KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Bodega EL ESTECO - Michel Torino (ARG) - znovupohled na Malbec

19. února 2011 v 12:21 | Tom |  vypito
pito 02/2011

Za několik dnů to budou dva roky (to to letí!), co jsem se rozhodl zapisovat si vinné dojmy sem na blog. V jednom z vůbec prvních zápisků jsem si popsal domácí přechutnávku sedmi vín argentiského velkovýrobce, z jehož řady DON DAVID s původem v Cafayate Valley mě ponejvíce učarovalo (skončivše nakonec i v mém TOP 10 roku 2009) víno Malbec reserve 2005. Nu a po dvou letech vytahuji ze sklepa tento ročník k průzkumu, navíc ještě doplněný o o dva roky staršího kolegu.

lahve_m


Malbec 2003 reserve - přední etiketa zde, zadní zde
Temně rudá i pastelově hnědá barva. Vůně veskrze parádní. Nijak se nepotvrdily mé obavy z nějakého odejití vína v letech minulých. Čmuchám ke sklence, k až omamnému a bohatě lahodnému mixu všeho možného. Na jednu stranu hodně nasládlý projev švestkových povidel, čokolády a dřeva, na další pikantně kořenitý pepř, tabákovost až do štiplavého kouře, na další vnímám až takový omamný výrazně květinový opar, na další zase zajímavou "divokost". Tohle všechno se mi silně líbí! V puse mi víno přijde méně rozmanité, leč nijak výrazněji zaostávající za skvělou vůní. V puse bohaté, i když ne nějak pompézně, stále bytelné třísloviny jsou uhlazené, projev zejména ovocný, s těžšími tóny upozaděnými, i s kyselinkou podporující spotřebu. Do celku zapadá též nikde netrčící vyšší alkohol. Tak tohle víno dokážu užívat s velikým potěšením!

Malbec 2005 reserve - přední etiketa zde, zadní zde
Barva neprůhledná, temně rudá do fialova, hnědavou nepozoruji. Ve vůni vnímám také odlišnost - nepřijde mi tolik bohatá, přestože výrazná je, jen nejde tolik do oněch omamných výšin, drží se u divoké pikantnosti, štiplavé pepřovosti a ovocné akorátzralosti. V puse je víno docela živé, se šťavnatou kyselinkou, plné s dlouhou ovocnou dochutí. V porovnání se starším kolegou nevnímám tolik dřeva a vše je směřováno spíše k přímějšímu ovoci, jako celek mi přijde nenáročnější v tom smyslu, že lze pít "jen tak" a nenutí k nějakým hlubším průzkumům a pozastavením. Chvíli se mi pije dobře, potom mi přijde zase takové utahanější, posléze si jej však opět hezky popíjím. Nadšení z před dvou let se nedostavuje, leč z ročníku 2003 je ještě větší.

S oběma víny se "musí pracovat s citem", tzn. nejde je do sebe hrnout rychle, to by normální člověk odpadl dosti rychle :) Pro jejich plnost je i tak nějak podvědomě rozkládám do celých dvou dnů, kdy si je sem tam popíjím. Neláká mne sedět v kuse u celé lahve, jako u některých chytlavých třeba rýňáků. A 2005 je jasná volba k jídlu, 2003 na siestu po jídle.


Další zapsaná vína tohoto výrobce:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama