KAŽDÝ PŘÍPADNÝ ČTENÁŘ NECHŤ BERE ZDEJŠÍ INFORMACE O VÍNĚ JAKO ČISTĚ MÉ SUBJEKTIVNÍ NÁZORY, DOJMY, CHUTĚ, atd. - SLOUŽÍ PŘEDEVŠÍM MNĚ.

Vinařství Vít Sedláček, Vrbice - Neronet, jakostní 2008

3. listopadu 2011 v 17:09 | Tom |  vypito
pito 11/2011

Neronet 2008, chutnaný jako mladý u Vítka Sedláčka, jsem si zapamatoval jako adepta na pozdější, klidné domácí lahvové prozkoumání. Několik lahví jsem v minulosti rozdistribuoval po různých lidech a vracely se mi veskrze pochvalné reakce s požadavky na dozásobování :) Já stále otálel a nechával lahev odpočívat - nu a tohoto rozhodnutí nelituji.

(zvětšit) - přední etiketa zde, zadní zde


Krvavě rudá barva. Víno na mne působí jaksi dvoutvářově. První tvář je mi nabízena ze sklenky do nozder, kdy se rád a dlouho rochním v různorodostech. Je to zajímavý mix tajemna, kdy se tu či onde vylupuje vždy něco jiného, výrazného, leč nekřiklavého. Vyzrálé švestky (pár jich možná již přechází do enzymatického stadia), nasládlá kořenitá hroznovost, bytelná zemitost (Sedláčkův štych v náznaku), párkrát v náznacích i trocha živočišnosti. Nepostrádá to hloubku, momenty překvapení, onu tajuplnost, moc pěkné je to. Druhá tvář, kontrastující, je v chuti. Víno v puse vůbec nepůsobí nepříjemně, pije se výborně, ale právě tu rafinovanost již nenacházím a "převalující a polykací" zážitek je skromnější, i když plný a dosti hezký. V konečné fázi to vypadá tak, že k tomuto kamarádskému vínu ve sklence dlouze čmuchám a poté jej "ledabyle" popíjím :) Třísloviny jsou hebké, přestože stále o sobě dávají vědět. Aby to nevyznělo nějak jinak - víno si užívám v kontextu celé lahve a čas s ním trávím výborně. Jen jak mě navnadilo očucháváním, že by mě mohlo celé umocňovat, neděje se tak. Skvělá pitelnost (vzpomněl jsem si na, mně se dosti líbící, formulaci Richarda Tichého ohledně červených ročníku 2008 - "nepostrádají vysoký faktor pitelnosti") je však vlastně krásnou vizitkou pro jakékoli víno...


Další zapsaná vína Víta Sedláčka:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:24 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama