KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Večer s VeČeRkou 16.09.2011

21. září 2011 v 14:55 | Tom |  akce
Mohu začít stejně jako při poslední příležitosti: Dlouze jsem se těšil, až jsem se dočkal - o víkendu proběhlo naše již tradiční odrůdové posezení a tentokráte to odneslo Veltlínské červené rané.

Předchůdci byli:Na průběhu a systému není třeba nic měnit, tudíž jsme se drželi osvědčeného modelu páteční slepé degustace s následným roztrháním tiskovin a dosti očekávaným odhalením lahví. To vše doplněno skvělými gastropochoutkami z uměleckých dílen některých účastníků (Vinný Pavouk s H. a Evas s P.), zcela příjemnou pohodovou atmosférou a konečným pozdněnočním (či raněranním) odchodem do různých lůžek.

Pod rukami a nakonec i v ústech, žaludcích a tam hloub nám skončilo 12 večerek. Dle chytrých knih jedná se o odrůdu poskytující vína neutrální, mdlá, prostá, což nás však neodradilo a to bylo dobře - užili jsme si výborný večer s hodně dobrými víny! Jediné, v čem bych s "poučkami" souhlasil, je nenechávat tuhle odrůdu moc dlouho ležet a archivovat :)

Zápisky mé jsou převážně ze "slepé" části degustace bez jakéhokoliv ovlivnění původem vína. Pořadí uvádím takové, jaké bylo při náhodném tažení z chladničky.

VČR, NV - Agrodružstvo Miroslav - Miroslav / Weinperky
alkohol ? / zbyt.cukr ? / kyseliny ? / extrakt ?

(zvětšit) - etiketa zde

Lahev dovezl Pavouk jako zajímavost, přičemž výrobce, jakožto dvorní pěstitel a dodavatel Znovínu, vína pro prodej nevyrábí, pouze jaksi pro vlastní potřebu. Proto je tato neročníková večerka i bez označených obj. % alkoholu. Ale hodně překvapila!

Vůně na mne působí nazrále, s těžšími medovými tóny, kdesi na pozadí a s přibývajícím časem více nacházím docela zajímavé a bádáníhodné kořenitě minerální zákoutí. V chuti nižší kyselinka, víno přesto výborně se pijící, plné v těle, umím si dost dobře představit trávit čas s celou lahví. Na druhý den působí unavenějším dojmem, leč stále výborně pitelné.

VČR JAK 2009 - Znovín Znojmo - Šatov / Skalky
12% / 1,7 / 6,3 / 23,0

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Vůně břitká, nazrálá, ale do jiné podoby než předchozí vzorek. Zde se svěže působícím náznakem stařinky. V chuti zpočátku o něco prázdnější, při větším prodýchnutí vína se přeci jen projeví něco plnějšího těla. S oteplením moku přichází docela znatelné zvýraznění aromatiky, až možná na mne občas působící nepřístojně. Druhý den se mi líbí o chlup více, přijde mi urovnanější, nijak křiklavé.

V porovnání s ročníkem 2008 (ať už pitým v 06/2009 nebo nyní, viz níže) u mne dosti pokulhává.


VČR VZH 2009 - Rajhradské klášterní s.r.o. - Rajhrad / Hájiska
14% / 7,5 / 5,2 / 21,9

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Vůně je taková neutrální, lehce vánočního cukroví, ale skutečně pouze náznak, jinak žádný konkrétní pocit z vůně nemám a ani mě nic nenutká do ní pronikat. V chuti podobné, jakoby řídké, dochuť na mne působí vodovatě. Nezaujalo mě vůbec, neláká mě dopíjet vzorek. Druhý den však hodně jiný projev vína! Vůně je stále nenápadná, leč v chuti víno o dost bytelnější, harmonické, se znatelným vyšším alkoholem, který ale nijak nevadí, fajn pitné.
VČR PS 2007 - ZD Sedlec - Sedlec / Zátiší-Hliník
12% / suché

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Barva výrazně nazlátlá. Zajímavé - na jednu stranu mi přijde hodně nazrálé, naleželé, na druhou čímsi i mladě působící. Dále ve vůni medovost, ale nic hlubšího, a to ani v puse. Konec je trochu podivný, nahořkle přikyslý, přestože je víno normálně pitné.


VČR JAK 2008 - Znovín Znojmo - Šatov / Skalky
12% / 3,9 / 6,1 / 23,0

(zvětšit) - etiketa zde

Výrazná příjemná vůně, něčím podobně na mne působící jako první vzorek. Nacházím zde více pěkné minerality a dalších kořenitých i divočejších štychů, se kterými si lze dlouze pohrávat. V puse plné, hroznově kořenité, s náznakem kouře a udírny, s hlubší strukturou. Lze delší dobu a radostně pít i promýšlet a bádat - baví hodně!

VČR JAK 2008 - Vinařství Líbal, Horní Dunajovice
12% / 2,0 / 6,0 / 20,2

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Hodně svěží hned od prvního přičuchnutí, až prachová kamenná mineralita, v pozadí kouř, pěkné a zajímavé. I když přemýšlím, zda by mě to bavilo celou lahev a zda bych se toho nepřečuchal. V puse neutrálně kořenité, o dost méně zajímavé než ve vůni, s ničím špatným a snadno pitné. Na druhý den mě již ani vůně nepřipadne tolik vyhraněná, víno s chutí piju.

VČR PS 2008 - Vinařství Kovacs s.r.o., Novosedly - Novosedly / Kamenný vrch
11,5% / 7,1 / 5,5 / 22,3

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Ve vůni jako první vnímám vyzrálou ovocnou složku, představuju si pěkně dozrálé hrozny, dále nacházím medovost, ale ne tu ulepenou, spíše propolisovost, a něco z tropů. V chuti pěkné, středně plné víno, tipuju na něco zbytkového cukru, nižší kyselinka. Nijak náročné, takové kamarádské víno, a to i druhý večer - lze s chutí pít, i když nijak neumocňuje.

VČR ZEM 2010 - Rodinné vinařství Mikulenkovi, Velké Žernoseky - Velké Žernoseky
12% / suché

(zvětšit) - etiketa zde

Někdo hlásí korek, i když mně se nezdá (druhý den potvrzuje, že není). Ve vůni mi přijde spíše takový chemicko-alkoholický zátah, leč jen v náznaku a nijak odpudivý. V puse řídší, s vystupující kyselinkou, jakoby nic neříkající, ale v zásadě bez problému pitné, malinko naoxidované. Druhý den už více jeté, výrazně starotrubkově železité.

VČR KAB 2007 - Vinařství Kovacs s.r.o., Novosedly - Novosedly / Kamenný vrch
12% / 2,0 / 6,9 / 21,8

(zvětšit) - přední etiketa zde, boční zde

Ambaláž vína je pro obchodní řetězec (řetězce).

Výrazně nazlátlá barva, i ve vůni naleželé, staře působící, i když bez stařinky :) V chuti nijaké, očividně to má víno již za sebou, přestože to není nikam hnuté do nepříjemna a pít lze, leč nenacházím tuto potřebu. Kdesi v pozadí na mne občas vykoukne náznak jakési kamenné minerality, možná to za mlada bylo pěkné víno.VČR PS 2009 - Vinařství Líbal, Horní Dunajovice - Tvořihráz / Na vinici
11,5% / 12,5 / 5,1 / 24,0

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Hned první přivonění jde jinam, než u všech předchozích vzorků - je takové technologické, vyumělkovaně voňavé, bonbonové. V puse poté kontrastně nijaké, bez hloubky. Víno asi pro široké publikum v pohodě pitelné, snad i lákavé, ale mne tedy neoslovuje a k dalšímu pití nepřemlouvá. Po odhalení se podivuji nad hodně odlišným pojetím vín od Líbalů - ročník 2008 a 2009 totálně jiný nejspíše již stylem přípravy, tento trend není pro mne.
Frühroter Veltliner 2009 - Weingut Rosenberg, Rohrendorf (AUT)
12% / suché

(zvětšit) - etiketa zde

Jediný zahraniční zástupce, rakouský Kremstal.

Užívám si tohle víno hned od prvního přičuchnutí. Jemné, minerálně ovocně nabité, příjemné. V puse lehounce perlivé, snadno uchopitelné, radostně pitelné, přitom plné, prostě fajn. Umím si představit takovéhle víno pít celý večer a rád.
VČR VZH 2009 - Vinařství Kern, Březí - Březí / Ořechová hora
14% / 5,4 / 5,0 / 21,7

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde

Vůně lákavá s hodně vyzrálými hrozny, ve sklence se tvoří poctivé mosty. Převládá ona hroznová kořenitost, jde o pěkné přímočaré víno bez nějakých tajů a záhad. Když Evas hlásí objev mentolu, hned jej vnímám také :) V puse pěkné plné, bytelné, se znatelným vyšším alkoholem.


Tož a je dopito :) Jak jsme se shodli, vína byla obecně pěkná a první večer nic nebylo úplně mimo. Dva z šesti nebyli v závěru schopni nahlásit TOP 3, ale to nebylo způsobeno špatnými víny nebo jejich společenskou unaveností :) Přesto bylo konečné TOP 3 celkem jednoznačné a vypovídající! Čtyři hlasující a:
3x VČR JAK 2008 - Znovín Znojmo - Šatov / Skalky
3x Frühroter Veltliner 2009 - Weingut Rosenberg
3x neročníková večerka z Agrodružstva Miroslav a tamních Weinperků!

Všem zúčastněným chci ještě jednou převelice poděkovat za účast a vše s ní spojené, bylo to neskutečně fajn. Díky!

douška: Večerky na dva večery z díly Evase.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evas | E-mail | Web | 21. září 2011 v 15:42 | Reagovat

Bylo to neskutečně fajn, to je fakt. Děkujeme za výbornou organizaci. A vína se tentokrát fakt povedla, až jsem čučela :) Já s článkem ještě ani nezačala, ale co nevidět se taky pustím do skromného zhodnocení :)

2 Tom | E-mail | Web | 21. září 2011 v 15:44 | Reagovat

Evas: Ano ano, povedené od příjezdu do odjezdu :) Těším se hodně na porovnání!

3 milasko | Web | 23. září 2011 v 11:19 | Reagovat

To mohlo být opravdu fajn, večerku můžu.

4 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:24 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama