KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Únor 2011

RAJHRADSKÉ KLÁŠTERNÍ s.r.o., Rajhrad - Müller Thurgau, pozdní sběr 2009 "sur lie"

22. února 2011 v 21:01 | Tom |  vypito
pito 02/2011

lahev_m

O vinařství s názvem RAJHRADSKÉ KLÁŠTERNÍ jsem se dozvěděl až loni v říjnu, když jsem na O víně početl report z degustace jejich vín. Poněvadž mě některá vína takto "textově" zaujala, využil jsem hned kontaktu v Rajhradu, který mi několik vybraných vín dovezl za pár dnů domů. Dost i historických informací o rajhradském vinařství a tomto výrobci lze najít na jeho webu, sepsané je to také v úvodu odkazované degustace. Všechny hrozny nakupují z okolí, ve sklepě mi tak spočívá i jejich dolnokounická Frankovka, na kterou se tak nějak hodně těším :)

Leč nyní nadešel čas na jiné víno - pozdněsběrový Müller Thurgau ročníku 2009 připravený metodou sur lie. Ten má původ také v Dolních Kounicích a tamní trati Nová města. Analytika jest alk. 12,5%, zbyt.cukr 19,0 g/l, kyseliny 4,2 g/l a extrakt 18,2 g/l. O tom, že se někomu líbí, svědčí jednak degustační pochvala a druhak třeba Double Gold z MUVINA Prešov 2010.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství KORÁB, Boleradice - Cuvée History '09

21. února 2011 v 16:03 | Tom |  vypito
pito 02/2011

Koráb_staré keře_m
Jak jsem uvedl u v lednu pitého sylvánu, který mne zcela oslovil, koncem loňského roku jsem na DVD od Korábů obdržel a následně shlédl díl seriálu Kam jedeš? s názvem Do Boleradic na divadlo. Je zde k vidění také Petr Koráb, který autorku projektu zavede do trati Dukejský k jejich nejstaršímu vinohradu Klín s révou sazenou v roce 1934, odkud mám tolik rád jejich najburky a Frankovky (ta ročníku 2008 skončila i v mém TOP 10 roku 2010).

Fotky krásných keřů mám ve svém rok a půl starém článku z návštěvy vinařství, sem přikládám foto od Korábů se zvěčněným stavem tuto zimu.Bodega EL ESTECO - Michel Torino (ARG) - znovupohled na Malbec

19. února 2011 v 12:21 | Tom |  vypito
pito 02/2011

Za několik dnů to budou dva roky (to to letí!), co jsem se rozhodl zapisovat si vinné dojmy sem na blog. V jednom z vůbec prvních zápisků jsem si popsal domácí přechutnávku sedmi vín argentiského velkovýrobce, z jehož řady DON DAVID s původem v Cafayate Valley mě ponejvíce učarovalo (skončivše nakonec i v mém TOP 10 roku 2009) víno Malbec reserve 2005. Nu a po dvou letech vytahuji ze sklepa tento ročník k průzkumu, navíc ještě doplněný o o dva roky staršího kolegu.

lahve_m


Krásná hora s.r.o., Starý Poddvorov - Chardonnay 2008

11. února 2011 v 12:55 | Tom |  vypito
pito 02/2011

lahev_m
S ještě čerstvými zážitky z Potworovské idylky jsem zaregistroval v minulých dnech dva docela odlišné názory na suché krásnohorské (i původ hroznů je tamní) Chardonnay 2008. Nejprve psala Evas na O víně degustační severomoravské poznámky: "Ve srovnání s rozdováděným Sauvignonem je vyzrálejší a uleželé. Vůně je jemná a nevtíravá, velmi elegantní. Silná chuť a mohutnější tělo ovládne chuťové buňky a v dochuti zazní umírněná a příjemná kyselina. Jde o opravdu lahodné a elegantní víno, které přímo volá po nějaké vhodné kombinaci s jídlem."
A za několik dnů psal Jižní svah degustační pražské poznámky: "Chardonnay 2008 (Krásná hora, Starý Poddvorov) mne oslovilo o něco méně, jde o ukázku této odrůdy v trochu zralejší podobě a bez vlivu barikového sudu. Citrusy, lehce máslo, nazrálejší tóny, čisté ale spíše jednodušší a nepříliš výrazné, možná také utrpělo zařazením za víno velmi živé, mladičké. V chuti středně plné, jasné zrání v lahvi, fajn kyseliny i délka, v dochuti něco jablečné slupky a rozkousnuté pecky, hořčiny. Tohle mne nějak neoslovilo."

Tak jsem si řekl, zvědav co provede se mnou, že se na tohle víno podívám do lahve i já :)

(zvětšit) - etiketa zde


Vinařství LAHOFER a.s., Dobšice - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2006

9. února 2011 v 22:21 | Tom |  vypito
pito 02/2011

Když se nedávno objevil na O víně dosti rozporuplný článek o lednové degustaci lahoferských vín s polemikou (jemně řečeno) o ne/archivaci tuzemských bílých vín, vzpomněl jsem si na ve sklepě uloženou lahev, kterou jsem směnil v 12/2010 s Vinným Pavoukem. Tou lahví je právě Ryzlink rýnský ročníku 2006 tohoto vinařství, který mi Pavouk při předávání lehce nadneseně popsal slovy "poslední suchý rýňák od Lahoferu" :) Sice pohledem na web vinařství zjišťuju, že rýňáky u nich, a to i v ročníku 2009, trvají s nižším zbytkovým cukrem, ale k jejich ostatní produkci se to docela hodí.

lahev_m
(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Potworovská idylka u Marka Vybírala aneb skutečně krásná Krásná hora

1. února 2011 v 13:32 | Tom |  vinaři
Když jsme si užili pěkné odpoledne v Hruškách a rozloučili se s Richardem Tichým, vyrazili jsme na bivak v Dolních Bojanovicích, kde nás po lehkém pátrání našel Marek Vybíral a odvezl si nás na úpatí Poddvorovské Krásné hory, kde má stejnojmenné vinařství. Když na O víně napsala Evas o jejich listopadové návštěvě ve Starém Poddvorově (Potworově), pěkně jsem si početl a zároveň si pěkně zazáviděl a zalitoval, že jsem tam nebyl taky :) Teď už nezávidím, byl jsem tam taky!

budova_panorama_m
(zvětšit) - foto hrubé stavby z června zde, začátkem října již začala sklizeň do hotového!