KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Domaine Robert Chevillon, Nuits-Saint-Georges (FRA) - Bourgogne Pinot noir 2005

10. října 2011 v 18:04 | Tom |  vypito
pito 10/2011

Lahev tohoto základního pinotu jsem vyzískal hromadnou objednávkou vín vínomilcům, organizovanou přes p.j. v 11/2009. Lahev mne tak vyšla na nějakých € 15.

Domaine Robert Chevillon má slušně dlouhou historii. Bratři Denis (1963) a Bertrand (1967) Chevillonové, jakožto zástupci 5. generace rodinného podniku, od roku 2003 šéfují vinařství, kdy jej převzali po otci Robertovi, po němž je zároveň tato rodinná pýcha pojmenována. Dlouhá kontinuálnost "dědící tradice" mimo jiné znamená, že se v jejich parcelách nalézá převážně stará réva, místy téměř osmdesátiletá, z níž vznikají mnoha zdroji dosti ceněné 1er Cru. Já, jakožto disponent základní burgundy, mám v lahvi, ve sklence a již i v těle víno z poloh Les Maladières a Petit Chaliot, logicky tedy pocházející z "nízkých" parcel u silnice se zhruba 20 letou révou, malý kousek jižně pod obcí.

(zvětšit) - etiketa zde


Barva je docela sytá s červeným odstínem, nahnědlost se též najde, ale určitě ne v takové míře, jako třeba u podobně starých pinotů krásnohorských. Tekutina na skle znatelně ulpívá a mostuje pomalu důle. První opatrné přivonění ke sklence a říkám si - hmmm, to vypadá dobře :) Docela intenzivně se na mne řine jakoby tajemně působící směska, nespecifikovatelná na první dobrou, naopak vyžadující (a to poutavě i radostně) ponořit se do hloubky, soustředit se a s vínem si hrát a užívat si ho. S větší dobou ve sklence se k ovoci (občas mám skoro živou vidinu zapečených švestek se slaninou) přidává více divočejších tónů, nechybí ani středně udržovaný kout vesnického hospodářství, v další chvíli mě zase víno bere na procházku do vlhkého lesa, se zastávkou v mechu a kapradí s rýpáním se v podhoubí kapesním nožíkem, kterým se před chvílí mazala paštika :) Naopak i ve velice dlouho prázdné sklence opět vévodí pouze ovoce v hodně, ale hodně vyzrálé až marmeládové podobě. Ani v puse není tohle víno nějaká sličná mazlivka, udržuje si svůj přísný, leč přátelsky naladěný odstup, a je mi s ním stále moc fajn. Není nijak mohutné, výbornou pitelnost podporuje svěží kyselinka, které je na mé gusto, náladu a jakýsi dojem z celého vína přesně tak akorát. V konci chuti a poté i dlouze na jazyku mi zůstává dosti příjemný dřevěný a taninově lehce vysoušející dojem. Víno je snad ve své vrcholné formě a osobně bych další letité skladování neviděl jako prospěšné, snad jen za veskrze "studijním" účelem :) Hodně rád jsem za nákup tohoto vína a následné setkání s ním!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama