KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Leden 2011

V Hruškách u Richarda Tichého - ve sklepě i v kuchyni

31. ledna 2011 v 20:09 | Tom |  vinaři
předsklepí_m
Nyní v sobotu je chvíli před 13. hodinou a já s Vinným Pavoukem a H. zastavujeme před č.p. 34 v Hruškách (tohle číslo se mi dobře pamatuje, poněvadž ve stejném bydlela má babička v jedné východočeské dědince). Čekáme na smluvený čas 13:00, s jeho naplněním zvoníme a vyrušujeme Richarda Tichého dojídajícího oběd, poněvadž se před chvílí vrátil z ranního odchodu do vinohradu za jeho mrazivým střihem. Zanedlouho již ale odjíždíme k hrušeckému hřišti, u něhož se nalézá i sklepní "dvojulice" a kde má Richard sklep s původem z období druhé světové války. A když nám vinař vylopatoval cestičku sněhem, můžeme konečně vejít do jeho hájemství, kde má nyní pouze červená vína. Po vstupu do presúzu už jsem mohl začít obdivovat keramické nádoby - ani nevím proč, ale dlouhodobě se mi takováto holátka na víno hodně líbí :) U nich jsme chvíli hovořili a pak se přesunuli níže do sklepa, kde bylo přeci jen teplotně příjemněji, a kde jsme začali chutnat vína. Kouzlo takovýchto návštěv pro mne vězí právě v tomto - povídat s vinařem, poznávat ho a chutnat jeho vína, často mladá, často obrovsky mladá, a skromně soukromě si tak tipovat, co se s nimi asi stane, až budou za dva roky nalahvována a co se nimi stane, až budou za pět deset let vylovena z mého archivu :)

(zvětšit) - toto foto je Pavoučí


Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Dornfelder, jakostní 2007 a 2008

26. ledna 2011 v 20:54 | Tom |  vypito
pito 01/2011

Vedle sebe jsem si postavil dva Dornfeldery Vítka Sedláčka, odlišné ročníkově. Byl jsem docela zvědavý, zda a případně jak velké budou rozdíly mezi oběma víny.

lahve_m


Joseph Mellot, Sancerre (FRA) - Destinéa blanc 2008, vin de pays du Val de Loire

19. ledna 2011 v 22:03 | Tom |  vypito
pito 01/2011

logo

Když jsem před rokem objednával trochu vín od dovozce Kupmeto CZ, vybral jsem si převážně vína od francouzského producenta "ze sauvignonového srdce" - tedy Sancerre v oblasti Vallée de la Loire a Joseph Mellot. Tohle jméno, přesněji příjmení, má v Sancerre dlouhatánskou historii, přičemž první doložená zmínka jest z roku 1513, v níž je spojeno toto příjmení s činností kolem pěstování vinné révy a starostí o vína v tamních sklepích. Od této doby nepřetržitě dodnes trvá spojení Sancerre - víno - Mellot, parádní! O významu téhle rodiny svědčí i fakt, že v roce 1698 byl César Mellot jmenován "vinným poradcem" Ludvíka XIV. a dostal se tak na versaillský dvůr.

V současné době se lze setkat s více větmi vinařské rodiny. Já mám víno z té, v níž se v roce 1969 Joseph Mellot oddělil od jeho otce Alphonse a založil si vinařství vlastní, které řídil spolu se synem Alexandrem a jeho ženou Catherine. Alexandre však v roce 2005 zahynul a nyní se tak o tuto rodinnou tradicí stará a řídí ji právě vdova Catherine. Na pěkně zpracovaném webu se lze dočíst informace o různých místech jejich vinohradů, rozlohách, půdních složeních atd. Nejsou soustředěni pouze na Sancerre a Pouilly-Fumé, ale mají vína i z dalších a menších oblastí, ze kterých též něco nakupují (v zásobě mám právě Cabernety franc z Touraine).


Dvě mladá vína ročníku 2010

18. ledna 2011 v 21:00 | Tom |  vypito
pito 01/2011

Každý rok cíleně ochutnám "obřadně hned co to jde" Svatomartinská vína (v roce 2010 čtyři butylky Richarda Tichého), a to mi stačí. Tož se tak ale událo, že jsem si nyní otevřel dvě mladá vína ročníku 2010, která se dosti odlišují pojetím od těchto zmiňovaných "oficiálních" vín, a na která jsem byl o to více zvědav.

lahve_m


Richard Tichý, Hrušky - dvě "základní" červená 2008

17. ledna 2011 v 16:04 | Tom |  vypito
pito 01/2011

Po čtyřech náramných rýňácích jsem si nyní vedle sebe postavil dvě "základní" červená. Pojmenování "základní" píši proto, že se jedná o vína, která vinař prodává někde kolem sta korun, a ono slovo dávám do uvozovek proto, že mi obě byla schopna nabídnout moc hezký zážitek, který jsem od nich snad ani nečekal.

lahve_m


Josef Abrle, Pavlov - Ryzlink rýnský, zemské 2008

14. ledna 2011 v 10:34 | Tom |  vypito
pito 01/2011

O biovínech či jiných bioproduktech rodiny Abrlovy z Pavlova jsem doposud pouze četl a poslouchal, leč ani jednou neochutnal (holt při cestách na Moravu mířím do jiných lokalit). K téhle butylce jsem se tak dostal víceméně náhodou, kdy jsme s Vinným Pavoukem směňovali několik lahví, které by toho druhého mohli oslovit a ke kterým se jen tak nedostane. Pavouk mě tenkrát navnadil na lahev, kterou posléze v zásobách marně hledal, až si nakonec vzpomněl, že ji před týdnem vypil! Tak lovil a lovil v zásobách dále, čeho by se tak mohl zbavit "bez bolesti", až vytasil tento rýňák pana Abrleho, což po mém přijetí okomentoval slovy "jestli si dobře pamatuju, tak když jsem ho pil, nebyl nic moc" nebo něco v tom smyslu - z toho je vidět, jak se s poslední lahví těžce loučil :)

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství KORÁB, Boleradice - Sylvánské zelené, zemské 2009

9. ledna 2011 v 13:17 | Tom |  vypito
pito 01/2011

lahev_m

Nedávno jsem na DVD obdržel a následně shlédl díl seriálu Kam jedeš? s názvem Do Boleradic na divadlo. Je zde k vidění také Petr Koráb, který autorku projektu zavede do trati Dukejský k jejich nejstaršímu vinohradu z roku 1934, odkud mám tolik rád jejich najburky a Frankovky (ta ročníku 2008 skončila i v mém TOP 10 roku 2010). Také proto jsem nyní s radostí (zachutnal mi při letní návštěvě sklepa) sáhl po jejich sylvánu, přestože se lehce vymyká z jejich vinné škály. V tomto ročníku 2009 připravili Korábové víno této odrůdy vůbec poprvé, poněvadž chtěli míti v nabídce i tuto dříve na Moravě nejrozšířenější bílou odrůdu. A jelikož v současné době může leckdy být problém u vinařů narazit na tuto (moji oblíbenou - viz Zeleně sylvánský víkend s červenou netradičností) odrůdu, natož pak z nějaké staré výsadby, hrozny Korábové zakoupili z velkoněmčické trati Punty z révy staré 20 let. Ve výsledku zemské polosuché víno (cukernatost 24,6 °NM) má alk. 13% a ničím dalším se od "tradičních Korábů" neliší, tzn. spontánní kvašení, zrání v dubovém sudu atd. atd.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


TOP 10 - rok 2010

1. ledna 2011 v 10:10 | Tom |  vypito
Rok 2010 je pryč, více toho v něm již nevypiji. Zde je seznam vín, která jsem si v průběhu celého roku zapisoval do TOP 10 a která v něm zůstala až do jeho konce. Vína jsou to dosti různorodá a je docela možné, že by mě některá při opakovaném pití už tolik neuchvátila. Leč v tu danou chvíli jsem jimi byl unešen a vychutnával si je s obrovským potěšením.

Pořadí je náhodné. Pod čísly vín se skrývají odkazy na zápisky.

Tož tak:
1) NEOKLAS a.s., Šardice - Neronet, výběr z hroznů 2006
2) Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice - Sauvignon, pozdní sběr 2007
3) Melini, Gaggiano (Toscana, ITA) - "Vigneti La Selvanella" Chianti Classico Riserva 2003 DOCG
4) HRABAL s.r.o., Velké Bílovice - Neronet, jakostní 2007
5) Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (Weinviertel, AUT) - Blauer Portugieser 2006
6) Weingut Norbert Bauer, Jetzelsdorf (Weinviertel, AUT) - Blaufränkisch 2005
7) Weingut Müller-Catoir, Haardt (Pfalz, GER) - Gimmeldingen Riesling Kabinett 2007
8) Cru du Paradis, Saint Lanne (Madiran, FRA) - Madiran Réserve Royale 2001
9) Vinařství KORÁB, Boleradice - Frankovka, pozdní sběr 2008
10) Château Dauzac, Labarde (Margaux, FRA) - Château Dauzac 2004