KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Château Beauchêne, Piolenc (FRA) - Premier Terroir 2007, AOC Côtes du Rhône

25. října 2010 v 21:24 | Tom |  vypito
pito 10/2010

K tomuhle vínu jsem se dostal díky Vinnému pavoukovi. Ten nejprve popil a následně si zapsal ročník 2003, načež následovala naše domluva o sdružené objednávce vín od dovozce Kupmeto CZ, kde byl letos v únoru ročník 2007 v kartonové akci s dílčí cenou lahve 250,- CZK. Zakoupil jsem tak tři butylky a rozhodl se, že na první se podívám v mladém stadiu (což nastalo nyní), na druhou v nějakém odhadovaném optimu (dle výrobce 5-7 let) a třetí nechám pro zajímavost dlouze poležet. Dva roky starou zkušenost Jižního svaha s ročníkem 2001 a dalšími víny z degustace lze počíst zde.

chateau_m
Château Beauchêne sídlí několik málo kilometrů severně nad Orange v obci Piolenc. Vlastníky tohoto rodinného vinařství jsou Michel a Dominique Bernard. Rodina Bernardů jakožto nájemců statku koncem 18. století využila Francouzské revoluce a spojených sociálních změn a zakoupila v roce 1794 jejich první vinici (kterou s chloubou mají dodnes). Ch. Beauchêne z 18. století, ve kterém probíhá kompletní zpracování hroznů i veškerá následná práce s vínem, až po zrání a lahvování, zakoupili v roce 1986. Jsou zde dva oddělené "sklepy" - v jednom jest 33 nerezových tanků s celkovou kapacitou 5.000 hl, ve druhém pak různé druhy a velikosti dřevěných sudů.

(zvětšit) - château obklopen vinicemi

V současné době mají na 80 ha v apelacích Côtes du Rhône, Côtes du Rhône Villages a Châteauneuf-du-Pape (7 ha). Nejstarší vinohrady mají mezi Orange a Ch.-du-Pape, z nichž část byla vysazena v roce 1905 (Grenache) a hrozny jsou použity i v Premier Terroir. Název je marketingově zdůvodněn tak, že "vinice je oddělena od poloh Ch.-du-Pape pouhou pětimetrovou polní cestou a vyjádření vína se proto velmi blíží této legendě jižní Francie". Nu, proč ne :)


Premier Terroir 2007 sestává se ze tří odrůd - hlavní kostru tvoří 70% Grenache (stáří révy 40-95 let), následuje 25% Syrah a 5% Mourvèdre (průměrné stáří obojího 30 let). Část vína je z nerezu, část zrála rok v barrique sudech.

lahev_m
(zvětšit) - etiketa zde

Barva blížící se mahagonové, v takovém pastelovém neprůhledném odstínu. Hned od prvního přivonění víno dokazuje sílu, nabízí především dosti výraznou ovocnost s konkrétnější hroznovostí a směsí malinovo-ostružinovo-borůvkových bobulek. Tohle lesní ovoce, s přibývajícím časem více a více dozrávající, je notně doplňováno dalšími lesními, lehce navlhlými a zapařenými, těžšími štýšky a náznakem čehosi divočejšího, zemitějšího, v téhle "mladé" podobě (ještě?) ukrytého za onou radostnou a jednodušší ovovrstvou. V puse siláckost zesiluje, trochu vysušující třísloviny toho mají ještě docela dost před sebou, s nimi v puse hýří hroznovost jako vyšitá (když si z něho odmyslím cukr, tak mi tohle přesně avokuje hroznový mošt), při polykání si všímám peckovinové hořčiny, která je mi příjemná. V celkem dlouhé dochuti, když se vysušená dutina zasliní a začne pomlaskávat, ovoce přeci jen sládne a převládá a vůbec dělá fajn dojem. Celkově mi víno přijde stále na začátku jeho cesty a těším se na další průzkum za několik let, zda se potvrdí mé očekávání vyrovnání složek a tím i větší sofistikovanosti a hloubky vína a umocněného zážitku z něho (v čemž mi přitakává i posunutý projev vína po 24h v otevřené lahvi). Je se na co těšit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin S. / Vinný Pavouk | E-mail | Web | 26. října 2010 v 10:13 | Reagovat

Děkuji za odtajnění poznámek :)

2 Tom | E-mail | Web | 26. října 2010 v 10:15 | Reagovat

Martin S.: A co Ty, už jsi se podíval na nějakou lahev? Nebo máš zatím všechny ve skále?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama