KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Duben 2011

Domaine Weinbach, Kaysersberg (FRA) - "Clos des Capucins" Muscat Réserve 2004

22. dubna 2011 v 9:07 | Tom |  vypito
pito 04/2011

Tato lahev mě dostala jak do obrovského očekávání, tak také s ním spojené veliké nejistoty. Z vlastní zkušenosti vím, že když se na nějaké víno těším s tím, že mi poskytne nadprůměrný zážitek, nemusí se tak vždy stát a já poté zklamaně přemýšlím, kde se stala chyba (ať už ve vychválení nějakou recenzí, "obecným" vnímáním konkrétního vína nebo jeho výrobce, doporučením, vadnou lahví, mnou...). Nu a takovýto nepříjemný pocit před otevřením a nervózní "ošahání" vína proběhlo i nyní. Proč?

Pojem Domaine Weinbach si vydobil mezi dosti mně známými vinnými zapálenci statut jakési srdeční záležitosti, vína dokáží být často vynášena do nebes a řadit se mezi ta nej v životě, a pro mne to mělo být setkání vůbec první. Kupříkladu Jižní svah se specificky obecně vyznal zde, nebo hýkal nadšením z povedeného sylvánu zde :) A utkvěl mi v paměti i výrok p.j., když jsme na O víně probírali dojmologii kolem jednoho MOPRu: "Já tedy mám za archetyp muškátu třeba některé francouzské, které nevoní tak intenzivně, ale rozehrají jemnohru muškátových tónů, která spíš než ovoce předvede opravdovou vůni těch muškátových hroznů, tak jak voní, když je vyzrálé utrhnete z keře. Takovej muscat od Weinbachů..."


Jak je z výše uvedeného patrné, nemohl ani nechtěl jsem se k této lahvi chovat "obyčejně" a i když se několikrát přesvědčoval stylem nic neočekávej, nemysli na možné povznesení do snových výšin po prvním přičuchnutí a napití, stejně mi to v hlavě šrotovalo a já tuhle butylku otvíral dosti napjatě :)

A tento napnelismus umocňovala další fakta: za 1. lahev muškátu jsem koupil v 10/2010 za nemalých 719,- CZK a za 2. ročník 2004 u muškátu vyvolává spoustu otazníků - ale byl jsem v tomto ohledu téměř uklidněn p.j., že by to neměl být právě u tohoto vína žádný problém (a nebyl, i když prosáklý korek mě vyděsil!).


Guy Allion, Thésée-la-Romaine (FRA) - "Le Poira" Malbec 2007, AOC Touraine

19. dubna 2011 v 20:25 | Tom |  vypito
pito 04/2011

Ne že bych odrůdu Malbec potkával nějak hodně často, ale má setkání s ní bývají veskrze příjemná a dá se říci i vyhledávaná (ať již jako samostatně zhotovené odrůdové víno, nebo v různých směsích). Tak proč nevyužít dalšího setkání k oslavě prvního mezinárodního dne této odrůdy, že? :) Organizace Wines of Argentina, sdružující přes 200 výrobců, jejichž celkový podíl na exportu vín z této země činí více než 95%, vyhlásila na 17. dubna Malbec World Day. Na webu této akce je ke shlédnutí pěkné promovideo a také lze počíst informace o tom, jak a kdy se z Francie tato odrůda do Argentiny přistěhovala a proč zrovna sedmnáctý duben. Za těchto 150 let, zejména tedy v posledních dvou desítkách let, se z ní stala jakási stěžejní "přivlastněná" odrůda zdejších vinohradů.

Přesto, nebo snad i právě proto, jsem nebyl do důsledku stylový v rámci akce: zvolil jsem Malbec z jeho rodné Francie, kde na něj i přes určité zavrhnutí (Bordeaux) v polovině minulého století stále ještě někde dost myslí (Cahors). A také se neřídil heslem celé akce "one day, one celebration", ale poněvadž jsem byl na lahev sám, měl jsem takové two days, two celebrations :)


Kloster Eberbach, Eltville am Rhein (GER) - Rüdesheimer Berg Rottland Riesling Spätlese 2007

18. dubna 2011 v 12:11 | Tom |  vypito
pito 04/2011

Kloster Eberbach, přesněji Hessische Staatsweingüter GmbH Kloster Eberbach, je jediné státní vinařství v Rheingau a také co se rozlohy obhospodařovávaných vinic týká (zhruba 200 ha) vůbec největší v celém Německu. Pojmenováno jest po nedalekém cisterciáckém klášteře založeném již ve 12. století a od prvopočátku spojeném s pěstováním vinné révy - na určitých polohách se zde pěstuje nepřetržitě přes 900 let a již v dávných dobách se jednalo o největší vinařství široko daleko (dříve mělo pod patronací až 300 ha). Dnešní rozloha a podíl pěstovaných odrůd musí zákonitě těšit ryzlinkofily - celé tři čtvrtiny z oněch 200 ha patří právě této odrůdě.

Já se s několika víny v minulosti setkal na degustacích u Sitárů, i toto pochází z jejich dovozu, přestože jsem jej nekupoval já. Dle webu vinařství je Rüdesheimer Berg Rottland Riesling Spätlese trocken z řady Crescentia zahrnující vína z nejlepších poloh, a pohledem na web dovozce zjišťuji cenu ročníku 2008 360,- CZK.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o., Nový Šaldorf - Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2007

6. dubna 2011 v 10:20 | Tom |  vypito
pito 04/2011

Bylo relativně teplo, přijel jsem večer domů a měl chuť na něco osvěžujícího. Ze sklepa jsem tedy vyjmul butylku od Špalků, o které jsem si myslel, že mi padne do noty. Chutnal jsem toto víno v mladém stadiu někdy před necelými dvěma roky na jedné z pražských ochutnávkových akcí společnosti Vinum Bonum a následně se rozhodl odložit alespoň jednu lahev na potom. A potom přišlo nyní.

(zvětšit) - etiketa zde