KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Pět skvělých pinotů Marka Vybírala

21. září 2011 v 17:01 | Tom |  vypito
pito 09/2011

Druhý večer po Večeru s VeČeRkou jsme po znovuprozkoumání vzorků zasedli k sadě vín, na která jsem se takhle vedle sebe hódně těšil. Očekávání má byla ještě překonána a užil jsem si celý večer v doprovodu pěti přátel a pěti skvělých pinotů Marka Vybírala!

Nasyslil jsem si nedostatkové zboží (vlastně mimo posledního ročníku 2009 již nic k sehnání běžně není) a ve sklenkách nám tak přistály Pinoty noir 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009!Co mě zaujalo - jedná se o vína "materiálově" pocházející z odlišných koutů a koutků Moravy, jak je vidět tento miš maš níže, a o různě "dobré" ročníky s různým vyvíjejícím se přístupem vinaře, avšak pochutnal jsem si na všech. Tak si tak idylicky představuju, že prostě zásadní vliv na tato vína je ten, že pro vinaře je Pinot noir odrůda z nejmilejších a prostě - umí ji :)

Pinot noir 2009 - Ratíškovice / Nácestky + Díle
alk. 12% / zbyt.cukr 1,3 / kyseliny 5,2 / extrakt ?
Barva tmavá s výraznou červenou až narudlou. Vůně je výrazná, spousta ovoce doplněného divoce mladistvým projevem, ze sklenky se toho do čidel valí fakt hromada. Jsem zvědavý, co u tohoto zatím hodně neurovnaného juniora divočáka nakonec převládne a jakým směrem se bude víno ubírat, každopádně sílu a bytelnost na delší život má. K ukojení zvědavosti, zvětšené proměnou vína při druhém "rozdýchaném" kolečku s jeho náznaky "počkejte, co vám v budoucnu ukážu", snad poslouží další odložené butylky ve sklepě.

Pinot noir 2008 - Ratíškovice / Nácestky a Čejkovice / ?
12,7%
Barva již typicky pinotová, výrazněji nahnědlá. Oproti 2009 působí jako "hotové" víno, se silnou vůní, v níž mě ponejvíce zasahuje třešňošvestková marmeládovost (ne ulepená), do které sem tam zasahují pecky, pár jahod se smetanou. V puse mě příjemně překvapuje, k bytelnému a stále ovocně nasládlému projevu, hezky odlehčující kyselinka, která dělá víno skvěle se pijící. Nižší třísloviny, v závěru příjemná hořčina s vařečkovým štychem, líbí se mi dosti. Nijak mohutné víno, ale kouzlo pro mne má.

Pinot noir 2007 - Starý Poddvorov / Krásná hora
12,5% / 1,9 / 6,0 / 24,3
Barva opět s trochou více červené než u 2008. Vůně živější, s více kořenitými tóny, trocha anima, celý projev je takový složitější, leč parádní a bavící. V puse nadupaný styl z nosu doplňuje stále pěkná kyselinka, je znát sud v mnou oblíbené podobě a "síle". Oproti 2008 dokáže tento pinot nabídnout více těch "doplňkových" vrstev, z nichž se mi často nabízí kávovina s trochou kouře, a pobyt s tímto vínem mě ohromně baví a víno mě umocňuje!

Pinot noir 2006 - Ratíškovice / ? a Nechvalín / ?
12,5% / 1,7 / 4,3
Barva podobná 2007, také s jemným červeným odstínem, leč o trochu světlejší i nahnědlejší. Možná ještě kouzelnější projev vůně než 2007, vyzrále ovocné, hluboké, krásně a zábavně bádáníhodné. Milerád se znovu a znovu ponořuju do těchto vrstevnatých hlubin, kdy se s vínem přemýšlí a zamýšlí, nebo naopak nemyslí vůbec na nic a čas jen tak plyne. Báječné v chuti, dochuti, furt :) Vnímám méně sudu nežli u 2007, naopak objevuji jakousi bylinkovou linku, kyselinka mi přijde nižší, projev je možná v tomto elegantnější, i když u 2007 i 2008 se mi kyselinka líbila. Mazlivé víno, umocňuje!

Pinot noir 2005 - Ratíškovice / Hrubé pole
12,5%
Barva výrazně hnědavá. Ve vůni zprvu jemně jahodové, nasládle smetanové, po minutě ve sklence se projev mění a přidává se hodně "ležáckých" štychů, dosti se stále měnících. Téměř každý čuch nabídne něco trochu odlišného, od zelí, kmínu, přes syrové brambory po lepenkové tóny a lepidýlko - zní to hrozivě, ale jsou to tak proměnlivé a vrtkavě lehoulinké náznaky, nezvrhávající se do ničeho odpudivého. Zábavné, krásné víno.


Nejde mi ani vybrat jedno víno jako favorita. Jako úplnou špičku vidím 2007 a 2006, vždy když bych se chtěl vyslovit pro jedno, vzpomenu na druhé trochu odlišné a ortel nevyslovím. Chce to prostě mít oboje a rozhodovat se dle nálady, ale to se asi již nikomu nepoštěstí :) Ročník 2005 je zase zajímavý naleželou roztodivností, prostě paráda!

douška: Chca býti neovlivněn neboli nechca býti ovliněn, sepsal jsem si nejprve mé dojmy a až poté natěšeně početl zpověď Evase :) Koukám, že se v původu některých vín lehce rozcházíme, třeba to osvětlí sám Marek... :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evas | E-mail | Web | 21. září 2011 v 17:22 | Reagovat

Původ nepůvod, bylo to super. Dojmy z vín koukám hodně podobné, mnohdy stejné. Ještě jednou díky, užila jsem si to.

2 Tom | E-mail | Web | 21. září 2011 v 17:24 | Reagovat

Evas: Snad si i pamatuju, že jsme se u pinotů hodně shodovali a na stejných si pošušňávali :) Kluci to myslím měli s tou 06 a 07 trochu opačně, ale hlavně že vypadali taky dost spokojeně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama