KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Listopad 2010

Vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice - Rulandské modré, výběry z hroznů 2006 a 2007, obé barrique

27. listopadu 2010 v 18:04 | Tom |  vypito
pito 11/2010

Z vín Vladimíra Tetura mám pro sebe zafixované dvě nejzajímavější odrůdy, ačkoli jsem jeho novější produkci nechutnal (naposledy na velkobílovickém Putování ze sklepa do sklepa před rokem a půl). Těmi odrůdami jsou Irsai Oliver (parádní kabinet jsem popil a zapsal zhruba před rokem) a právě modrá burgunda. Už docela dlouho jsem měl ve sklepě hluboko uložené dva zástupce téhle odrůdy, kteří mají rozdílný původ hroznů (avšak v rámci Velkých Bílovic) a ročník, jinak toho mají hodně společného. Třeba výběrovou cukernatost hroznů, polosuchou analytiku či školení v sudech barrique.

lahve_m


Vinařství Kubík, Velké Bílovice - Rulandské modré, výběr z hroznů 2006

25. listopadu 2010 v 21:44 | Tom |  vypito
pito 11/2010

Tohle víno jsem si dovezl ze 4. ročníku velkobílovického Putování ze sklepa do sklepa. Tam mne na jaře roku 2009 zaujala vína Vinařství Kubík nejvíce, u tohoto pinotu jsem si poznačil cosi o špičkovém moravském vínu. Po uplynutí roku a půl, navíc pod moc pěknými dojmy z dalších jeho vín, jsem byl na tuto dvanáctivoltovou butylku dosti zvědav...

lahev_m
(zvětšit) - etiketa zde


Bodega Inurrieta, Falces (ESP) - Cuatrocientos Crianza 2007, DO Navarra

24. listopadu 2010 v 20:31 | Tom |  vypito
pito 11/2010

bodega_m
Bodega Inurrieta je celkem nový subjekt (1999) ve světě navarrských (D.O. Navarra, mapa zde, mapa španělských oblastí zde) vinařstí. Vícero zdrojů však uvádí, že se za 10 let existence zvládl zařadit na prestižní příčky nejen této oblasti, a to jak z hlediska prodejů (exportně zaměřených), tak i dle spisů různých vinných kritiků. Proto jsem byl dosti rád, když mi tchýně z jakési madridské vinotéky dovezla butylku z této dílny.

Jejich úspěch je údajně do značné míry způsoben velice moderním pojetím ať již v technologiích, tak také zaměřením na moderní styl vyráběných vín v širokém spektru jednotlivých řad.  Ke všemu přispívá obrovský provoz a 230 ha vinohradů k dispozici.

(zvětšit) - foto z webu výrobce


Richard Tichý, Hrušky - Svatomartinské 2010

11. listopadu 2010 v 13:24 | Tom |  vypito
pito 11/2010

A je to tu! Další vinařský rok utekl rychle jako Usain Bolt soupeřům a již tu jsou vína ročníku 2010. Jeho průběh nepotěšil nejspíše nikoho, možná kromě pokoutných prodejců hroznů a vín kdovíodkud :) Jsem zastáncem Svatomartinských vín, mně se to prostě líbí, přestože k vínům přistupuji s rezervou, nic neočekávám a občas bývám příjemně překvapován. Hlavně to ale beru jako "ročníkový zlom" a takového malého vinného Silvestra i Nový rok dohromady. Letos jej nejspíše nezvládnu s husí, musí mi stačit vzpomínky na loňský rok :)
U (mladých) vín ročníku 2010 lze předpokládat jedno - vysoké kyselinky. A to já mohu! Potvrdila to i vína mnou zvolená, z dílny Richarda Tichého. Ten vytvořil čtyři různé butylky, v nichž nechybí letošní novinka v podobě MOPRu. Uvítal jsem jeho zařazení na seznam vyvolených, pouze se lehce obávám, aby to nepřispělo k ještě většímu mizení večerky z našich vinohradů...

lahve_m
(zvětšit) - etikety zde


Milan Sůkal, Nový Poddvorov - Pinot noir, výběr z hroznů 2007

4. listopadu 2010 v 20:50 | Tom |  vypito
pito 11/2010

Milana Sůkala mám já osobně spojeného především s dvěma odrůdami - Ryzlink rýnský a Pinot noir. Rýňák jsem popil nedávno a byl velice spokojen, tak jsem se rozhodl podívat zblízka i na jeho pinot a byl jsem v docela velkém očekávání. Pokud si pamatuji dobře z letošních novopoddvorovských Oteřených sklepů, hrozny měl vinař smíchány z Krásné hory (Starý Poddvorov) a Kukvičky (Josefov). Zakoupil jsem letos v létě u vinaře za 160,- CZK.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Richard Tichý, Hrušky - Ryzlinky rýnské, 2006 až 2009

1. listopadu 2010 v 8:19 | Tom |  vypito
pito 10/2010

Richarda Tichého jsem si lehce nastínil u jeho parádního veltlínu. Jeho RR PS 2005 mám dodnes v paměti jako jeden z nejlepších tuzemských rýňáků, jaké jsem kdy popil (skončil také v mém TOP 10 roku 2008). Před delší dobou jsem měl možnost několikrát popít ročníky 2006 a 2007, ale když se mi naskytla příležitost přechutnat doma najednou všechny čtyři dostupné, neváhal jsem ani na okamžik! Veškeré butylky by ještě nyní měly nejspíše jít zakoupit přímo u vinaře za ceny kolem 110,- až 120,- CZK!

lahve_m