KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Březen 2011

Marqués de Riscal, Elciego (ESP) - Marqués de Riscal Reserva 2004, D.O.Ca Rioja

22. března 2011 v 21:21 | Tom |  vypito
pito 03/2011

Před loňskou cestou mého kamaráda s orchestrem do Španělska jsem jej zaúkoloval, aby mi z nějakého tamního vinného obchůdku dovezl jednu cenově přijatelnou lahev dle vlastního (spíše nevinného) uvážení. Toto přání mi splnil a k mému příjemnému překvapení mi po návratu předal do ruky víno, jehož výrobce se řadí k pojmům největším - Marqués de Riscal. V oblasti Rioja byla Vinos de los Herederos del Marqués de Riscal vždy jakousi vedoucí či pionýrskou společností, čehož "se ujala" již v roce 1858 - to byl diplomat a žurnalista Don Guillermo Hurtado de Amézaga, Marqués de Riscal (přeložit by se dalo jako markýz z útesů), požádán španělským vinným spolkem o sehnání francouzského vinařského odborníka (od roku 1836 byl totiž usazen v Bordeaux), který by právě místní španělské výrobce zaučil do výrobních postupů a technologií používaných v Médocu. Nu a najat byl Jean Pineau, tehdá působící na Château Lanessan, a spolu s ním se tedy začala od zmiňovaného roku 1858 odvíjet historie samotného vinařství Marqués de Riscal, které jako první v celé oblasti počalo jíti na víno "francouzsky" (i na zprvu lahvovaných vínech byl na etiketě nápis Médoc style Rioja). Další prim si připsalo o mnoho let později, v roce 1972, kdy jako vůbec první vinařství představilo světu bílé víno z D.O. Rueda, zpočátku z pěstované odrůdy Verdejo, o pár let později z dovezené (opět z Francie) odrůdy Sauvignon blanc.

A na počátku nového tisítiletí se znovu zapsalo do světové vinařské historie, když představilo Město vína, neboli Ciudad del Vino - kanadský architekt Frank Owen Gehry (známý kupříkladu Guggenheimovým muzeem v Bilbau nebo u nás ještě více spoluprácí na pražském Tančícím domě) vykreslil do vyprahlého koutu tisícového městečka Elciego až fantastickou stavbu, jež navazuje na stopadesátileté prostory původního vinařství i sklepy a obsahuje luxusní hotel, lázně s vinnou terapií, restauraci a další místa k setkávání lidí nejen nad víny.
Stavba má titanový plášť a autor ji popsal takto: "It's a marvelous creature, with hair flying everywhere, which launches itself over the vineyards." Barevně má ladit s víny Marqués de Riscal - růžová jako víno, zlatá jako síťovka na lahvi a stříbrná jako záklopka na lahvi. Ještě perlička: dočetl jsem se, že pana architekta získali majitelé pro tento projekt také příslibem, že až přijede, otevřou víno z jeho rodného ročníku 1929 - prý bylo skvělé a nezůstali u jedné lahve :) Tož odmítl stavět dům pro Billa Gatese a zůstal ovíněn v tomto krásném kraji :)

(zvětšit) - foto je odtud, jinak lze vygooglit další stovky úhlů a pohledů dovnitř tohoto stavení, a stojí myslím za to shlédnout i satelitní pohled shora


Mochel-Lorentz, Traenheim (FRA) - Gewürztraminer 2005, AOC Alsace

10. března 2011 v 13:56 | Tom |  vypito
pito 03/2011

Po velkém lákavém očekávání a následném zklamání z rýňáku 2004 od alsaského vinařství Mochel-Lorentz jsem byl trochu napjat, zda na mne z téhle lahve tramínu nevybafne něco nekalého. Na druhou stranu jsem byl v očekávání něčeho příjemného, a to na základě zkušeností se sylvánem 2004 i bílou burgundou 2005, kterážto vína se mi líbila dosti. Tato rozpolcenost se však rychle zmenšila po nalití moku do sklenky a zcela zmizela po prvním kontrolním přičuchnutí.

(zvětšit) - etiketa zde


Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice a.s. - trio vín

3. března 2011 v 14:11 | Tom |  vypito
pito 03/2011

V letech minulých jsem z velkopavlovické šlechtitelky narazil na něco zajímavých vín - viz dole odkazované zvláštně zajímavé Frankovky či barikové Chardonnay. Proto jsem nyní rád využil nabídky kamaráda, kterému se v zásobách nahromadila tři vína tohoto vinařství. Padla tedy otázka, proč je neotevřít najednou a naráz je nepřechutnat? A když jsme nepřišli na žádný důvod, otevřeli jsme je najednou a naráz je přechutnali :)Weingut Vollenweider, Traben-Trarbach (GER) - Wolfer Goldgrube Riesling Kabinett und Spätlese 2007

1. března 2011 v 14:01 | Tom |  vypito
pito 02/2011

V dubnu loňského roku jsem se přidal k akci několika vínomilců a společnými silami jsme dali do kupy hromadnou objednávku nejenom německých vín od německého obchodníka, obchodujícího za velice přijatelné ceny. Takto jsem třeba zakoupil Gimmeldingen Riesling Kabinett 2007 z Pfalze od Weingut Müller-Catoir, který mě nadchl a skončil v TOP 10 roku 2010. A nyní se po čase dostávám k dalším vínům takto zakoupeným. Využil jsem konceúnorového krásného počasí, pobytí venku na slunku a vrácení se domů s žízní a notnou chutí na něco osvěžujícího, tudíž má volba padla celkem logicky na dva moselské ryzlinky. A byla to volba vynikající!

foto z webu výrobce - na tradičním moselském prudkosvahu je vyznačen vinohrad Wolfer Goldgrube patřící vinařství + dvě vedlejší menší polohy, ze kterých též dělají vína