčkové, nicneříkající. Buď je po víně, nebo v něm ani nikdy nic nebylo.


Znovin_lahev_m
RB PS 2008 - ZNOVÍN ZNOJMO - Podmolí / Šobes
(12% / 3,5 / 6,2 / 19,5)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Tato lahev posloužila k pojednání o šobesovince, zda existuje či nikoli, se závěrem, že nikoli :)

Nazrálá barva i vůně. V nose i puse cítím netradiční kořenitost s těžšími tóny kouře, které převládají nad odrůdovějšími věcmi jako je třeba kmínový chleba. Přes onu siláckost je víno spíše řidší. Druhý večer se projev zjemnil, ostré hrany netrčí, ač ta atypická těžká složka přetrvává. Již lépe pitelné než první den, s určitou tajemností.

Kubik_lahev_m
RB VZH 2005 - Vinařství Kubík, Velké Bílovice
(13% / 11,0 / 7,9 / 24,5)

(zvětšit) - etiketa zde

Na tuhle lahev jse byl v kontextu všech okolo dosti zvědav, poněvadž je to víno, které mne nejvíce zaujalo na velkobílovickém Putování ze sklepa do sklepa v roce 2009. Samostatně jsem si jej zapsal zde.

A tyto dojmy z 11/2009 se mi zopakovaly i nyní. Pěkně nazrálé, jak svěže minerální, tak extraktivní, moc pěkná harmonie vyššího zbytku cukru a vyšší kyselinky, pěkně odrůdové. Chce držet při správné teplotě, po delším stání lahve na stole kyselinka zanikala a víno působilo utahaněji. Avšak v optimální podobě se mi obrovsky líbilo a bavilo mne.
Reva_lahev_m
RB PS 2008 - Réva Rakvice s.r.o. - Přítluky / Přítlucká hora
(13% / ? (polosuché) / ? / ?)

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Mám jen krátký zápisek: opět nazrálé, občas divočejší, pitné, ale nechcu.Tož tak, je dopito. Ještě v zabalené skryté podobě jsme si nahlásili TOP 3. Ze šesti hlásících bylo hned 5x jmenováno číslo 13, tedy Pinot blanc 2005 z Alsace, a 3x číslo 10, tedy RB ZEM 2009 Tomáše Čačíka z Kobylí. Já měl zmíněnou dvojici doplněnou o RB VZH 2005 Michaela Kubíka z Velkých Bílovic. Všechna tato vína byla pro mne nejlepší i po druhý večer a navíc se mezi mé favority hlasitě přihlásilo RB VZH 2005 z VS Valtice.

Všem zúčastněným chci ještě jednou převelice poděkovat za účast a vše s ní spojené, bylo to neskutečně fajn. Díky!

douška: A spějme k jaru 2011 s André...

douška II: Jihosvahovité dojmy z den otevřených butylek zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 18. října 2010 v 17:39 | Reagovat

Pěkný souhrn! Chystám svůj příspěvěk na zítra, ale minimálně v těch top vínech se rozhodně shoduji :)

2 Tom | E-mail | Web | 18. října 2010 v 17:42 | Reagovat

J.Č.: Díky! Těší mě shody a těším se na zítřejší neshody :)

3 Martin S. | E-mail | Web | 18. října 2010 v 20:06 | Reagovat

uf... dobrý souhrn. protože nevím, zda se k podrobnému sepsání tak honem dostanu někde u sebe, využiji Tvého zápisku Tome a za pozvání, poskytnutí zázemí a vytvoření příjemného víkendu poděkuji hostitelům na tomto místě :o)
jen asi teda musím některé věci upřesnit (když už jsi to rozepsal tak konkrétně) ;)

ad vína pana Dobrovolného: 'tak dle p.Dobrovolného je to méně zajímavý kousek' - tady došlo k nějakému šumu, dokonce si nemyslím, že by tohle snad i některý vinař někdy řekl :o) každé víno je pro něj jako jeho dítě, tak to by asi nebylo moc pěkné? spíš bych řekl, že když jsem vybíral pro naši sešlost sušší variantu, doporučil mi až přesvědčil, že sedmičku se zbytkem by bylo rozhodně škoda neochutnat! :o)

- u toho mikroznojemského vzorku to je zašuměné úplně, na jeho výrobě jsem se nijak nepodílel - to nevím vůbec jak vyplynulo, ale musím reagovat protože by nebylo fér si přivlastňovat cizí pot a dřinu! já jsem maximálně láhev zašpuntovat :) asi bylo přece jen lepší nechat označení jako Anonymous :o)

Vesměs se shodujeme, to už jsme probrali hned večer :o) Ty Valtice mi vyčnívali mezi ostatními vzorky naslepo už v poznámkách z prvního večera. Jinak kromě Alsaska a Dobrovolného 07 se mi na slepo hned po otevření zamlouval 'malovinařsky sklepní' Pálek.

4 Tom | E-mail | Web | 18. října 2010 v 20:33 | Reagovat

Martin S.: Dobrovolný - je zřejmé, že to takto neřekl. Jen jsem chtěl vystihnout to, že Ti doporučoval ten druhý vzorek a pochopil jsem, že jej upřednostňuje. Nebo se jen snažil prodat další lahev? :)

Mikrovzorek - jsem opravdu pochopil, že máš k výrobě blízko, že ses minimálně nějak motal kolem lahvování. Nebo to bylo jen kolem téhle jedné lahve?

5 Martin S. | E-mail | Web | 18. října 2010 v 20:58 | Reagovat

[4]: no jasně! :o))) lahvování téhle jedné lahve. sám jsem si pro ni dojel a zatloukl do ní korek :) většina vína od těchto mikrovinařů samozásobitelů láhev nikdy nepozná - těch pár 50tek se ještě do vinobraní samovypije (někdy se tomu říká, že víno chytne dněnku) :o)))

6 Tom | E-mail | Web | 18. října 2010 v 21:05 | Reagovat

Martin S.: Upravil jsem to v textu, abych nemátl a Ty se "nechlubil" cizím výtvorem.

7 Evas | E-mail | Web | 18. října 2010 v 21:18 | Reagovat

Pěkné, díky moc. Postupně dopíjíme zbytky, je zajímavé, že třeba Réva Rakvice a Vinofol, které jsem zpočátku řadila na podobnou úroveň, se  chovají úplně jinak. Réva je docela pitná, téměř fajná, Vinofol je totální zřícenina... Až dopijeme, budu informovat :o)

8 Tom | E-mail | Web | 18. října 2010 v 21:25 | Reagovat

Evas: No jo, vám tam na dopíjení zůstaly asi jen samý "druholigový" vzorky, že? Ostatní jsme vyslopali do dna... A budeš si to někdy někde celý sumírovat? Pokud ne, budu rád, pokud nějaký souhrn hodíš sem, jsem dosti zvědav na sepsané porovnání!

9 J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 19. října 2010 v 8:49 | Reagovat

[2]: Tak už jsem to sepsal, byť zdaleka ne tak podrobně jako ty :)
http://www.jizni-svah.cz/2010/10/18x-rulandske-bile-ve-slepe-ochutnavce.html

10 Evas | E-mail | Web | 19. října 2010 v 20:25 | Reagovat

Žádnej vlastní souhrn nebude, a mohla bych tu jen zopakovat, co jsem před chvílí napsala na Jižní Svah.

Že to celkově nebylo špatné, čekala jsem víc opravdových průserů. Zklamal Sv. Tomáš, čekala jsem minimálně příjemné, uvěřitelné víno. Slováci se tentokrát taky moc nepředvedli. Jinak se většina vzorků docela dobře pila, něco bylo samozřejmě slabší, Znovín jsem označila za "divný" :o)

Že jsem měla dobrý pocit z Pálka, stejně jako Martin, dokonce jsem ho zařadila do své TOP 03 :o) Za Alsasko a Čačíkovu 09. Ani druhý den jsem nic vadného nebo otravného nepozorovala a dokonce jsem ho třetí den, tj. v neděli, s chutí dopila. Některé vzorky se v neděli už totálně rozpadaly, Pálek naproti tomu zůstal, jaký byl. A pořád se mi pil dobře.

Že RB rodiny Pavlíkovy mě v sobotu vůbec nebavila, ve svých poznámkách jsem ji docela zavrhla, a myslím, že jsem nebyla sama, protože v lahvi toho hodně zůstalo. A překvapivě včera to bylo docela fajn. Takže myslím, že Honza už pil v sobotu tohle víno v trochu jiné formě, zajímavější.

A taky, že nejhůř v čase dopadl Vinofol, v pondělí byl totálně mimo, už to vlastně vůbec nepřipomínalo víno. Vedle něj byla podceňovaná Réva a vlastně i Templáři lahodný mok.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama